Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
pazar segmentasyonu

 

Pazar Segmentasyonu nedir?

Pazar segmentasyonu dünyasında sıkça duyduğumuz ve ilerde duyacağımız kavramlar arasında yer almaya başladı. Markaların ilgi duyduğu pazarı bölümlere dağıtarak, seçilen küçük pazara yönelik strateji oluşturmayı hedefleyen yönteme segmentasyon denir. 

Bu yöntem kolay kavranabilir, daha çok hedef odaklı ve başarılı bir pazarlama çalışması ortaya konulmasına yardımcı olduğu görülmektedir.

 Segmentasyon belirlenen alt pazarı hedef kitlesinin istek, ihtiyaç ve ilgilerine yönelik hepsine birden ayrı ayrı pazarlama stratejisi üretmek için kullanılır.

Türkiye’de de öncülüğü Boyner, Migros, Marka Mağazacılık gibi perakendecilerin rol aldığı birçok şirket müşterilerini birçok mikro segmentte inceliyor.

 Bu yöntem nedeniyle şirketler kendileri için kritik öneme sahip olan en değerli müşterilerine karşı ayrı bir özel ilgi gösteriyorlar. 

Günümüzde 4 ana segmentasyon çeşidi vardır. Bunlar;

 1. Coğrafi segmentasyon, tüketici pazarlarının coğrafi kriterlere göre bölünmesi nedir.
 2. Demografik segmentasyon,  müşterilerin yaş, cinsiyet, eğitim, meslek grupları ve gelir düzeyleri gibi değişikleri baz alır.
 3. Psikografik segmentasyon, müşterilerin hayat tarzlarına, kişilik özelliklerine göre ayrılan segmentasyon çeşididir. Örneğin pahalı ürünler kullanan ya da kullanmak isteyen insanlarla satın alırken önceliği ekonomik olması gereken kişilere aynı değeri vererek ile gidemezsiniz.
 4. Davranışsal segmentasyon, müşterilerin ilgisine, kullanım alışkanlıklarına, ihtiyaçlarına uygun yapılan segmentasyon çeşididir.

 Bu noktada sorulması gereken sorular: 

 • Ürünü kullanma sıklıkları neler?
 • Ürünü kullanarak elde ettikleri fayda nedir? 
 • Ürününüzü kullanmaya duydukları ihtiyaç nedir ve ürün ile hangi problemlerini çözüyorlar? 

Farklı hedef kitleye segmentasyonlarını tanımlamak için yapılması gerekenler;

 • Müşterilerinizi iyi tanıyın ve anlayın. 
 • Sorun yaşadıkları problemlere doğru tespit edin.
 • Segmentasyon yönetiminin boyutu ve değeri üzerinde tahminlerde bulunun ve buna göre ileri atılın.
 • Çalışmanızın analiz sürecinde detaylı ve özenli bir çalışma yapın.

Segmentasyon çalışması, elinde bulunan imkanları en doğru ve verimli şekilde değerlendirmenizi sağlar. Katma değerli müşterileri tespit edip, onlara odaklı çalışmayı mümkün kılar. 

 Yaşadığımız zamanda ise sosyal medyanın da etkisiyle daha fazla hedef kitle odaklı pazarlama yöntemleri gerçekleştirilmekte.

 Pazar segmentasyonu çalışması ile hedef kitlenizi anlamlı bir şekilde pazarlama yöntemiyle gerçekleştirebilir, işinizi daha elverişli, daha rekabetçi veya daha karlı hale getirme yolunda ilerleyebilirsiniz.

Çok katlı perakendeciliğin ilk örneklerinden olan YKM, 8 yıl önce müşterilerini cinsiyet, yaş, alışveriş sıklığı, harcama bazında 5-6 grupta analiz ediyordu. Birebir pazarlamaya geçilmesi ile birlikte YKM, mikro düzeyde analizlere başladı.

Mevcut kriterlere yanında ek olarak yaşam alanı, hayat tarzları, alışveriş davranışları ve cüzdan payı gibi unsurlar da eklendi. Bu müşterilerin 12 grupta izlenmesini sağladı.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin