Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

 

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) ile Boğaziçi Araştırma ve Yönetim Danışmanlık iş birliğiyle hazırlanan Kuyumculuk Sektörü Tüketici Endeksi, son zamanlarda ki en aktif sektörlerden bir tanesi olan kuyumculuk sektöründe şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Yapılan araştırmalara göre kuyumculuk alanında alışveriş yapan tüketicilerin genel tercih ettikleri marka veya işletmeye % 88,6 oranında güvendiği belirtilirken, alışveriş yaptığı marka veya işletmeye güvenmeyenlerin oranı % 3,1 olarak saptanmıştır.

 

 

Altın

 

Son zamanlarda oldukça popüler bir kitle ağına sahip olan ve hızla gelişen İnternet üzerinden online alışverişlerde ise kuyumculuk sektörünün farklı bir trend izlediği ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre kuyumculuk sektörüyle ilgili ürünleri İnternetten kullanan tüketicilerin oranı sadece % 5,5 olarak kayıtlara geçmiştir. Online alışverişi tercih etmeyen tüketici kitlesinin (%75,9) online alışveriş yapmama gerekçeleri olarak kişisel verilerin güvenliği konusunda endişeli olduğu saptanırken, % 55, 2 si online ödeme yöntemlerine güvenmediğini dile getirerek İnternetten alışveriş yapmadıklarını belirtmişlerdir. Kuyumculuk sektörü tüketicisinin İnterneti yoğun olarak kullanma sebebi ise; satın almadan önce piyasa araştırması yapmak ve fiyat karşılaştırmaktır.

 

Araştırmaya Katılan Tüketiciler

Araştırmaya dahil edilen bireylerin % 13.5 ‘ i Anadolu Yakası’ ndan, & 86,5 ‘ i Avrupa Yakası’ ndan araştırmaya katılmışlardır.

 

Altında Tercih Online Alışverişten Değil Kuyumculardan Yana

% 8,2 si alışveriş mağazalarından ihtiyaçlarını karşılamış, % 53.2 si cadde ki mağazalardan alışverişlerini tamamlanmışlardır. Geriye kalan tüketicilerin % 38,6 lık kısmı ise toplu kuyumculu bölgesinden alışveriş yapan bireylerden meydana gelmektedir. Markalı ürün satan mağazadan alışveriş yapanlar % 17,3, markasız ürün satan mağazadan alışveriş yapanlar % 22,8, hem markalı hem de markasız ürün satışı yapan mağazalardan alışveriş yapan bireylerin oranı ise % 59,9 dur.

 

İnternetten Alışveriş Neden Az ?

Araştırma kapsamında görüşme gerçekleştirilen tüketicilerin %6,6 sı, internet üzerinden online olarak alışveriş yaptığını belirtmektedir. Kuyumculuk ürünlerinde online alışverişi tercih eden tüketicilerin oranı ise % 5,5 olarak karşımıza gelmektedir.

Altında Tercih Online Alışverişten Değil Kuyumculardan Yana

 

Online alışveriş yapmayanların % 75,9 u kişisel verilerin gizliliğinden endişe ettiklerini belirtiken kalan % 55,2 lik kısım online ödeme yöntemlerine güvenmediklerini ve bu sebeple online alışveriş yapmaktan kaçındıklarını dile getirmişlerdir.Kuyumculuk ürünlerinde (Altın takı, ziynet, mücevher vb.) satın almadan önce fiyat, model gibi özellikleri karşılaştırmak için İnternet araştırması yaparım diyen bireylerin oranı ise % 45,0 dır.

 

Alışveriş Tercihleri

Mağazada alışveriş yapmaya gelenlerin % 57,9 u yalnız, % 12,0 ı eşi ile, % 6,7 si nişanlı veya sözlüsü ile alışverişe gelmiştir.

 

Altında Tercih Online Alışverişten Değil Kuyumculardan Yana

 

Alışveriş yapan kuyumcu müşterilerinin % 30,7 si hediyelik, % 29,2 si hem takı hem yatırım amaçlı, % 39,9 u yatırım amaçlı alışveriş yaptıklarını belirtmişlerdir.Üretim biçimine göre daha çok fabrikasyon ürünler tercih edilirken, el işi ürünleri tercih eden tüketicilerde yüksek orandadır. Tasarım biçimine göre ise herkesin kullandığı tasarımları tercih eden ve kendine özel tasarım seçeneklerini de tercih eden tüketici potansiyeli yüksektir.Araştırma kapsamında görüşme yapılan bireylerin % 47,3 ü kredi kartına taksit uygulamasının geri gelmesinden memnun olduklarını dile getirmişlerdir.

Tüketicilerin yarıdan fazlası (% 53,2) ürünlerin sertifikalı olmasına dikkat etmektedir. Tüketicilerin ürün tercihinde en çok aradıkları fiyat ve model olarak gözlemlenmiş, sarrafiye ürünleri satın alırken ayar ve fiyat ön plana çıkmış, saat için ise ürün modeli ve markaya bakılmıştır.Kuyumculuk ürünlerinde markaya önem verenler % 41,3 lük bir kesimi meydana getirmektedir. Marka tercihinde en etkili faktörler garanti ve güvenilirlik % 84,3, dayanıklılık ve uzun süreli kullanım % 65,5 ve ürün modeli, moda % 47,1 olarak saptanıştır.

 

Nereden Alışveriş Yapılıyor ?

Tüketicilerin çoğunluğu ( % 58,9) semt- mahalle kuyumcularından alışveriş yaptıklarını bildirmişlerdir. Semt ve mahalle kuyumcularından alışveriş yapanların %38,8 i eve yakın olmasından, AVM içindeki kuyumcuları tercih edenlerin % 28,3 ü ürün çeşitliliğinden dolayı tercih ettiklerini dile getirmişlerdir.Kuyumcu müşterilerinin yarıya yakını markasız, semt kuyumcularını (% 45,3) tercih etmektedirler. Tercih ettikleri marka ve mağazaların başında Atasay ve Altınbaş gelmektedir.Kuyumculuk sektöründe tüketicilerin mağaza, marka tercihlerinde güvenilir olması % 82,8 ile ön planda gelmektedir.

 

Neye Göre Seçim Yapılıyor ?

Tüketicilerin tercih ettikleri ürünü özellikle almasının sebepleri arasında ürünün fiyatı (% 44,9) ve tasarımının göz alıcı ve şık olması (% 57, 6) olarak ortaya konmuştur.

 

Altında Tercih Online Alışverişten Değil Kuyumculardan Yana

 

Marka tercihinde, kadınlarda reklam (% 45,0), garanti ve güvenilirlik (% 40,5) , ön plana çıkarken erkeklerin tercihinde işçilik (% 66,3) ön plana gelmektedir.Ürün tercihlerinde bekarların % 41,7 si reklamın olmasına, % 41,0 ı özgün tasarımı, evlilerin % 54,7 si bozdurma durumundaki değer kaybına bakmaktadır.Kuyumculuk sektöründe alışverişçilerin harcamaları değerlendirildiğinde % 68,1 i son bir yıl içerisinde çeyrek altın aldığını belirtirken, % 36,7 si yardım altın aldığını % 35,1 i bilezik, bileklik aldığını belirtmişlerdir.

 

Özel Günlerde Hangi Takılar Tercih Ediliyor ?

Özel günlerde kuyumluk sektöründe alışveriş yapanlar genel olarak;

 

  • Anneler Gününde, % 27, 4 ü kolye,
  • Sevgililer Gününde, % 43,6 sı yüzük,
  • Evlilik yıl dönümünde, % 21,4 ü kolye ve yüzük,
  • Düğünlerde, % 68,5 çeyrek altın,
  • Karne günlerinde, %22,9 u saat satın almaktadır.

 

Altında Tercih Online Alışverişten Değil Kuyumculardan Yana

Anneler Günü, Sevgililer Günü, Evlilik yıl dönümleri gibi özel anlarda kuyumculuk sektöründe alışveriş tercih etmem diyenler ön plana çıkarken, düğünlerde kuyumculuk ürünleri alışverişi yaparım (% 73,3) ön plana çıkmaktadır.

 

Altında Tercih Online Alışverişten Değil Kuyumculardan Yana

 

Kuyumcular da İnternetten altın satışını pek desteklemek istememektedirler. Müşterinin ürünü iade hakkı olması ve altında ki kur farkları ile fiyatının anlık olarak değişmesi, altın ürün iadelerinde satıcı tarafına çok kötü yansımalara neden olabilmektedir. Görülen o ki, müşterilerin internetten altın alımı konusunda kendisini rahat hissetmesini sağlamak haricinde, altın ürünlerin iadesi konusunda gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

 

Altında Tercih Online Alışverişten Değil Kuyumculardan Yana

 

Altında Tercih Online Alışverişten Değil Kuyumculardan Yana konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de Altında Tercih Online Alışverişten Değil Kuyumculardan Yana konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin