Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Bahar Mevsiminde Paketleme ile Müşteri Sadakatini Arttırma

Bahar Mevsiminde Paketleme ile Müşteri Sadakatini ArttırmaE-ticaret sektöründe işlemelerin hizmetlerinin devamlılığını sağlayan en önemli unsurların en başında sadık ve aktif müşteriler yer almaktadır.

 

Tüketicilerin ihtiyaçları olduğu zamanlarda online alışveriş sitenizi alışveriş için tekrar tercih etme durumu sizin ve müşterinizin arasında oldukça güçlü bir sadak bağı oluştuğunu gösterir.

 

İşletmeler açısından en çok istenen durumlardan birisidir, müşterilerinin memnuniyeti ve sonrasında da müşterileri ile aralarında sadakat bağının oluşması. Bu durum işletmenin kazancının artmasını da büyük oranda etkilemektedir. Bu gibi durumlar nedeni ile işletmeler müşterilerinin gönüllerini fethedebilmek için onlara farklı türlerde cazip öğeler sunmak durumunda kalmaktadır.

 

Online ya da geleneksel ticaret fark etmeksizin her müşteri kendisini özel ve değerli hissettiren markayı alışveriş yolunda tercih edecektir. Bu nedenle de markalar arasında rekabet ortamının kızışmasını ve haliyle markaların da müşterilerini özel hissettirecek düzenlemeler yapmasını tetiklemektedir.

 

Yani kısaca özetleyecek olursak tüketiciler, hangi markanın kendisini değerli ve özel hissettirdiği izlenimine kapılırsa yapacağı diğer alışverişlerde de o markayı tercih ettiği gibi yakın çevresi ile de bu deneyimini paylaşmaktadır. Bu durumda o marka potansiyel hedef kitlesine daha kolay bir şekilde ulaşabilecek.

 

Bahar Mevsiminde Paketleme ile Müşteri Sadakatini Arttırma Yöntemleri

Bahar ayları da genellikle kullanıcılar yaz için hazırlık halinde oldukları ve kendilerini yenilemek için alışveriş yapma ihtiyaçları gibi duygular hissettikleri bir dönem olmaktadır.

 

Bahar aylarında satışlarını arttırmak için hızlı davranan e-ticaret siteleri de haliyle yaz mevsimine bir adım önde başlamış oluyor.

 

Paketleme konusuna gelecek olursak bu konu da müşterilerin deneyimlerini olumlu yönde etkileyen ögeler arasında yer almaktadır. Hemen hemen her mevsimde dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken paketleme, bahar mevsiminde de müşteri sadakati sağlama yönünden önemini korumaktadır.

 

Peki, bahar mevsiminde paketleme konusunda ne gibi düzenlemeler yapmanız gerekmektedir?

 

Paketin Kalitesi

Kendi açımızdan düşünecek olursak çok çabuk hasar görebilen ve zayıf paketlemeler hiçbirimizin hoşuna gitmemektedir. Bu durum da markanın profesyonel olmadığını belirtmektedir. Bu nedenle paket kalitesi müşterilerin davranışlarını doğrudan etkilemektedir.

 

Özellikle bahar mevsiminde alışveriş sepetleri dolu ve tutarlarının da daha yüksek olduğunu da göz önünde bulundurursak sadece paket kalitesi düşük olduğu için müşterilerinden olmayı kim ister ki?

 

Bu hususları göz önünde bulunduracak olursak içerisinde bulunan ürünü koruyabilecek, dayanıklı ve kaliteli malzemeden üretilmiş paket ile ürünü müşterinize göndermeniz firmanız açısından müşteri kaybına uğramamanıza ve daha sonra ki alışverişlerinde de markanızı tercih etme nedeni açısından büyük rol oynamaktadır.

 

Bahar Mevsiminde Paketleme ile Müşteri Sadakatini Arttırma Yöntemleri

Görsel Ögeler ve Yapıştırmalar

Bahar ayları doğanın uyandığı, çevrenin biz insanların psikolojilerini en fazla etkilediği dönemler arasında yer almaktadır.

 

E-ticaret sektöründe ki firmalarında bu durumu es geçmemeleri ayrıca potansiyel hedef kitlenin ruhunu yansıtabilecek ufak tefek değişiklikler yapmaları firmalara müşteri sadakati olarak geri dönüş oranınızı arttırmaktadır.

 

Müşterilerinizin ürünlerini gönderirken bahar temalı paket tercih etmeniz ve bu paketler üzerine renkli renkli yapıştırmalar yapıştırmanız müşterilerinizin psikolojilerini olumlu yönde etkileyecek grafik ögeler kullanmanız müşterilerinize değer verdiğinizi gösterdiği gibi kendilerini de özel hissetmelerini sağlayacaktır.

 

Notlar

Hangimiz özel ve değerli olduğumuzu hissetmek istemez ki? Müşterileriniz içinde bu durum böyledir. Bundan hareketle müşterilerinizi şaşırtacak ve yüzlerinde tebessüm oluşturacak ufak notlar hazırlayarak paketlerinize eklemeniz onları mutlu edecektir.

 

Müşterilerinize bu şekilde paketler göndermeniz sosyal medya platformları facebook vb. üzerinden de viral etki oluşturmanızı sağlayacaktır. Üstelik yaptığınız bu davranış satış oranınızın artmasına da etki edecektir.

 

Bahar aylarının avantajlarından yararlanarak müşterilerinizi etkilemeniz, müşterileriniz ile aranızda sadak bağının oluşması satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin