Öneri Sistemleri ile Akıllı E-ticaret

Akıllı E-ticaret

Bilgi teknolojisinin ilerlemesiyle e-ticaret hızla gelişmekte ve aynı zamanda e-ticaretle ilgili süreçlere her zaman ve her yerde sorunsuz erişilebilirliğin yollarını da açmıştır. Bulut bilişimin desteğiyle, e-ticaretin Hizmet Kalitesi (QoS) ve Deneyim Kalitesi (QoE) önemli iyileştirmeler yaşadı. Büyük verilerle desteklenen e-ticaret, daha akıllı hizmetler ve uygulamalar ortaya çıktıkça daha akıllı hale geliyor. Özellikle, kişiselleştirilmiş ve akıllı hizmetlerin uygulanması açısından öneri sistemlerinin rolü hayati önem taşımaktadır ve akıllı e-ticaretin geliştirilmesinde büyük öneme sahiptir.

Öneri sisteminin özü, öğe özelliklerini çıkarmak ve kullanıcıların uygun içerikleri kullanıcıya öneri ilgisini modellemek için bilgi filtreleme ve bilgi erişimidir. Bu sistem, müşterilerin arama maliyetlerini en aza indirmeyi ve tüketiciler tarafından verilen açık ve örtük geri bildirimlere dayanarak tercih edilen ürünlerin keşfedilmesini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Öneri sistemleri, müşterilerin tercihlerini anlamak ve ürünleri otomatik olarak önermek için aslında tüketicinin geri bildirimini ve satın alma davranışı bilgilerini kullanır. Bu sistemler genellikle işbirliğine dayalı ve içeriğe dayalı filtreleme mekanizmaları üzerinde çalışır. Öneride bulunan sistemlerin çoğu, sosyal medya profilinden alınan geçmiş işlem verilerine dayanarak kullanıcının ilgi alanlarını ve tercihlerini ortaya çıkarmak için kullanır.

Bu yenilikçi öneri sistemleri süreci yüksek verimlilik sergilemesine rağmen, karmaşık ticaret ortamları ve çeşitli kullanıcılar için insancıllaştırılmış hizmetleri etkinleştirmek için veri seyrekliği, öngörülebilir öneriler, soğuk başlatma sorunu, içeriğin dahil edilmesi, aşırı uzmanlaşma sorunu, hibrit veriler ve ölçeklenebilirlik gibi çeşitli büyük zorluklar vardır. Optimal bilginin mevcut olmaması nedeniyle, öneri sistemlerinin, kullanıcıya uygun içerikleri önermek için öğe özelliklerini çıkarması ve kullanıcıların ilgisini modellemesi zorlaşır. Bu nedenle, akıllı e-ticarete güçlü bir temel sağlamak için verimli, objektif ve doğru bir öneri sistemi geliştirmek gerekir.

 


Öneri Sistemleri ile Akıllı E-ticaret ile Benzer İçerikler

Demo Talebi

Merkez : Acıbadem Mah Çeçen Sk. Akasya Residence A1 Kule No:150 ÜSKÜDAR İSTANBUL