Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

İnternet üzerinden satış yapan Anadolu girişimcilerinin sayısında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Anadolu zaman geçtikte e-ticarete uyum sağlamaktadır. Online ortamda KOBİ’lerin satış alanları giderek daha geniş alanlara yayılmaktadır. Güneydoğu’ da ki 475 girişimci ürünlerini fırsat sitelerinden biri olan n11.com üzerinden satışa sunmaktadır. Gittigidiyor üzerinden Anadolu’dan satış faaliyetlerini gerçekleştiren satıcıların sayısı ise 40 binden yüksektir. 2016 senesi sonunda Anadolu’ da e-ticaret için yeni gelişmelerin yaşanacağı hiç tartışmasız bir gerçektir.

Dünya.com yetkilisi Selenay Yağcı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre başta İstanbul sonrasında diğer şehirler olmak üzere metropol kentlerde sanal alışveriş yapılmaya başlanmıştır. Aynı şey şimdi Anadolu için beklenmektedir. Ülkemizde gün geçtikçe gelişmekte olan e-ticaret sektörü 2015 senesine oranla % 25 büyüme yaşamıştır. Sektör liderleri 2016 senesinde de bu büyümenin devam edeceğini dile getirmektedir. Hızlı büyümenin merkezinin Anadolu şehirlerinde ki KOBİ’ ler olması tahmin edilmektedir. Bunun nedeni Anadolu’ da hem alışverişe hem de satışa olan ilgi ve merakın artıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Anadolu’ da E-ticaret Girişimleri Çoğalıyor

Neden Anadolu’ da E-ticaret Girişimleri Çoğalıyor

Anadolu’ da satış yapmakta olan fiziksel bir mağaza sahibi ürünlerinin satışı için sadece o bölgede sınırlı kalırken aynı yerde online satış yapan bir diğer işletme ürünlerini tüm Dünya’ ya satma şansına sahip olmaktadır. Böylelikle işletmelerin ulaşacağı hedef kitlesi de büyümektedir. Bu durum genç kuşakların söz sahibi olduğu Anadolu’ da KOBİ’leri e-ticarete yönlendiren en büyük faktörlerin başında gelmektedir. Anadolu’ da e-ticaret sektörüne olan ilgi ve merak KOBİ’leri yeni iş modellerine yönlendirmektedir. Bir örnekle açıklayacak olursak; fırsat siteleri arasında yer alan n11’ in şimdilerde 81 şehirden müşteri yer almaktadır. Doğuş Planet İcra Sorumlusu İzi Adato, KOBİ’lerin e-ticaret ile büyük firmalar arasında yer edinmesinin bu şekilde daha kolay olduğunu dile getirmiştir.

Adato, n11.com’ da İstanbul haricinde ki satıcıların bünyelerinde bulunan firmalarının % 50’ sini meydana getirdiğini bu % 50’ lik kısmında % 152 inin Diyarbakır’ da bulunan firmalardan oluştuğunu dile getirmiştir. Sitede İç Anadolu bölgesinden 2 bin 687, Doğu Anadolu Bölgesinden 280, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 465 firmanın yer aldığını ifade eden Adato, Anadolu’ nun e-ticaret sektörüne olan ilgi ve merakının esnaf ve ticaret odalarının vermiş olduğu seminer ve toplantılarla giderek çoğaldığını belirtmiştir. Anadolu’ da e-ticarete olan ilginin arttığının bir diğer göstergesi olarak ise gittgidiyor.com’ un Anadolu satışlarının 40 bini aşması örnek verilmektedir.

Anadolu’ da E-ticaret Girişimleri Çoğalıyor; KOBİ’lere Büyük Fırsatlar Var

Gittigidiyor CEO’ su Gülfem Toygar, sektörün Anadolu bölgesinde ki KOBİ’lere büyük kentlerdekine oranla daha büyük fırsatlar sunduğunu dile getirmiştir. KOBİ’ler için e-ticaret üzerinden pazara katılmak markalarını, ürünlerini tanıtmak ve uygun fiyata satışa çıkarmak oldukça avantajlı ve etkilidir. Bunun yanı sıra online ortamda KOBİ’lerin devam etmesi için fiziksel mağazada ki giderlerin hiç birine gerek kalmadan minimum masrafla varlıklarını sürdürmeleri de onlar için ek bir fırsattır.

Yine online mağazalarda 7/24 erişim imkanının bulunması müşterilere ulaşmak için sınırsız bir zaman diliminin olduğunu göstermektedir. Son olarak vitringez.com’ un CEO’su Natali Yeşilbahar hem kullanıcı bilgileri hem de analiz sonuçlarına göre Anadolu’nun e-ticarette artan kapasitesini dile getirmiştir. Vitringez CEO’ su ilk zamandan itibaren Anadolu işletmeleri ile iletişim halinde olduklarını, giderek yükselen 120 e-ticaret ve markasının yaklaşık olarak % 30’ unun Anadolu işletmeleri tarafından meydana geldiğini belirtmektedir. Özellikle Anadolu bölgesinin kendine ait ürünleri pazarda oldukça dikkat çekmektedir. Anadolu’nun yöresel ürünleri yine e-ticaret sektöründe oldukça büyük ilgi görmektedir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin