Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Online satışlarda müşteri memnuniyetini kazanmak ve hedef kitleyle doğru ilişkiyi kurmak son derece önemlidir. Fakat e-ticaretle ilgilenen müşterilerin ve henüz online alışveriş deneyimi yaşamamış olan müşteri potansiyelinin e-ticaret sitelerinden bazı ortak beklentileri de olabilir. Bu beklentiler, kullanıcıların bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapma kararını etkiliyor.

Müşteri memnuniyetinin yolları, beklentilerini karşılamak ve daha sonra  hedef kitle özelliklerine göre stratejiler kurgulamak, aslında birkaç ipucu sayesinde o kadar da zor değil. Siz de e-ticaret işinizi böylelikle büyütebilir, müşteri çevrenizi  genişleterek bu genel özellikleri e-ticaret sitenize uyarlayabilirsiniz. Bu anlamda, doğru e-ticaret paketini seçmeniz işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Peki en doğru e-ticaret paketi seçmek için markanızın ihtiyacı olan özellikler nelerdir?

Müşteri Memnuniyetinin Yolları

Sade ve şık bir tasarım

Karmaşık kategori şekli, göze yorucu gelen renkler ve görseller  e-ticaret sitelerinin müşteri kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu durum, aynı zamanda marka ve ürünlerle ilgilenen ziyaretçilerin sayısını düşürüyor; bu sebeple sepet ortalamasında kayıplar meydana gelebiliyor.

Eğer siz de daha fazla müşterinin e-ticaret sitenizi incelemesini, ürün ve kategorilere çok daha kolay bir şekilde ulaşarak ziyaretlerinin artmasını istiyorsanız, sade ve şık bir e-ticaret sitesi tasarımıyla beğenileri üstünüze çekebilirsiniz.  Bu şekilde, markanızın ve ürünlerinizi öne sürerek daha çok öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinize daha kolay alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

 

 
Kaliteli görsel içerik

Görsel içeriklerin e-ticaretteki önemi oldukça fazladır. Bu nedenle, ürünlere dair görsellerin  yeterli olması dahilinde aynı zamanda kaliteli olması da büyük rol oynuyor. Dolayısıyla profesyonel çekimler yapıldığından ve ürünlerin anlaşılır bir şekilde görüntülendiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Her açıdan çekilmiş, ürünü net bir şekilde gösteren,  yaklaştırma özelliğine sahip olan bir ürün sayfası sunarak müşterilerinizin hem güvenini kazanabilir hem de satın alma kararını yüksek oranda olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Yeterli ürün açıklamaları

Eksiksiz bir şekilde ürün açıklamalarına yer vermeniz, satış bölümünde müşterilerinizin satın alma sürecini  kısa sürede vermelerine yardımcı olacaktır.

Ayrıca eksik ve yetersiz yapılan açıklamalar, marka ve ürüne karşı müşterinin  güvenini sarsabilir; müşteri sadakatini düşürebilir. Bu nedenle ürünler hakkında müşterilerinizin ihtiyacı olabileceğini düşündüğünüz tüm bilgilere yer vermeye, e-ticaret paketinizle geniş ürün açıklamasına ve özelliklerine sahip olmaya özen göstermelisiniz.

 

 
Güvenli bir ödeme sayfası

E-ticarete mesafeli davranan ve henüz e-ticaret ile tanışmamış olan internet kullanıcılarının bunun gibi tercihlerde bazı e-ticaret sitelerinin ödeme konusunda güven problemi yaşamaktadır.

Bunun için ödeme sayfasında alternatif ödeme seçeneklerini bulundurabilirsiniz. Ayrıca ödeme sayfasını son derece sade ve pratik ödeme yapılabilecek şekilde kurgulayabilirseniz böylelikle görüntüleme sorunu yaşamadan güvenli bir şekilde ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde daha önce online alışveriş yapmamış kullanıcıları da ikna edebilir ve yeni e-ticaret müşterileri kazanma şansını arttırabilirsiniz.

 

 
Alternatif kargo seçenekleri

Siparişi oluşturduktan sonra bazı e-ticaret siteleri müşterilerinin kargo durumunu öğrenmelerine karşı çıkıyor ya da tek bir kargo hizmeti sunarak markayla aralarında oluşan bağı zayıf hale getirebiliyor.

Tek seçenek sunarak başa çıkılamayacak zorunluluklar, müşterilerin alışverişten vazgeçmesine ve ürünleri sepette bırakıp başka sayfaya geçmesine neden olabiliyor.

Eğer e-ticaret siteniz üzerinden müşteri memnuniyetinin yollarını arıyorsanız, memnuniyeti sağlamak ve tüketicilerin alışverişlerini memnun bir şekilde tamamlamalarını istiyorsanız, tıpkı ödeme sistemlerinde olduğu gibi kargo için de müşterilerinize seçenekler sunabilirsiniz.

Ayrıca, kargo takibi için siteniz üzerinden yönlendirmeler yapabilirsiniz, böylece müşterilerinizin kargo takibi için sitenize tekrardan girip ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin