Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Sosyal Medya Yönetimi amatör bir ruhla profesyonel sonuçların ortaya atılmasıdır yani sosyal medya bu şekilde kullanılmalıdır. E-ticaret sitelerinde sıklıkla karşılaşılan durum sosyal medya yönetiminin günün çoğu kısmını ofiste geçiren bir eleman tarafından yapılması olsa dahi sosyal medya marka imajı yaratmak ve siteye satış çekmek için özenle yürütülmesi gereken bir konudur.

Sosyal Medya Yönetimi

Şirket içinde bir eleman bu konuya yönlendirilecekse sadece bu işle ilgilenmeli konuyla ilgili araştırmalar yapmalı ya da kurslara giderek kendini bu konuda geliştirmelidir ya da bu iş için uzman bir eleman dışarıdan temin edilmelidir. Etkili bir sosyal medya dönüşü için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler yer almaktadır.Şimdi bu kriterlerin neler olduğunu sırasıyla açacağız.

Sosyal Medya Yönetimi

İçerik Yönetimi:Doğru bir çalışma için sadece sosyal platformlar ya da seo çalışmalarında etkin olmak değil kullanıcılara ne anlamlar ifade ettiğiniz de önemlidir. İçerik pazarlaması sosyal medya için hala daha oldukça önemli bir çalışmadır.Bu nedenle sosyal ortamlarda paylaşımalar yapılırken verilmek istenen mesaj kelimeler özenle seçilerek kullanıcılara verilmeli, kullanıcıların dikkat çekilecek unsura ilgilisini yönlendirmek için gerekli özen verilmelidir.

Bağ Kurma:Sosyal platformalarda mesaj iletme kullanıcılarla iletişim halinde olunması durumunda etkili olmaktadır. Kulanıcı ilişkileri dijital platformda oldukça önemli bir konudur.Hedef kitleniz sizinle iletişim kurmak için size mesaj gönderebilir ya da yorumlarda bulunabilir bu durumda siz de onları özenli bir şekilde cevaplamalı, kullanıcıları istediğiniz yöne çekerek başarıya ulaşmalısınız.

Reklam Çalışmaları: Zaman içinde sanal ortam üzerinden reklam veren markaların sayısında da çoğalmalar göze çarpmaktadır.Reklam vermek kısa zamanda satış yapmak ve ön plana çıkmak için etkili olan çalışmalardandır ancak maliyetli olduğu gibi herkes tarafından tercihe dilmez.Reklam çalışmaları yaparken kullanıcıları doğru ürünlere yönlendirmek, doğru linkler vermek, tanıtımları doğru yapmak ve bütçe planlaması yaparak bu doğrultuda reklamlar vermek size başarıya ulaştıracaktır.

Analytics: Sosyal medyada veri analizi yapmak önemli bir konudur.Arama motorları reklam için gerekli verileri size sunarken facebook sayfalara ait verileri sizinle paylaşmaktadır. Twitter ise bu mecrada kullanıcılarıyla en çok veri paylaşımı yapan mecralardandır.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin