Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticareti kısa zamanda kabul eden Ülkelerden biri olduğumuz herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Peki Ülke olarak en çok hangi ürün türlerine para veriyoruz merak ettiğiniz tüm cevaplar yazımızda yer almaktadır.

Türkiye E-ticaret Pazarında Satılan İlk 5 Ürün

İnternetin önce laptoplar üzerinden sonra da akıllı cihazlar tarafından ön plana çıkması ile e-ticaret ve internet kullanıcıları tarafından ortaya çıkarılan internete verilen bilgilerin çalınması endişesine yönelik problemleri biraz olsun ortadan kaldırmaya yardımcı olmuştur. Aslında bu problemin biraz da olsun ortadan kalkmasında ki bir diğer unsur olarak karşımıza e-ticaret sitelerinin sunmuş olduğu ödeme sistemlerinden biri olan kapıda ödeme alternatifinin kullanıcılara sunulmuş olmasıdır. Bu şekilde kullanıcılar kart bilgilerini sitelere verme korkusunda da kurtulmaktadırlar.

Türkiye E-ticaret Pazarında Satılan İlk 5 Ürün

Son zamanlarda internet üzerinden birçok ürünün alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmiş olduğu e-ticaret sitelerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre en fazla satılan beş ürün olduğu ortaya konulmuştur. E-ticaret sektörü içinde en çok sipariş verilen bu beş ürünün ne olduğu ise aşağıda yer almaktadır;

ticaret

 

  • Kozmetik ve Bakım Ürünleri

Kozmetik sektörü son günlerde Youtube kanalı üzerinden genç kızlara ve ileriki yaşta ki bayanlara yönelik makyajın nasıl yapılacağı konusunda sunulan videolarla son zamanda büyük bir satış patlamasına neden olmuştur. İş yaşamında yer alan çalışanlar kariyerleri için her geçen gün ne kadar çaba sarf ediyorsa bayanlarda cilt bakımları ve güzellikleri için her gün kendilerine yatırım yapmak durumundadırlar. Bu konuda oldukça haklı olan bayanlara bakarak bu kategoride yer alan ürünlerin yüksek satış potansiyeline sahip olması da oldukça normal bir durumdur.

 

  • Oyun Grubu Ürünleri

Son zamanlarda satış noktasında patlama yaşayan kategorilerden biri olan oyuncak ve buna benzer diğer ürünlerin bu kadar satış yapmasının arkasında çocuklara yönelik çizgi filmlerin son zamanda etkileyici olmasına ve çocukların Youtube üzerinden her filme ulaşmalarını örnek gösterebiliriz. Son zamanda ki çocukların bu noktada biraz doyumsuz olduklarını da belirterek neden bu kadar yüksek bir satışa sahip olduğunu da açıklayabiliriz.

 

  • Yayıncılık Ürünleri

Yayıncılık ürünleri deyince şüphesiz olarak ilk akla gelen kitap ve dergidir. Dergi her ne kadar okunan bir ürün olsa da kitapların Ülkemizde çok okunmadığı yapılan araştırmalar sonucu ulaşılan bir gerçektir. Her ne kadar e-ticaret üzerinden yapılan satışlarda kitap oranları bir o kadar yüksek olsa da almakla okumanın aynı şey olmadığı aşikar bir gerçektir.

 

  • Teknoloji ürünleri ve Malzemeleri

Bu kategorinin en çok satan ürünler arasında yer aldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Dünya’ da yer alan Ülkeler arasında da bu ürünleri en çok tüketenler arasından bir numaradayız. Listenin sonunda olması dördüncü sırada geldiğini bize göstermezken internet kullanımın artması, gençlerin e-ticarete yönelmesi, vatandaşların e-ticaret üzerinden ürün ve hizmet almaları sonucu bu kategoride yüksek satışların yaşanması oldukça idealdir.

 

  • Moda ve Takı

Kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin yer aldığı bu listede tabi ki de başı çeken kategorilerden biri moda ve takıdır. Listede düzensiz olarak yer alan kategoriler arasında önde gelen sektörlerden biri modadır. Ülkemizde bu konuda başarılı mağazalar arasında yer bulan N11, Markafoni, Trendyol, Morhipo gibi daha birçok bilinen stil sahibi site bayanları alışveriş yapmaya yöneltmektedir. Türkiye’ de de son zamanlarda hem iş hem de gündelik hayatta şıklığı yakalamak isteyen bayanlar, anneler ve genç kızlar yeni bir alışveriş çılgınlığına kapılmaktadır. Sadece bayanlar değil erkeklerinde son zamanda bu sektöre yakından ilgili olduğu ve gelen siparişlerin bir kısmının da erkekler tarafından geldiği görülmektedir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin