Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Google Analytics Kohort Analizi Nedir ? Neleri içerir?  hakkında detaylı bilgi…

 

Kohort Analizi Nedir?

Google Analytics‘in son eklentisi kohort analizi sayesinde sitenize ziyarete gelenleri ve alışveriş yapanları guruplara ayırıp davranışlarını  daha detaylı şekilde gözlemleyebilirsiniz. Örneğin kendinize ait e ticaret siteniz var ve sitenizin eski ve yeni müşterileri var. Bu müşterilerin bir kısmı ilk kez alışveriş yapan kişiler bir kısmıda daha önceden alışveriş yapan müşterilerden oluşur.

 

Google‘nin geliştirdiği ve analytics’e yeni eklemiş olduğu eklenti sayesinde daha önce sitenizden alışveriş yapan eski müşterilleriniz yeni yapmış olduğu alışverişlerinde tespit edilerek size bilgi sunulur. Tespit edilen sürekli alışveriş yapan müşterilerinize daha kaliteli hizmet sunmanız gerektiğini anlamanızı ve kaybetmemek için elinizde tutmanızı sağlamaya yardımcı olur.

 

Aşağıdaki resimde örnek olarak bulunan kohort analizi şemasında haftanın ilk günü siteyi giren kullanıcıların dördüncü gününe kadar geri dönüş yüzdeleri gözükmektedir. Sitenizin müşteri ve ziyaretçi kitlesini  sizin belirleyeceğiniz  haftalık aylık tarihlere göre cohort analizi yapabilirsiniz.

 

Kohort Analizi


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin