Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Komisyonlu E-ticaret Sitesi yapmak için sahip olunması gereken C2C iş modeline sahip bir web sitesidir.

 

C2C iş modeli ile kurulacak web sitesinde kullanıcılar mağazalarını kurarlar, kurulan mağazalarla da c2c e-ticaret mağazalarına ürün ya da hizmetler satıcılar tarafından eklenmekte, alıcılar tarafından belirlenen komisyona göre satış sonrasında alıcılardan gerekli onaylar alındıktan sonra ödeme havuzdan gerekli komisyon kesildikten sonra satıcının hesabına aktarılmaktadır.

 

Yani ne kadar çok satış o kadar çok kazanç ve komisyon anlamına gelmektedir. Ürün yönetimleri, satışlar, açıklama ve görseller de satıcılar tarafından gerçekleştirilmektedir. C2C ( Cunsomer to cunsomer)  iş modellerinde aracı siteler ilk olarak üyelerin gelmesini bekler sonra onlarla anlaşma sağlayarak kendi mağazalarını kurmalarına yardım ederler.

 

Komisyonlu E-ticaret Sitesi Nedir?

Komisyonlu E-ticaret Sitesi kurmak için en baştı bir c2c ( Customer to Customer ) iş modeli çalışmanız olmalıdır.

 

Son zamanlarda bu çalışma prensibine dayalı sitelere bakılacak olursa var olan ve başarıya olanak sağlayan binlerce komisyonlu e-ticaret mağazası mevcuttur.

 

Ancak sürekli olarak aynı çalışmaları yapmak yerine farklı çalışmalar sunarak sektörde kendinize yer açmanız sizin faydanıza olacaktır. Komisyon usulüne dayanan sanal mağazalar c2c e-ticarete dayanan bir alt yapıda yer almalıdır.

 

Komisyonların nasıl alındığını soracak olursanız bu tarz işleyen sanal mağazalarda kredi kartı ya da havale, eft şeklinde satış olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Kredi kartı ile satış sonucunda komisyon alacak aracı siteler için sanal poslarla tek tek anlaşmak yerine kendilerine sanal pos sağlayan kurumlarla anlaşarak ödemeleri almaları mantıklı olacaktır.

 

Komisyonlu E-ticaret Sitesi Nasıl Olur ?

Anlaşmalar tamamlandıktan sonra sanal poslar entegrasyon yolu ile sitenize tanımlanmaktadır. Buna göre belirlenen komisyon tutarında satış sonrasında alınan ödemeden belirlenen komisyon kesilmekte ve kalan miktar satıcının kartına ya da hesabına aktarılmaktadır.

 

Komisyonlu E-ticaret Sitesi kurmak son günlerde oldukça rövanşta olan bir modeldir. Ancak başarılı olmak için kendi sektörünüzde fark yaratmak ve rakiplerden hep bir adım önde olmak önemlidir.

 

Rakipler yakından takip edilmeli ancak buna nazaran yapılan projeler aynı değil farklı özelliklere sahip olmalıdır. Aynı scriptler yerine farklı tasarımlardan faydalanmak işinize özel kategoriler eklemek sizin yararınıza olacaktır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin