Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Koronavirüs salgını son birkaç yılımızı avcunun içine aldı. Kişisel hayatlarımızı derinden etkilediği gibi birçok sektörün de yerle bir olmasına ya da ticaret hacminin değişmesine neden oldu. Pandemi süreci boyunca birçok iş kolunun pastadaki payı azaldı hatta yok oldu. Bunun yanı sıra değişen şartlar ve pandemi süreciyle birlikte değişen hayatlarımız da yeni ticaret alışkanlıkları ve yeni yükselen sektörleri de beraberinde getirdi. Pandemiyle beraber artan internet kullanımı birçok sektörü dijital ortama çekiyor ve kullanıcılarıyla buluşmasını amaçlıyor. Pandemiden en az etkilenmek isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için tercih ettiği ortam olan e-ticaret gün geçtikçe yükselmeye devam edecek.

Pandemi boyunca ve şu an içinde bulunduğumuz yeni normal seyrinde tabi ki en çok büyüyen sektör e-ticaret oldu. Reel ticaretin birçok alanda yerini e-ticaret aldı. Türkiye geçtiğimiz yıllara göre olması gereken e ticaret seviyelerinin hala çok çok altında. Pandemi etkisi ülkemiz için e ticaretin gidişatı açısında olumlu bir gelişme diyebiliriz. TÜBİSAD raporuna göre 2020 yılında e-ticaret ve bilgi iletişim sektörü %22 büyüme sağlamış. Sektörler ortamlarını dijitale taşıdıkça bu oranın hızla yükseleceğine hep birlikte tanık olacağız. Bu verilerden de yola çıkarak pandemi sürecinin etkisiyle artan e-ticaretten hem sektörlerin hem de kullanıcıların memnun olduğunu ve dijitalleşmenin hızla yayıldığı sonucunu çıkarmak mümkün. Ülkemizde e-ticaret sektörünün sarsılmaz bir yer edineceğini söyleyebiliriz.

Pandemi boyunca sosyal mesafenin hayatımıza girmesi, belirli sokağa çıkma yasakları, satın alma ihtiyaçlarımız olsa da fiziki bir ortamda bulunmak istemememiz ve internet kullanım artışı gibi birçok nedenden ötürü e-ticaret büyük bir ivmeyle büyümeye devam ediyor. Pandeminin bitmesi ise asla hayatı eskisine döndürmeyecek. Birçok kullanıcı artık internet üzerinden alışveriş yapmanın kolaylığına, güvenilirliğine ve bir nevi hijyenine de alışmış durumda. Reel ticarette harcanan zamanı ve enerjiyi düşününce kullanıcılar için internet alışverişinin daha pratik ve hızlı bir yöntem olduğunu kabul etmeliyiz. Bir tıkla ayağına serilen bu imkan kullanıcılara kullanım kolaylığı, rahatlık ve istediği ürüne istediği zaman erişebilme imkanı sunuyor. Bu kadar imkanın bir arada oluşu internet alışverişini eşsiz bir hale getiriyor.

pandemi

Pandemi Sürecinde E-Ticaret Altyapısının Önemi

Pandemi süreci ve sonrasında firmaların hatta ülkelerin sanal altyapısının ne kadar yeterli olduğunun da önemi artık gözler önünde. Herhangi bir tam kapanma ya da sokağa çıkma yasağı durumunda firmaların teknolojik altyapısının evden çalışmaya ne kadar müsait olduğu şu an için çok önemli. İş akışını ve tüm ağı da e-ticarete yönlendiren birçok firma bulunuyor. E ticarette başarılı olmanın yolları yasal, teknolojik ve lojistik gibi etkenlerin alt yapılarının iyileştirmesi ve kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması önemli etkenlerdir.

Fiziki işletmelerin birçoğunun yerini şu an için e-ticaret platformları alıyor. Birçok firma koronavirüs süreci boyunca artan kira giderleri ve fiziki masraflardan kaçınmak amacıyla e ticaret üzerinden ticari faaliyetlerini sürdürmenin çok daha mantıklı olduğunun bilincinde hareket ediyor. İşletmesini dijital ortama taşıyan sektörler iş gücünde azalmaya gidiyor ve kazancını fiziksel ortamlarda sağladığı satışlarına oranla gözle görülebilir bir fark ile arttırıyor. Değişen tek şey ise ortamın dijitalleşmesi ve elde edilen kazanç oluyor.

Pandemi Sürecinde İnternet Alışverişi

  Pandemi sürecinde internet üzerinden birçok ürünün satışında belirli bir oranda artış oldu. Evde kalan, evden çalışan birçok kullanıcı internet üzerinden alışveriş yaparak zaman geçirmeye başladı. İnternet üzerinden satışı düşük olan birçok ürün şu an için çok satanlar listelerinde yer alıyor. Birçok ürünün tek tıkla, birden fazla seçenek sunularak ve beraberinde hızla artan satışlar ile gelen indirimler kullanıcıları kendine çekiyor. Pandemi öncesi kullanıcıların almak istediği ürünü görmesi, dokunması gibi alışkanlıkları sahiplik duygusunu tatmin ederken pandemi sonrası virüsten korunma tedbirleri ile internet alışverişinin toplum için sağlıklı bir alışveriş yöntemi olduğunu ortaya koydu. Pandeminin etkisiyle hızla artan e-ticaret uzun yıllar hayatımızda olacağı kesin. Pandeminin tek yararının sektörleri ve kullanıcıları dijitalleşmeye hızlı adapte oluşu olduğunu söyeleyebiliriz.

Pandemi süreci ve sonrasından dimdik hatta büyüyerek çıkan neredeyse tek sektör e-ticarettir. Firmanızın ya da işinizin e ticaret üzerinde yerini sağlamlaştırmak ve işinizi e-ticarette bir sonraki adıma taşımak için RGS Yazılım ekibiyle irtibata geçebilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin