Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Landing Page nedir? Oluştururken nasıl bir yol izlemeliyiz?

Landing page türkçe kelime karşılığı olarak varış ya da iniş sayfası olarak nitelendirilmektedir. Landing page e-ticarette açıklayacak olursak internet reklamlarında ve sosyal mecralarda tıklamış olduğunuz bağlantılarda karşınıza Landing Pagegelecek olan sayfa olacaktır. Landing page belirlenen hedef kitleye ve sonuçlara ulaşmaya yönelik olarak meydana getirilen sayfalar olarak bilinir. Bu sayfalara tıklayan kullanıcılar mutlaka bir süpriz ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bu süpriz genel olarak bilgiler doldurmak, video içerikli reklamlara ulaşmak, ürünlerle ya da hizmetlerle alakalı açıklamalar dizisine ulaşmak ya da bir ürünle ilgili çeşitli açıklamalar olarak karşınıza gelmektedir. Burada hedeflenen olay kullanıcıların geri dönüş yapmalarını sağlamaktır. Landing page nin bu noktada ki farkı ise geri dönüş oranlarının hesaplanabilir oluşudur. Bu kapsam da size ne kadar katkısı var cironuzu ne kadar arttırmış basit bir şekilde ele alabilirsiniz.

Landing Page nasıl yapılır ?

Etkili Tasarım: Online reklam bütçelerinin size kat kat geri gelmesini istiyorsanız bu bağlantı sayfalarına dikkat etmeniz gerekecektir. Kullanıcılar yöneltildikleri ekranda ilgilerini çekmeyen bir durumla karşı karşıya kalırlarsa anında sayfadan çıkacak ve o kullanıcıdan sipariş almanız söz konusu dahi olmayacaktır.

 

Doğru Açıklamalar: Kullanıcıları bilmeniz sayfada ne görmek istediklerini önceden tahmin etmeniz ve buna göre içerikler kurmanız önemli bir kısımdır. Ürünle ya da hizmetlerle ilgili açıklamalar kullanıcıların merak ettikleri şekilde, görseller her açıdan konumlandırılmış, video da her özellikten bahseden açıklamalar yer almalıdır.

 

Hız: Sayfaların, sitelerin yüklenme hızları daha önceki makalelerimizde de sıkça bahsetmiş olduğumuz üzere önemli bir unsurdur. Kimse ne olursa olsun uzun zaman boyunca açılmayan bir sayfanın yasını tutmayacak anında o sayfadan çıkış yapacaktır.

 

Landing PageDoğru Analizler: Sayfaya gelen ziyaretçi oranları takip edilmelidir. Gelen kullanıcılar nerede ne kadar kalmış en çok neye bakmış tüm bunlar analizlenerek kontrol edilmelidir. Olumsuz alanlar için gerekli çalışmalar vakit kaybetmeden yapılmalıdır.

 

Doğru Plan: Gerek görsel, gerek iletilen mesajlar kapsamında bu sayfalar markanızın amaçlarını yansıtacak renklerde ve içeriklerde yer almalıdır. Markadan bağımsız bir sayfa kullanıcıların akıllarında soru işaretleri yaratacaktır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin