Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Sosyal kanıt nedir ve neden bu kadar değerli?

Etkili Pazarlama

Sosyal kanıt, Dr. Robert Cialdini tarafından popülerleştirilen, başkalarının davranışlarımızı veya kendi düşüncelerimizi bize bildirme konusundaki görüşlerine güvenme eğilimimizi tanımlayan psikolojik bir teoridir.

Sosyal kanıtı tanıyıp tanımadığınız fark etmez, şansınız yaşamınız boyunca hem büyük hem de küçük kararları etkilemiş olabilir.

Sosyal kanıt, insanların bir sosyal medya paylaşımını kontrol etmelerini duraklatmasını sağlar, çünkü yüksek katılım rakamlarıyla doludur. Başkalarının hakkında söyledikleri iyi şeyler nedeniyle bilinmeyen bir marka için şans almalarını sağlıyor. Aynı zamanda,  herkesin övdüğü bir TV şovunu izlemenizin nedeni de budur.

Sosyal kanıt, başkalarını kanıt olarak kullanarak zamanınıza, paranıza veya ilginize değdiğini söyleyerek bir seçimi doğrular.

Sosyal kanıt türleri

Etkili pazarlama için siteniz ve sosyal medya profilleri dahil olmak üzere, bulunduğunuz herhangi bir çevrimiçi platformda sosyal kanıt oluşturulabilir. Nasıl tezahür ettiği konusunda farklı olabilir ve farklı insan gruplarından farklı kanallarda çok çeşitli eylemleri kapsayabilir.

Popülerlik

Etkili Pazarlama

Bir markanın popülaritesinin ölçülebilir işaretleri yaygın bir sosyal kanıt türüdür ve potansiyel müşterilerin sizden satın alma konusunda daha iyi hissetmelerini sağlayabilir veya en azından ne sattığınızı kontrol etmeye daha yatkın olabilir.

Örneğin, bir müşteri olarak, muhtemelen herhangi bir sosyal medya hesabındaki takipçilerine dayanarak yabancı bir işi yargılayacaksınız. 57K Beğeni olan bir Facebook sayfası, 500 sayfalık bir sayfadan daha çok oluşturulmuştur.

Bu kategoriye uygun sosyal kanıt türleri ayrıca şunları içerir:

  • Sosyal medya paylaşımlarındaki beğenilerin, yorumların, görüntülerin ve paylaşımların sayısı
  • Facebook veya Instagram‘daki canlı yayınlardaki izleyici sayıları
  • Kitlenizin seçmesini sağlamak için e-posta listenizdeki abone sayısını paylaşma.

Genel övgü

Tüketiciler, başkalarının çevrimiçi söylediklerine güveniyor ve akran odaklı övgü, en etkili satış aracınız olacak.

Aslında, bir 2017 anketine göre, müşterilerin% 85’i kişisel çevrimiçi öneriler kadar yerel çevrimiçi incelemelere ve pazarlama malzemelerinden çok daha fazla güveniyor. Bu incelemeler satın alma kararlarını kesinlikle etkileyecektir ve yüksek hemen çıkma oranları ile yüksek dönüşüm oranları arasındaki fark olabilir.

İki ana kamusal övgü türü vardır: incelemeler / puanlamalar ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik.

Güvenilir uzmanların onayları

Etkili pazarlama, yaratılması zor bir tür sosyal kanıt olabilir. Ücretli ortaklıklar her zaman meslektaşların kanıtı olarak otantik sayılmaz, ancak yine de etkili olabilirler – özellikle de gerçeklerse.

Kamuoyunda paylaşılan etkileyicilerden ve endüstri uzmanlarından gelen içerik hala bir onay olarak sayılmaktadır. Etkili pazarlamada, endüstri blogcuları ve nişinizdeki tamamlayıcı işletmeler gibi mikro etkileyiciler, hedef kitlenizle örtüşen bir etkiye sahip olabilir ve bu onaylar, satışlar satış okulu gibi okumadığı sürece gerçek olabilir.

Talep kanıtı

Bu sosyal kanıt, sadece söylediklerinizle ilgilenen müşterilerin değil, aslında sizden aldıklarını gösterir. Büyük bir satış hacmi talebi gösterir ve sonuçta kartopu etkisiyle daha fazla talep (ve böylece satış) yaratabilir.

Bunu kullanmanın en kolay yolu, ne kadar emri yerine getirdiğinizi paylaşarak, onu metin yazınıza dahil etmektir. Ya da bir sosyal girişim olan LSTN gibi , işletmeniz ve izleyicileriniz için en uygun olan metrikleri gösterebilirsiniz.

Ayrıca, uygulamaların ve araçların yardımıyla, sosyal kanıtı oluşturmak için aşağıdaki bilgileri otomatik olarak site izleyicilerine görünür hale getirebilirsiniz:

  • Satış sayacına yansıtılabilen veya sadece malzemeler düşük veya tükendiğinde müşterilere gösterilerek satılan ürün sayısı ( kıtlık olarak bilinen başka bir ikna edici aracın kullanılması )
  • Son zamanlarda belirli bir ürün satın alan bireysel müşteriler
  • Şu anda sitenizi veya belirli bir ürün sayfasını görüntüleyen müşteri sayısı

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin