Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

alibabada satış

 

Alibaba’da Satış Nasıl Yapabilirim

İnternetin günlük hayatta yaygınlaşması, ithalat ve ihracat işlemlerinin daha önce hiç olmadığı kadar değişiklik göstermesine sebep olmuştur. Alibabada satış uluslararası ticari kuruluşların ve dış ticaret firmalarının haberleşmeleri ucuzlamış ve hızlanmış, firmalar birkaç tıkla, daha önce bulunması uzun süreçler alan bilgilere ulaşabilmektedir.

İnternetin en büyük katkılarından birisi de online pazar yerlerini ve B2B web sitelerini günlük kullanıma kazandırmış olmasıdır. Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen, B2B web sitesi olan Alibaba.com, internetin yeni yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde kurulmuştur.

 

Alibaba.com Nedir?

Firmalar arası ithalat ve ihracat işlemlerinin gerçekleştirildiği alibaba.com, online bir platformdur. Bu satış şekli İngilizce B2B olarak isimlendirilir ve firmalar arasındaki ticari faaliyetler büyük oranda(toptan) bu satış şekliyle yürütülmektedir.

Alibaba.com sonraki yıllarda B2C (Firmadan Müşteriye) satış kanalına yönelmiş ve Aliexpress.com sitesini hizmete açmıştır. Alibaba.com’da firmalar arasındaki toptan ticaret gerçekleşirken, Aliexpress.com‘da  bireysel kullanıcılarla firmalar arasındaki perakende ticaret gerçekleşmektedir.

 

Alibaba.com’un Kurucusu Kimdir?

Çin’li girişimci Jack Ma tarafından 4 Nisan 1999 tarihinde kurulmuş olan Alibaba.com’un kuruluş amacı, Çin’li üreticileri uluslararası alanda iş yapan ithalatçı firmalara tanıtmaktır.

Türkçe bir isim gibi görünse de sitenin ortaklık ve kurulum yapısında, Türkiye ile ilgili herhangi bir bağlantı yoktur. Günümüzde Alibaba Group altında faaliyetlerini gösteren firma, grup şirketleri arasında Alibaba.com yanı sıra Alipay.com, taobao.com, Aliexpress.com gibi diğer önemi sitelerin de yer aldığı 20’nin üzerinde firmayı barındırmaktadır.

 

Alibaba.com’u Daha Çok Kimler Kullanıyor?

Alibaba.com’u daha çok ithalatçı şirketler kullanıyor. Bu kullanıcıların amacı Çin’li üreticilere ulaşmak. Çin son yıllarda yaptığı büyüme atağı ile Dünya’nın en çok ihracat yapan ülkesi konumunda. Çin 1997 yılına kadar en fazla ihracat yapan 10 ülke arasında değilken, yapmış olduğu atakla 2009 yılından günümüze en çok ihracat yapan ülke olmuştur.

Ürününü uluslararası pazarda satmak isteyen ihracatçılar Alibaba.com’da önemli avantajlara sahiptir. Alibaba.com üzerinde çoğu ihracatçı firmanın üyelikleri ve profil sayfaları bulunmaktadır.

İthalatçılar için Alibaba.com Ne Gibi Özellikler  Sunuyor?

Esas amacı Çin’li üreticileri batılı ülkelerdeki ihracatçılarla tanıştırmak olan Alibaba.com, ithalatçılara oldukça yardımcı olarak, Çin’li firmaların satışlarını artırma yolunu seçerek onlar üzerinden para kazanmamaktadır. Firma ihracatçılar üzerinden para kazanmaktadır. Alibaba.com üzerinden satış yapanlar, Alibaba.com’un ücretli olarak sunmuş olduğu hizmetleri satın alma yoluna gitmektedirler.

 

İhracatçılar için Alibaba.com Ne Gibi Özellikler Sunuyor?

Sunmuş oldukları hizmetlere karşı ithalatçı şirketlerden hiçbir ücret talep etmeyen Alibaba.com, kazancını ihracatçı firmalara sunmuş olduğu hizmetlerden sağlamaktadır. İhracatçı firmalardan, ücretsiz üyelik haricindeki bütün üyeliklerden çeşitlerinden ücret talep etmektedir.Alibaba.com sitesi üzerinde firmanıza ait bir sayfanızın olmasını ve bu sayfa üzerinde, kullanıcılara ürünlerinizi sergilemek için Alibaba.com’a üye olmanız gerekmektedir.

Ücretsiz üyelik ile Alibaba.com üzerinde 50 adet ürün yayınlayabilecek, her bir ürüne ise 6 adet fotoğraf ekleyebileceksiniz. Ücretsiz üyeliğin en büyük dezavantajı ise ürün arama sorgularında sizin ürünleriniz ücretli üyelerin ürünlerinden daha sonra gözükmesidir. Alibaba.com’un ücretli üyeliklerinin kullanıcılara büyük ayrıcalıkları vardır. ”Gold Supplier Membership” ismi altında, Basic, Standart ve Premium Package olarak  pazarlanan ücretli üyelikler,  ücretli üye olan firmalara ise şu ayrıcalıkları sunmaktadır.

 

  1. İşletme kayıtları onaylanmış ihracatçılar(Basic, Standart ve Premium)
  2. Alım taleplerine cevap verebilme(Basic, Standart ve Premium)
  3. Limitsiz ürün ekleyebilme(Basic, Standart ve Premium)
  4. Özel tasarımlı firma sayfaları(Basic, Standart ve Premium)
  5. Vitrindeki ürünler(Basic:5, Standart:10 ve Premium:25)
  6. Kişisel müşteri ilişkileri desteği(Premium)
  7. Farklı kullanıcıları aynı firma altında tanımlayabilme(5 adet: Basic, Standart ve Premium)

Temel anlamda bir web sitesi olan Alibaba.com, gücünü ziyaretçilerinden almaktadır. Aklınıza acaba Alibaba.com ürün satışı noktasında işe yarıyor mu sorusu geliyor. Bu sorunun cevabını öğrenmek için bakmanız gereken en önemli veri sitenin ziyaretçi sayısıdır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin