Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Sosyal medya uzmanlığı zaman ilerledikçe daha bilinen ve popüler hale gelen önemli konulardan birisi olmuştur. Sosyal medya uzmanı, belli bir tecrübeye ve donanıma sahip olan, markanıza veya kurumuza fayda kazandıran kişidir. Sosyal medya uzmanı elindeki materyalleri en iyi şekilde ve kendine özgü bir şekilde kullanmakla sorumlu kişidir.

sosyal medya uzmanı

İçerisinde bulunduğumuz dijital dünyada markaların konumlanması ve aynı zamanda rekabet edebilmesi kısacası aktif ve dinamik bir yapı gerekmektedir. Bu noktada ise sosyal medya uzmanı devreye girmektedir. İlk olarak bir strateji belirler ve daha sonra belirlediği stratejiyle markanızı konumlandırır. Edinilen bu konumun korunması için, rekabete uyum sağlaması ve dinamik bir yapıyla sürekli yükselmesi için çaba göstermeye devam etmektedir.

Kurumlar gün geçtikçe sosyal mecra içerisine girmeye başlayacak konuma geleceklerdir. Bu noktada ise kurumların sosyal mecra içerisine girmeye hazır olup olmadığı ilk dikkat çeken noktasıdır. Sosyal medya uzmanı ise kurumunuzu hazırlar ve rekabet edebilmenizi sağlamaktadır.

Sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Sosyal medya uzmanlarını tek bir işle sınırlamak mümkün olmamaktadır. Temsil ettikleri kişileri ya da kurumların sosyal medyadaki stratejilerini oluşturur, sosyal medya iletişim dilinizi tespit eder ve en etkili şekilde kullanmaktadır.

Sosyal medya uzmanları aynı zamanda birer kriz yöneticisidir. En ufak müşteri şikayetinden, en küçük olumsuz duruma kadar, temsil ettikleri kişileri ya da kurumların en az hasarla durumdan ayrılmasına çalışmaktadır. Kamuoyuna gerekli olan duyuruları yapar ve duruma göre belirlediği üslupla takipçilerinize, müşterilerinize hitap etmektedir.

Sosyal Medya Uzmanlarının Mutlaka Bilmesi Gereken Programlar

Sosyal Medya Uzmanlarının hayatını kolaylaştıracak uygulamalar…

Sprout Social: Bazı Sosyal Medya Uzmanlarının kullandığı bu uygulama ile Google, Twitter, LinkedIn, Facebook sayfalarını veya profillerini istediğiniz şekilde izleyebilirsiniz. Bu sayfalarda dilerseniz herhangi bir gönderi paylaşabilir veya bir etkinlik de oluşturabilirsiniz. Ekip yönetim fonksiyon özelliği ile bir ekip oluşturabilir ve oluşturduğunuz bu ekibi yönetebilirsiniz. Tamamen kullanıcı için bir ara yüze sahip olan bu uygulamanın tek olumsuz ise yüksek fiyata sahip olmasıdır.

Hootsuite: Bu uygulama ile birden fazla hesabı tek bir yerde toplayabilirsiniz. Hazırladığınız veya hazırlanan içeriklerin hangi gün veya hangi saatte veya hangi sosyal medya hesaplarında paylaşılacağını seçme özelliğine sahipsiniz. Paylaştığınız gönderiler, zamanlanmış içerikleri istediğiniz hesap ve mecrada akış olarak aynı zamanda ana ekranınıza da ekleyebilirsiniz.

Do Share: İsmini çok fazla duymadığınız bu araç aslında Google’ın bir eklentisidir. Bu araç ile kişisel sayfa sahiplerine Google+ paylaşımlarını programlamalarına yaramaktadır. Bu aracın çalışabilmesi için Chrome’un açık olması gerekmektedir aksi taktirde araç çalışmamaktadır.

Buffer: Sosyal Medya Uzmanları tarafından en çok tercih edilen bir diğer araç ise Buffer’dır. Buffer, Hootsuite ile aynı olan sistem mantığı ile çalışma durumundadır. Sosyal medya uzmanlarının bu aracı tercih etmesinin bir sebebi ise mesajlarınızın belli bir saatte yayınlanması veya sıraya konulabilmesidir. Bu özellik ile Sosyal Medya Uzmanlarının oldukça işine yarayan özelliklerden birisi olmuştur.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin