Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

İşletmelerle devlete bağlı kamu kuruluşları arasındaki ticari işlemler, vergiler, gümrük işlemleri ve sosyal güvenlik işlemlerinin elektronik ortamdan düzenlenmesi ve takip edilmesi işletmeden devlete elektronik ticaret modelini oluşturmaktadır. İşletmeden devlete e-ticaret B2G modeli işletmenin çalışanlarına ait sosyal güvenlik primlerini devletin Sosyal Güvenlik portalı olan sgk.gov.tr üzerinden e-bildirge uygulamasıyla bildirmesi B2G’ ye örnek olarak verilebilir.

İşletmeden Devlete E-Ticaret B2G

B2G

Business to government ayrıca, işletmelerin ve ajansların satın alma ihtiyaçlarını öğrenmeleri için teklif yanıtları talep eden e-ticaret servislerini de içerebilir. B2G, online toplantıları koordine etmek, planları gözden geçirmek ve ilerlemeyi yönetmek için ortak bir site paylaşarak bir işletmenin ve bir ajansın sözleşmeli bir projedeki çalışmayı koordine edebileceği sanal bir işyeri fikrini de destekleyebilir. B2G ayrıca, özellikle devlet kurumları tarafından kullanılmak üzere tasarlanan online başvuruların ve veri tabanlarının kiralanmasını içerebilir.

Devlet teklifleri, hükümetin ihtiyaç duyduğu bir şeye sahip işletmelerden kaynaklanan taleplerdir. Talepler, satıcıların iş elde etmek için rekabet ettiği ters açık artırmalar şeklinde olabilir.

B2G Marketing Ve Müşteri Yönetimi

● Hedef kitlelerine mesaj gönderme
● Müşterilerini veya müşterilerini, pazarın anlamlı kitle gruplarına nasıl bölüneceğini ve bilgilendirici ve promosyonel mesajlarla hedef kitleye nasıl ulaşılacağını bilin
● Mutlak ihtiyaçlar ve ihtiyari satın alımlar arasındaki farkı anlayın ve müşterilerinin bu ihtiyaç ve istekleri yerine getirme seçeneklerini anlayın
● Markalarını oluşturun ve geliştirin

B2G veya hükümete iş, federal, eyalet ve yerel düzeydeki devlet kurumlarına mal ve hizmetler sağlar. Çoğu sözleşme, bir ajansın teklif talebine (RFP) yanıt olarak verilir. LinkedIn, Facebook ve Twitter gibi sosyal platformlar bu dikey pazarın bir parçası olabilir, ancak işletmeler bu tür B2G satışlarını büyük ölçüde ihmal ediyor. İşletmeler, devlet kurumlarıyla sözleşme yapmak isteyen bir şirketin yeteneklerini, ürünlerini ve hizmetlerini özetleyen “Yetenek Tablosu” gibi belgeler sağlayabilir. Bu belge genellikle sözleşme teklifleri gönderilirken sağlanabilecek bir “Hizmet Teklifi” ile birlikte gönderilir.

Etkili pazarlamacılar, kitlelerinin kim olduğunu ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl karşılayacaklarını belirlemek için pazar araştırmasını kullanır. Pazarlamacılar, ihtiyaçlara karşı taleplere nasıl pazarlanacağını belirlemelidir, çünkü bazı kuruluşlar isteğe bağlı harcamaları kullanacaktır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin