Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

B2C ve C2C E-Ticaret

Sanal ortam üzerinden yapılan alışverişlerde ki potansiyelin artmasına bağlı olarak e-ticaret konusunda yaşanan sorunlarda artış göstermelidir. Bu sorunların başını ise hukuksal düzenlemeler ve ürünlerin iade talepleri karşımıza gelmektedir.

 

E-ticaret konusunda ki yasal düzenlemelerin eksik kalması iadeler konusunda ki davranışlarında sorunlu bir hale gelmesine neden olmaktadır.

 

Herkesin de bildiği üzere sanal ortam üzerinden yapılan alışverişlerde yasal düzenlemelere göre ürün alındıktan sonra cayma hakkı yedi günle sınırlı tutulmakta ve herhangi bir neden göstermeksizin ürün iade koşulu yer almaktadır.

 

B2C ve C2C E-ticaret sitelerinde de bu prosedürler genel olarak bu kurala bağlı olarak kabul edilmektedir. İade talebini kullanılmasıyla beraber yönetmelikte yer alan sekizinci madde kapsamında kullanıcıların bu haklarını kullanması halinde satıcı ya da tedarikçi, cayma talebinin kendisine ulaşmış olduğu andan itibaren en geç on günlük süre zarfı çerçevesinde toplam tutarı müşterileri herhangi bir maliyete sokmadan geri ödemek durumundadır.

 

Fakat bu aşamada ortaya çıkan problemeler yeni ve daha geniş hukuksal düzenlemelerin gelmesi gerektiğini de şüphesiz açık bir şekilde ortaya

koymaktadır.

 

Bunun en önemli sebebi ise e-ticaret sahiplerinin ödeme noktasında kendi keyiflerinde takılmaları ve müşteriyi mağdur bir duruma sokmalarından kaynaklanmaktadır.

 

Her ne kadar müşteriler iade kapsamında kurallara gereğince uysalar dahi e-ticaret siteleri bu noktada müşterilerin canını sıkmaktadır. Bu da sorunların yaşanmasında etkili olmaktadır.

B2C ve C2C E-Ticarette

Satışı gerçekleştirilen ürünlerin iadesi teslimat noktasında hasar görmeleri ise iade aşamasında ki en büyük sıkıntılardan bir tanesidir. Kullanıcılar için bu durum iade için talep teşkil etse de bunun sonucunda hasarın kime mal edileceği konusu belirsizdir.

 

Sonuçta bir e-ticaret sitesinde satışı yapılan ürün ya da hizmetlerin yanı sıra ürünlerin iade süreçleri de oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

 

B2C ve C2C E-ticarette ki asıl olay ürün satışının yapılmasıyla değil sonrasında ki aşamaların iyi bir şekilde yapılmasıyla tamamlanmaktadır.

 

Kullanıcılar sırf bu nedenlerden ötürü bu firmalardan tekrar alışveriş yapmaktan çekinmekte yaşadıkları stresten ötürü e-ticaretten alışveriş yapmaktan çekilmektedir.

 

Bu nedenle bir e-ticaret sitesi kargo ve teslimat aşamasında da müşterilerine gerekli özveriyle yaklaşmalıdır. Bunlar tamamlanınca e-ticaret gerçekleşmiş demektir.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin