Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Markaların kullanıcılarının hayallerinde yaratmış olduğu görsellik ve farklılık ancak logo ile meydana gelmektedir. Bu nedenden kaynaklanarak marka ve logo bağlantısı, şirketlerin marka imajını yakalamak adına yaptıkları çalışmaların başını çekmektedir. Bir marka için en uygulan olan basit ancak farklı bir Marka ve Logo Bağlantısılogo ortaya koyarak kullanıcılarının hatırında kalmaktır.

 

Dünya genelinde bilinen bir marka olmanız halinde logonuzda yer alan bir isim olmasa da kullanıcılar sizi logonuzdan tanıyacaktır. Marka ve logo bağlantısının en iyi örnekleri arasında Pepsi, Starbucks, McDonald’s, Nike, Apple gibi markalar yer almaktadır. Bunlarda isim olmasa da logo görmemiz halinde hemen zihnimizde yer edinmektedir. Bunlar artık Dünya’ ya mal olan markalar arasında yer alsa da yeni bilinen bir marka ya da markanızı yeni oluşturmak isteyen bir şirket olarak logonuzla beraber şirket isminizi de işin içine katmanız gerekmektedir.

Marka ve Logo Bağlantısı

 

Tek kelimeden meydana gelen ve basit anlaşılan bir marka ismine sahip olmanız durumunda işlemleriniz oldukça kolay bir hal almaktadır ancak birden çok kelimeden ibaret ya da kısaltmalardan oluşan bir marka adına sahip olmanız halindeyse daha farklı uygulamalar ile kendinizi ön plana çıkarmanız gerekmektedir. Bu da logoda vurgulayacağınız renk ve kullanacağınız şekillerle mümkün olacaktır.

 

Dünya’ nın ödeme sistemleri arasında ön planda yer alan ve oldukça rağbet gören Paypal çok bilinmesine rağmen yeni ortaya koymuş olduğu logosunda farklı renkler kullanmayı seçerek ismini vurgulamaya yönelmektedir. Yeni logosuyla Paypal’ın eski logosuna oranla daha anlaşılır ve daha akılda kalıcı olduğu ise herkesin gözüne çarpan detaylar arasında yer almaktadır.

Marka ve Logo Bağlantısı

 

Birden fazla kelimeden meydana gelen ve kısaltmalar uygulanan diğer yerli ve yabancı uygulamalarda son zamanda dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Bunların en önemli örnekleri arasında; Bitaksi, webrazzi, youtube, fedex, n11, rgsyazılım, taze direkt, trendyol gibi markalar yer almaktadır. Özetle anlatacak olursak; marka adı birden çok kelime ya da kısaltmalardan meydana gelen yeni atılımların marka adlarının daha basit bir şekilde algılanması ve uygulanacak şekil grafiği ile diğerlerinden farkını ortaya koyması stratejisi benimseyerek logolarını ortaya çıkarmaları mümkün olmaktadır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin