Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
ana sayfa tasarımı

Ana sayfanız hem markanıza bir giriş hem de hem yeni hem de mevcut müşterilerin ihtiyaç duyduklarını bulmak için işletmenizde gezinmesine yardımcı olacak bir dizi kodlu talimat olarak hizmet eder.

Ana sayfanızın amacı ürünlerinizi satmak veya e-posta aboneleri yakalamak olsun, her ayrıntı güçlü bir ilk izlenim bırakmaya ve amaçlanan bir eylemi teşvik etmeye yönelik olmalıdır. Bu amaç doğrultusunda ana sayfa tasarımı yapılmalıdır.

Ana sayfanızı tasarlarken sorulacak sorular

Bir işletme için iyi çalışan bir ana sayfa tasarımı önemlidir.

Tasarım seçeneklerine bakıyorsanız ve hangi yöne gideceğinizi bilmiyorsanız, kararınızı yönlendirmenize yardımcı olacak birkaç soru:

  • Ziyaretçinin ne yapmasını istiyorsunuz? (örneğin, bir satın alma işlemi yapın, e-posta listenize katılın, vb.)
  • Bunu yapmalarını ne kadar basit hale getiriyorsunuz?
  • Hedefinizi tamamlamak için kaç adım var?
  • Bir sonraki adıma geçmek için ne kadar bilgiye ihtiyaçları var?
  • Ortadan kaldırabileceğiniz adımlar var mı?


Ziyaretçiler bazen ne istediklerini ve ne zaman istemediklerini bilerek ana sayfalara iner. Kararlarınızın birincil hedeflerinizle aynı hizada olmasını sağlarken ana sayfanızı da akılda tutarak tasarlamanız gerekir.

Ana sayfa tasarımınız hangi sonuçları desteklemelidir?

Ziyaretçiler ortalama olarak  ana sayfanızda 10-20 saniye harcarlar. Ana sayfa tasarımı açısından bakıldığında, gezici akışı netleştirmeniz gerekir, böylece ziyaretçiler kendileri için (ve işiniz için) en hızlı yolu seçebilir.

1. Aksiyona ilham veren “Üst kısmın” içeriği

Ekranın üst kısmında ne olduğunu ve ana sayfanızın geri kalan kısmına nasıl eşlik edeceğini düşünürken, ziyaretçinin sitenize ilk indiklerinde gerçekleştirmesini istediğiniz eylemlere, önce ihtiyaç duydukları bilgilere ve kararlarını nasıl kolaylaştıracağınıza odaklanın.

2. Gezinmeyi temizle

Bir web sayfasının gezinti gücü, sadeliğine dayanır. Farklı ziyaretçi türlerini barındırmak istediğinizde bu çelişkili görünebilir, ancak insanların internetten sayfadan sayfaya ne kadar hızlı geçtiklerini düşündüğünüz zaman anlamlıdır.

Başlık gezinmesi, çoğu ziyaretçiye en çok önem veren yollara öncelik verilerek mümkün olduğu kadar basit olmalıdır. 


3. Göz alıcı görüntüler

Karardan kaçınma sadece navigasyonunuz için değil, ana sayfanızdaki tüm diğer unsurlar için geçerlidir. Kullanıcı dikkatinin sınırlarını takdir etmek, ana sayfanızı tasarlarken en önemli olanı vurgulamanıza yardımcı olacaktır.

İster bir ürünü veya koleksiyonu tanıtıyor olun, ister müşteri adaylarını yakalamaya çalışın, görsellerinizin amacı, web sitenize geldiklerinde hemen kullanıcının dikkatini çekmektir.

Görselleri ana sayfanızın üst kısmındaki bölüme dahil etmenin birkaç yolu:

Metin yerleşimi ile görüntü

Slayt

Video

4. Doğrudan eylem çağrısı

Harekete geçme çağrıları ve neyle bağlantı kurmaları gerektiği, müşterinin ana sayfanızın ana hedeflerine doğru atabileceği bir sonraki adımlara uyması gerekir. Bu, en son koleksiyonunuza bağlanmak veya kullanıcıların daha fazla bilgi edinmek için bir açıklayıcı video izlemesini sağlamak anlamına gelebilir.


5. Kolayca erişilebilen bir alışveriş sepeti

Alışveriş sepeti çoğu e-ticaret sitesi için ana sayfanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Navigasyonu müşterileriniz için sezgisel hale getirmenin bir kısmı da alışveriş sepetlerinin kolayca bulunmasını sağlıyor. tüm tarama deneyimi boyunca, genellikle sağ üst köşede bulunan ve ekranda bulunan bir alışveriş sepetidir.


6. Bir arama çubuğu (büyük ürün koleksiyonları için)

Minimum gezinme tam olarak ne aradığını bilen ziyaretçilere yardımcı olacak bir arama çubuğu bulunur – özellikle keşfedilecek birçok farklı ürün veya içeriğe sahiplerse.

örneğin, farklı makyaj ürünleri için geniş bir koleksiyona sahiptir. Müşterilerinin aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmak , ziyaretçinin arama sorgusunu önerilen ürünler, koleksiyonlar ve sayfalarla otomatik olarak tamamlayan akıllı bir arama çubuğu ekledi. Bu, kullanıcının ana sayfadan aradığı sayfaya doğrudan bir yol oluşturur.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin