Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

C2C

Elektronik ticaretin gelişmesiyle birlikte tüketicilerin sadece işletmelerle değil birbirleri arasında da e-ticaret yapabilmelerine olanak sağlanmıştır. C2C e-ticaret modelinde tüketicilerin özellikle kullanılmış eşyalarını ya da tüketicilerin kendi ürettikleri bir takım ürünleri bir aracı işletme vasıtasıyla pazarlayabilecekleri modeldir.

C2C sürecinde açık arttırmayla satış yöntemi de uygulanabilir. Satılan ürünün âdeti sınırlıdır, bundan dolayı satıcı belli bir süre ve belirli bir ücret alt limiti vererek o süre sonunda en yüksek rakam verene ürünü satmaktadır.

Tüketiciden Tüketiciye E-Ticaret C2C

C2C e-ticaret sitenizin tüm cihazlara uyumlu olması kullanıcı deneyimi için ciddi önem arz etmektedir. C2C Yazılımı kullanan kişi/kurumların sitelerine Google üzerinden gelen trafiğin artık %50’den fazlası mobilden gerçekleşmektedir diyebiliriz. Eğer c2c siteniz mobil uyumlu değilse veya mobil tasarımı gerekli kullanıcı dostu seviyesinden düşükse satışlarınızı düşürebilir ve arama motorlarında sıralama kaybettirebilir diyebiliriz.

Tüketiciden tüketiciye e-ticaret c2c konusu günümüzde hala birçok c2c yazılımı firması responsive tasarım gerçekleştirememektedir. Gerçekleştirdiğini söyleyen birçok firmada başarısız sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu konuda güncel kodlama yapısını kullanan C2C e-ticaret firmalarını tercih etmeniz size fayda sağlayacaktır.

Tüketiciden Tüketiciye E-Ticaret -C2C

Komisyon oranlarını belirleme:

Site sahibi sektördeki diğer pazaryerlerinin uygulamış olduğu komisyon oranlarını inceleyerek, yeni bir site olması nedeniyle bu komisyon oranlarına paralel ancak birkaç puan daha düşük bir komisyon oranı belirlemelidir.

Reklam çalışmaları:

Google, Facebook ve Instagram gibi platformlarda düzenlenecek reklam çalışmaları site sahibi tarafından yapılmalıdır. Bu reklam çalışması sırasında reklam bütçesinin bir kısmı doğrudan anahtar kelime reklamları için kullanılmalıdır. Yaklaşık %30 gibi bir kısmı ise re-marketing adı verilen, sitenize gelen ziyaretçilerin internet ortamında ve sosyal medyada dolaşırken karşılarına çıkacak hatırlatma reklamlar için kullanılmalıdır. Google bu gösterimler için ücret almaz iken, Facebook ve İnstagram gösterim başına ücret almaktadır. Google’ın yayınladığı re-marketing reklamları tıklama sonrasında ücretlendirilmektedir. Bu nedenle, düşük maliyetli ancak marka bilinirliğinin artırılması için olmazsa olmaz reklamların başında gelmektedir.

SEO çalışmaları:

Sitenin organik aramalarda üst sıralarda görülebilmesi için site hızı, fotoğraf yapısı, link yapısı, içerik yapısı, Google dostu kod yapısı ve doğru makalelerin hazırlanması gibi yapılması gereken pek çok görev bulunmaktadır. Bu görev yine site sahibine aittir.

Sipariş alınması:

Siparişin alınması sonrasında ise mağaza sahibinin görevi başlamaktadır. Ürünü mağazasında belirttiği gibi hazırlamalı, en hızlı şekilde kargo firmasına teslim ederek ürünü alıcıya ulaştırmalıdır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin