Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 Hiç şüphesiz ki kullanıcılar ya da firmalar için video oluşturma ve izleme platformu denildiğinde akla gelen ilk isim YouTube’dir.

 

YouTube’nin  her  geçen gün aktif kullanıcı sayısı artmaktadır. Dünya genelinde he gün yüz milyonlarca saat video YouTube üzerinden izlenmektedir.

 

YouTube için SEO Öneri Rehberi 1

Arama motorlarında olduğu gibi YouTube’da da milyonlarca videonun arasından arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak oldukça önemli bir konudur.

 

Sponsorlu bir içeriğiniz yoksa organik yoldan paylaştığınız içeriklerin paylaşılabilir ve ilginç olduğu kadar videonuzun ve kanalınızın optimizasyonu da olması gerekmektedir.

 

Günümüzde salonumuzda ki televizyonun yerini alan YouTube’a yükleyeceğiniz videolarınızın arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilecek SEO önerilerini bugünkü yazımızda sizlerle paylaşacağız.

 

YouTube için SEO Öneri Rehberi 1

Video Title (Başlık)

Videonuzda kullanacağınız Title YouTube’da videonuz ile ilgilenecek potansiyel kullanıcıların videonuza daha kolay ulaşması için bir hayli önemli bir konudur.

 

Arama motorlarında olduğu gibi YouTube’ta aramalarda kişilerin davranışlarını ve değerlerini göz önünde bulundurmaktadır.

 

YouTube’nin başlık kullanımı için 100 karakter ile sınırlı olsa bile başlığınızı 60 karakter ile sınırlamanızı tavsiye ederiz.

 

Video Description (Açıklama)

YouTube videoları da bir e-ticaret sitesinde yer alan içeriklerin SEO düzenine benzemektedir. Videolarınızın açıklamalarına özellikle anahtar kelimelerinizi ekleyerek bir açıklama yazmalısınız.

 

Kişilerin videonuza yönelik daha çok hangi kelimeleri YouTube’ ta aradığını anlayabilmek ve açıklamanıza eklemek için Google’ da olduğu gibi YouTube Anahtar Kelime Öneri aracından yararlanabilirsiniz.

 

Videolarınızda ki açıklamaların ilk 25 kelime içinde anahtar kelimelerinize yer vermelisiniz. Ayrıca açıklama da 250 karakterlik bir yazı yazmalısınız.  Açıklama bölümünde aynı anahtar kelimenizi birden fazla kullanabilrsiniz.

 

Tags (Etiketler)

YouTube’ a göre videolarınızda kullandığınız taglar içeriğinizin kullanıcılar tarafından çok daha kolay bir şekilde bulunabilmesini sağlamaktadır.

 

Anahtar kelimelerinizin potansiyel kullanıcıların içeriğinizi bulmak için kullanabileceği terimler ile eşleşmesi gerekir. Bu nedenle videonuz ile ilgili en önemli ve izleyiciler tarafından daha çok aranabilecek anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz.

 

 

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin