Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Bir web sitesinde ve yahut bir e-ticaret sitesinde tasarımın göze hoş gelmesi her şeyin tam olduğu anlamına gelmemektedir. Göze hitap eden ancak kullanışsız bir tasarımı olan siteler kullanıcılar tarafından olumsuz olarak karşılanmakta ve alışveriş tercihleri arasında yer almamaktadır. Tasarımda önceden sıkça kullanılan flashlar, intropageler, uzun giriş cümleleri ve detay açıklamaları, sayfa giriş aşamalandırmaları önceden oldukça ön planda yer alırken şimdiler de pek kullanılan uygulamalar arasında tercih edilmemektedir. Bunun yanında artık eski moda olarak kullanılan bu tasarımlarla oldukça az miktarda karşılaşmak herkesi mutlu etmektedir. Tasarımda artık yeni moda akımlarının kullanılması ile bugünlerde kullanıcı odaklı tasarım giderek artmaktadır. Peki kullanıcı odaklı tasarım nedir? Biraz da bunlardan bahsedelim.

Peki Neymiş Bu Kullanıcı Odaklı Tasarım?Kullanıcı Odaklı Tasarım

Sitede yer alan tasarım çalışmalarında artık bir tek görsele ağırlık vermenin son zamanlar da siteye  olan yararından çok zarar veren bir uygulama olduğu herkes tarafından kabul gören düşünceler arasında yer almaktadır. E-ticaret yöneticilerinin kullanıcılara ulaşmak ve kullanıcıların beğenişe hitap etmek için adımlara ya da hedeflere odaklanmayı tercih etmek yerine daha çok sitenin görüntüsüne, süslü görünümüne odaklanmaları tasarımlar için hataların art arda gelmesine neden olan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Tasarlanan sitelerin müşteri Kullanıcı Odaklı Tasarımdeneyimleri ile test edilerek tasarımın son hale getirilmesi işlemine kullanıcı odaklı tasarım adı verilmektedir. Kullanıcı odaklı tasarım çalışmalarında müşteri deneyimleri test edilerek ön plana alınmak istenen müşteri memnuniyetidir. Bu çalışmanın diğer tasarımlardan en belirgin farkı müşterilerin hangi amaçlarla sitenize gelmiş oldukları, siteyi hangi amaçlar doğrultusunda kullandıkları, hangi istek ve duygularına yönelik fikirlerle sitenize gelmiş olduklarını anlayacağınız bir çalışma şeklidir. Yani kullanıcılar her gün kaç tane siteyi gezmiş olsalar da kaçında hemen istedikleri sonuca ulaşmış oldukları ya da kaçında siteyi kapatmadan çıktıkları kullanıcı odaklı tasarım için oldukça önemlidir.


Kullanıcı Odaklı Tasarım Neden Önemli?

Müşterilerin bu tutumları göz önüne alınarak her müşterinin farklı cevap vermiş olduğu bu uygulama ile yeni bir Kullanıcı Odaklı Tasarımtasarım ortaya çıkarmak oldukça zor olsa da ortak alan tasarımı ismi verilen ve son 3-4 senedir tüm büyük şirketler tarafından tercih edilen bu tasarım şekli ile müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran bir tasarım yaratmak mümkündür. Yapılan bu çalışmalarla müşterileri anlamak, onların fikirlerini benimsemek, müşterilere daha yakın olmak, onlara yönelik çözümler üretmek, siteyle ilgili takınmış oldukları tutumlar, davranışlarını raporlamanın yanı sıra mümkünse müşterilerle teke tek görüşme yapma, teknolojinin son ürünlerini kullanarak göz izleme cihazı ile müşterilerin beğenilerini ve yönelmelerini ölçmede kullanılan testler ve daha birçok çalışma ile kullanıcı odaklı tasarım meydana gelmektedir.

Kullanıcı odaklı tasarım yani asıl adı ile User Centered Design aynı anlamı taşımasa da yine de İngilizceyi karşılar nitelikte bir çeviri olmuştur. Yukarıda da detaylı olarak bahsetmiş olduğumuz gibi Kullanıcı Odaklı Tasarımgöze hoş gelen tasarımlar yapmak yerine kullanıcı odaklı tasarım tercih etmek hedef kitleye ulaşmada site yöneticilerine ve çalışanlarına yardımcı olmaktadır.

Söylemiş olduklarımızı kısaca toparlayacak olursak, gözü hoş karşılayan bir tasarımın yer alması site için ideal gibi görünse de müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Bunun yerine e-ticaret siteleri daha çok fikirlerini açık ve net anlatmaya yönelik, siteye gelenlerin ihtiyaçlarını karşılayan, kolay kullanıma sahip, soft renklerden meydana gelen ve göz yormayan renklerden meydana gelen bir tasarım uygulanmalıdır. E-ticaret sitelerinin bu şekilde hedefledikleri başarıya daha kısa sürede ulaşacakları son zamanda herkes tarafından kabul görmektedir. Artık eski moda tasarım anlayışını bırakarak web sitelerine yeni uygulamalarla yaklaşmak başarının en temel adımı olacaktır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin