Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
isinizde başarıyı devam ettirememenize sebep

İşinizde başarıyı devam ettirememenize sebep olan durumlar, girişimcilerin her zaman karşılaşabileceği şeylerdir. Girişimcilikte herkesin asıl amacı başarılı bir şekilde yükselerek, yapmış olduğu işi uzun süre ayakta tutmak ya da işi daha iyiye götürmek için çalışmalar yapmaktır. Ancak bazı başarılar elde etmek, girişimciler de bazı kötü yan etkileri  olabiliyor.

Elde edilen başarılardan sonra kayışların bırakılıp, rahata kavuşma hissinin uzun süre devam etmesi durumunda bazı olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirler . Bu yazımızda da sizlerle bu durumu paylaşacağız.

Rahata fazla alışmak

İşinizde başarıyı devam ettirememenize sebep durumlardan biri rahatlığa kapılmak. Bazı başarılar elde edildikten sonra rahat edeceğiniz bir ortam ve rahat bir yaşam sürmek oldukça normaldir; fakat bu rahat etme durumu işlerin önüne geçmeye başlandığı zaman işlerinizi riske atmaya başlayabilirsiniz. Özellikle maddi olarak rahatlığa kavuşulması sonrasında, birçok kişi eskisi kadar sıkı çalışmak istemeyebilir.

Para artık büyük bir sorun olmadığı için, normalden fazla harcamalar yapılabilir ve bu durum karşısında da rahat bir tavır sergilenebilir. İş disiplini konusunda da rahat olmak ve eskisi gibi yoğun çalışmak istememek de başka bir durumdur.

Maddi harcamalar ve iş disiplini konusunda çok uzun süre bu şekilde davranmak hem bütçenizi sarsabilir hem de işlerin kontrolünü kaybetmenize neden olabilir.

Şirket ve kişisel harcamaları dikkate almamak

Çoğu kişi para kazanmaya başladığı andan itibaren, normalde olduğundan kat kat fazla para harcamaya başlar. Bu durum şirketler için de geçerlidir. Para kazanılmaya başlandığında bir anda şirket masrafları da artmaya başlar ve gerekli olmayan kanallara yatırımlar yapılır ya da ekstra masraflar yapılır.

Bu maddi harcamaların da bir limitinin olması oldukça önemlidir. Rahata kavuşulduğu için şirket bütçesi kontrol dışı bırakılmamalı ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Aksi takdirde bir süre sonra işinizde başarıyı devam ettirememenize sebep olacak  bu masraflar şirkete zarar olarak geri dönebilir ya da şirketin karlılığını ciddi oranda düşürebilir.

İş yönetiminde odak kayması

Bazı rahat alışkanlıklar edinmek özellikle şirket yöneticilerinde odak kaymasına neden olabiliyor. İşleri ertelemek ya da iş yerine geç gitmemek (veya gitmemek) gibi durumların ortaya çıkması, işlerin yönetimi konusunda ciddi sorunlar ortaya çıkartacaktır.

İşlerin başka kişilere devredilmesi veya o işin başı boş bırakılması da burada ortaya çıkan başka bir sorundur. Şirketin büyümesiyle dahilinde personel ve yönetici sayısı da çoğalabilir; ancak şirketin sahibi olarak da işlerin başında durmanız oldukça önemlidir.

Şirkette çalışanların birçoğu, bu işi kendi işleri gibi görmeyecekleri için otorite eksikliği durumlarında işlerini ciddiye almayabilirler. Bu da tabii ki işinizde başarıyı devam ettirememenize sebep olacak ve iş olağanının ciddi şekilde düşmesine neden olacaktır.

Başka işlerin peşine düşmek

Bir sektörde veya bir alanda başarıyı yakalamanız, başka işlerde de aynı başarıyı elde edeceğiniz anlamına gelmez. Birçok kişi bu yanılgıya düşerek, farklı alanlara da yatırımlar yapmaya başlıyor.

Bambaşka bir işe yatırım yapmayı düşündüğünüzde, bazı konuların üzerinde durmanız gerektiğini de unutmamanız gerekiyor. Bu işe de sıfırdan başlamanız gerekecektir ve bütün odağınızın bu alanda olması gerekecektir. Bu durumda da asıl işinizi 2. plana atacaksınızdır. Böyle bir durumun oluşması bir önceki maddede bahsettiğimiz otorite eksikliği durumunu tetikleyebilir ve işlerin kontrolünüzden çıkmasına sebep olabilir.

Böyle bir fikriniz veya düşünceniz varsa iş planlamasını çok iyi bir şekilde yapmanız ve zaman yönetimini çok başarılı bir şekilde yapmanız gerekecektir. Aksi takdirde yaptığınız tüm işlerde başarısızlığa uğramanız mümkün.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin