Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Siyah Rengin Ürün Tasarımındaki EtkisiPsikolojik etkilerine göre renkler sıcak ve soğuk olarak sınıflandırılır. Sıcak renkler, dalga boyu yüksek olan sarı, kırmızı ve turuncudan oluşur.

 

Bunun yanı sıra dalga boyu daha düşük olan soğuk renkler ise mavi, mor ve yeşildir.

 

Sıcak renkler daha çabuk algılana bildikleri ve görsel düzen içinde görünebilir olduğu için bize yakın olma hissi uyandırır.

 

Sıcak renkler, izleyeni uyarır ve neşelendirir.

 

Fiziksel gücü, enerjiyi, dinamizmi arttırır, metabolizmayı hızlandırır; fazlası ise heyecan, yorgunluk, şiddet, saldırganlık ve konsantrasyon güçlüğü yaratabilir.

Siyah Rengin Ürün Tasarımındaki Etkisi

Örneğin, Amerikan otomobil kuruluşu, kırmızı renkli otomobil kullananların diğer renklerde araç kullananlara göre daha fazla kaza yaptıklarını belirlemiştir.

 

Turuncunun dışa dönüklük, girişimcilik, sosyallik sağladığı, sarının şeffaflık, hafiflik, serbestlik duygusu uyandırdığı da ortaya konmaktadır.

Siyah Rengin Ürün Tasarımındaki Etkisi

 

Her rengin insan psikolojisi üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri de vardır. Bazı renkler bizleri mutlu, huzurlu, neşeli hissettirirken, bazıları ise içimizi sıkabilir açlık duygusunu olağan zamandan önce uyandırabilir, uykumuzu getirip bizim verimliliğimizi düşürebilir.

 

Ticaret yaparken de hangi konu üzerine ürün satışı yapıyorsak firmamızın logosunda, mekanın tasarımında, eğer e-ticarete adım atmışsak e-ticaret sitemizin site tasarımında ürünümüz bir ambalaj içerisinde ise ambalaj tasarımında yer alan renklere dikkat etmemiz gerekiyor.

Siyah Rengin Ürün Tasarımındaki Etkisi

Örneğin birçok şirket, logosunda kırmızı rengi ağırlıklı olarak kullanmaktadır bunun sebebi kırmızı rengin dikkat çekici özelliğinin bulunmasıdır.

 

Bedensel olarak da, kana renk verdiğinden, beyin kırmızı rengi algıladığında, vücudumuzda kan akışı hızlanır.

 

SİYAH RENGİN ÜRÜN TASARIMDAKİ ETKİSİ

 

Siyah renk genel olarak ciddiyetin ve gücün simgesidir. Bu yüzden genel olarak iş görüşmelerde veya önemli toplantılarda siyah giyilerek gidilir.

 

Peki siyah rengin ürünlerimiz üzerindeki etkilerine gelecek olursak bizi neler bekliyor;

Siyah Rengin Ürün Tasarımındaki Etkisi

Öncelikle firmanızın ne üzerine hizmet verdiğinden başlamalıyız eğer yiyecek sektöründeyseniz mekanınızın tasarımında kullanmanızı önermiyoruz ama ambalajlarınız da arka plan, fon da siyah rengi kullanabilirsiniz çünkü üzerine yazacağınız bilgilendirme kısımlarını logonuzu veya görsellerinizin öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

 

Ve ürününüze ciddi bir hava katarak satış oranlarını yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin