Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Mobil Reklam Sektörü Android’e Kayıyor

Türkiye’ deki mobil reklam sektörü alanlarının 2016 senesinin ilk dönemindeki kullanımıyla alakalı olarak Bullseye Worldwide ve InMobil tarafından yapılan araştırmalar sonucu ilgili veriler paylaşılmıştır. Mobilde kullanım gösteren işletim modelleri, üretici şirket ve akıllı cihaz türüne göre farklılık gösteren analizlerde, önceki dönem verilerinin sonuçlarına göre Türk kullanıcılarının mobil cihazlara olan aşırı tutumu gözler önüne serilmektedir. Analizler sonucunda ulaşılan bir diğer veriye göre işletim modelleri arasında en çok kullanılan model Android olurken buna sahip şirketler arasında en çok tercih edilen firmanın 2015 senesine verilerinde Samsung olması gibi 2016 senesinde ortaya konular sonuçlarda da ilk dönemde etkin olan isim yine Samsung olarak karşımıza çıkm
aktadır.

Dünya’da Mobil Reklam Sektörü

Iphone hem kullanıcıların hem de herkesin gözünde Dünya genelinde tartışılmasız olarak birinci gibi görülürken ulaşılan sonuçlar sonucunda Samsung’ un gerisinde seyrettiği gözler önüne serilmiştir. 2015 senesi son dönemi ve 2016 senesi ilk dönemi arasında Iphone’ lar daki reklam izlenme oranları % 50 den çok düşüşe uğramıştır. Pazarda yer alan android işletim modeline sahip cihazların, ıphonelara oranla oldukça fazla olduğunu göz önüne alarak bu şekilde bir düşüş yaşaması imkansız gibi görünmemektedir. Ek olarak reklam engelleyici uygulamaların büyük oran da tercih ediliyor olması da bu iki model arasındaki farkın en belirgin nedenlerindendir.

Reklam İzlenme Oranları

2015 senesine ait son dönem sonuçlarına bakılacak olursak akıllı cihaz kullanımı diğerlerine göre açık önde fark atarken sektörde tablet kullanımı da hız kesmeden ilerlemeye devam etmektedir. Çoğunlukla büyük bir ekrana sahip olan dokunmatik özellikteki cihazlara olan ilgi ve merakın artması reklamların izlenme oranlarını artırırken diğer yandan da Ülkemizde akıllı cihazlara olan bağımlılığının altını çizmektedir. Konuyla ilgili analiz sonuçlarını sektörle paylaşan Bullseye World Wide Yönetim Kurulu Başkanı Afşin Avcı, Oranlarla açıklayacak olurlarsa 2015 senesinin son döneminde reklam izleme oranlarının akıllı cihazlara oranı % 90.9 olarak seyrederken 2016 senesi ilk çeyreğine gelinmesiyle birlikte 88,3 oranına gerilemiştir. Tabletler için izlenme oranları geride kalan senenin son çeyreğinde % 8,9 olarak ortaya çıkarken bu senenin ilk döneminde % 2,7 lik bir gelişme kaydederek toplamda % 11,6 lık bir büyüme göstermiştir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin