Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

Açılış Sayfası

E-ticaret siteleri kurulduktan sonra siteye kullanıcı çekebilmek için bazı reklam çalışmaları yapılması gerekmektedir. Bu çalışmaların başında sosyal medya optimizasyonu reklamcılığı ve diğer sitelerden alınan banner reklamcılığı gelmektedir. Alınan her reklam ayrı bütçe ayırmayı zorunluluk haline getirmiştir. Ayrılan reklam bütçelerinden en etkili sonucun alınabilmesi için de potansiyel müşterileriniz olan İnternet kullanıcılarının en etkili olan sayfanıza yönlendirilmesi gerekmektedir. Vermiş olduğunuz reklamlardan dönüşüm alabilmeniz için de reklamlardan sağlamış olacağınız kullanıcı kitlenizi özel olarak tasarlanmış sayfanıza yönlendirmeniz oldukça önemlidir.

 Açılış Sayfası ( Landing Page ) Nasıl Olmalıdır ?

İşte reklamlardan gelen kullanıcı trafiği yönlendirildiği sayfaya açılış sayfası bir diğer bilenen tabiri ile landing page adı verilmektedir. Arama motorları, sosyal medya ve diğer mecralarda yapmış olduğunuz reklamları an sayfanız yerine direk reklam sayfanıza yönlendirmeniz oldukça hassas bir konudur. Bir örnek vermek gerekirse; Bir laptop firması olduğunuzu düşünelim. Yeni çıkan bir laptop tanıtımı yapıyorsunuz ve reklam veriyorsunuz. Alınan bu reklamı ise direk ürün sayfasına değil ana sayfaya yönlendiriyorsunuz. Bu durumda dönüşüm oranlarınızın düşmesi oldukça muhtemel olacaktır. Ürünü satın almak isteyen kullanıcı direk olarak satıcının vermiş olduğu reklama bakarak ürün hakkındaki bilgi ve detaylara ulaşmak isteyecektir. Ana sayfanızda bu detaylar yer almadığı için de kullanıcı yanlış yönlendirmeden dolayı siteyi terk edecek ve dönüşüm oranlarınız oldukça düşük olacaktır.

 

Bu makalemizde açılış sayfalarını nasıl yapmamız gerektiği, en etkili dönüşüm oranlarına ulaşmak için izlememiz gereken yöntemler ve direk ürün sayfasına yönlendirme yapmanın etkilerinden söz edeceğiz.

 

Peki Açılış Sayfası ( Landing Page ) Nasıl Olmalıdır ?

 

  • Alınan reklamlarda kullanılmakta olan banner ya da kısa açıklamaların kısa ve anlaşılır olması gerekmektedir. Kullanıcı bu reklamlara tıkladığı zaman, reklamın yapılmış olduğu ürüne yönlendirileceğini idrak etmeli ve direk olarak ürün hakkında bilgi alabileceği hissine kapılmalıdır. Sonuç olarak yönlendirmiş olduğunuz sayfada da kullanıcıların bu bilgilere ulaşması ve bu bilgilere ulaşacağı hissinin ispat olması gerekmektedir.

 

  • Açılış sayfalarının sitenizde yer alan diğer sayfalara göre daha özgün bir tasarıma sahip olması da dönüşüm oranlarını arttıran faktörler arasında yer almaktadır. Diğer ürünlerle bağlantıların az olması, tasarımın şık ve kaliteli duruşu, renk tonlamalarının göze yormayacak şekilde olması ve hoş duruşu da reklamlardan gelecek kullanıcı sayısını arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

 

  • Açılış sayfalarınızda, aynı ürünün bulunduğu diğer sitelerde yer almayan kampanya, hediye ve çekiliş alanlarının olması da sağlanacak dönüşüm oranlarını arttırıcı etkilere sahiptir. Örnek olarak; İlgili sayfada bulunan ürünü alan müşterilerinize, sitenizde bulunan bir ürünün hediye edilmesi, satılmakta olan üründe kampanya yapılarak rakip sitelerdekine göre daha uygun fiyata olması ya da ürün alınmışsa bile çekiliş yapılarak ilgili ürünü belirli bir kullanıcıya hediye edilmesi dolaylı olarak yapılacak satışlarınızı arttırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

 

  • Açılış sayfanızda sergilenmekte olan ürünlerde direk olarak satın al butonunun olması ve ödeme sayfalarına yönlendirilmesi, form alanları yapılarak aynı sayfa içerisinde kullanıcıya site üyeliği sunabilmek, taksit seçenekleri ve sitede alınmış olan güvenlik önlemlerinin özel bir alanda belirtilmesi de dönüşüm oranlarını arttırıcı bir etkiye sahip olmaktadır.

 

E-ticaret siteleri açıldıktan sonra reklamlara ayıracağınız bütçeyi e etkili şekilde kullanmanız ve satışlar ile birlikte cirolarınızı da arttırabilmeniz için açılış sayfalarınıza (landing page) büyük bir önem vermeniz gerekmektedir. Bununla beraber kullanmakta olduğunuz e-ticaret yazılımınında bu özellikleri desteklemesi gerekmektedir. RGS yazılım e-ticaret paketlerinde bu ve aradığınız diğer tüm özelliklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Açılış Sayfası ( Landing Page ) Nasıl Olmalıdır ? Konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Açılış Sayfası ( Landing Page ) Nasıl Olmalıdır ? Konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin