Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Bir mal ya da hizmet sunmak için şirketlere girdi, ham madde sağlayan toptancılara tedarikçi adı verilmektedir. Örnekle açıklayacak olursak sanal mağazalarda ürün ya da hizmetlerin temin edildiği firmalar ya da siteler bu durumda tedarikçi firma olarak anılmaktadır. Tedarikçi sözcük anlamı olarak da bir ürün ya da hizmeti sağlayan kişilere ya da kurumlara yapılan adlandırmadır. Yönetim Kurulu çerçevesinde ve özellikle ISO 9001 standartlarına dayanarak 7.4. madde kapsamında ki karşılığında aynı şekilde yorumlanmaktadır. Satın alma işlemini gerçekleştiren şirketler ya da kişiler için tedarikçi firma tarafından yerine getirilen şartların sağlanması esas konudur. Bu nedenle kurumlar tedarikçi firma seçerken ve tedarikçi firmalarla anlaşma sağlarken oldukça dikkatli ve özenli olmalıdır.

 

Tedarikçi Nedir

Tedarikçi nedir ilk etapta bu şartları yerine getiren kurumların yani onaylı tedarikçilerin bir listesi çıkarılmalı ve listede anlaşmaya tabi tutulabilecek tedarikçilerin belirli zaman  dilimlerinde kontrollere ve değerlendirmelere tabi tutulması sonucunda şirkete en değer katacak ve en uyumlı tedarikçi firma seçimi yapılmalıdır. Kaliteli hizmet, kalite, kalite belgesi, şirkete uyumluluk, kargo süreci, ürün belgesi gibi seçenekler firmaların seçimleri noktasında öne sürdükleri ve şirkete değer katacak maddeler arasında yer almaktadır. Bu özellikleri ve şirketin kendilerine ait diğer özelliklerini yerine getirmeyen firmalar marka imajı açısından kötü bir performansa neden olacağı için bu tarz tedarikçilerden uzak durulmalıdır. Bazı büyük şirketler tüm bu araştırmaların yanında anlaşma sağlayacakları tedarikçi firmalara ilgili denetimler yaparak son kararlarını bu şekilde vermektedirler.

Tedarikçi Nedir

Türkiye’de ki e-ticaret tedarikçileri genel olarak sanal mağazalara XML, XLS, APı ve yahut web servis kullanarak ürün ya da hizmetleri aktaran ana dağıtım firmaları olarak isimlendirilmektedir. Ülkemizde Index, Penta, Arena, koyuncu gibi çok sayıda tedarikçi firma yer almaktadır. Yazılım firmaları da anlaşmalarına göre bu tedarikçi firmalardan e-ticaret şirketlerinin anlaşmaları halinde ürün ya da hizmetleri anlaşmalı firmaya çekmektedir.  XML entegrasyonu için yazılım firmaları değil site kurmak isteyen şirketler ya da girişimciler tedarikçilerle anlaşma yoluna gitmektedir buna göre anlaşma sağlanırsa tedarikçi firma tarafından kodlar verilerek XML entegrasyonu sağlanır. Bu entegrasyon sonucunda tedarikçi firmada ki ürünler ya da hizmetler karşı siteye eklenir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin