Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
instagram profil bilgileri

İnstagram profil bilgilerinizi düzenlerken dikkat etmeniz gereken birtakım konular bulunuyor. Bu konular ise hesabınızı ziyaret eten kişilerin sizin hakkınızda daha çok bilgiye sahip olmasını sağlıyor .

Birçok hesap bu bilgileri detaylı doldurmadığı için olumlu olacak geri dönüşümleri de böylelikle kaçırıyor. Bu sebepten dolayı Instagram profil bilgileri işe yarayacak bilgilerle düzenlenmeli.

Kullanıcılar herhangi bir paylaşım ya da arama sonrasında profilinize erişim sağlayabilirler ve profilinizi ziyaret ettiklerinde firmanızla ilgili detayları sayfanızda yer alan bilgilere ulaşabilirler.

Peki, Instagram profil bilgilerinizi en verimli şekilde nasıl düzenleyebilirsiniz?

 

Instagram profil bilgileri hakkında genel bilgiler

Profil bilgileri bölümünde en az 100 karakterlik bir açıklama metni yazabilirsiniz. Bunun dışında sitenize yönlendirme yapabildiğiniz bir linki de burada paylaşabilirsiniz.

Kalabalık yapacak olan Reklam içerikleri haricinde Instagram’da siteye yönlendirme linki paylaşımı sadece bu alandan yapılabiliyor.

Burada paylaşılan bilgiler sayesinde markanızla ilgili önemli olan bilgileri öne çıkartabilir, kullanıcıların size ulaşabilecekleri kanalları bu alanda paylaşabilir, hizmetleriniz ve ürünlerinizle ilgili daha detaylı yazılar yazabilirsiniz.

 

Instagram profil bilgileri en iyi nasıl hazırlanır?

Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlatın

150 karakterlik metin bölümünde kısa bir şekilde kim olduğunuzu ve firma olarak neler yaptığınızı ya da hizmetlerinizi paylaşmalısınız. Hesabınızı ilk kez gören bir kullanıcı bu bölümdeki bilgilerinizi okuyarak işletmeniz hakkında önemli bilgilere ulaşabilir.

Onların dikkatini hızlı bir şekilde çekebilmeniz oldukça önemli. Bu nedenle de en önemli anahtar kelimelerinizi ve sizi en iyi tanımlayan metni bu bölümde hazırlamanız oldukça önemli.

Hesabınıza biraz daha karakter yaratmak için emojilerden faydalanabilirsiniz. Kargo bilgileri ya da yönlendirme işaretleri için emoji kullanımı son dönemlerde oldukça popülerleşmeye başlayan yöntemlerden biri.

Tıklanabilir etiketler paylaşın

Yapmış olduğunuz iş ile ilgili paylaşımların altına hashtag kullanarak buradaki bilgilerle paylaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra markanızla ilgili hashtag’leri paylaştığınızda, kullanıcılar sizinle ilgili paylaşım yaparken hangi etiketleri kullanabileceklerini de görmüş olurlar.

Eyleme çağrı ifadeleri paylaşın

Profil bilgileri bölümünde ziyaretçilerin belli bir eyleme geçmelerini sağlamak için eyleme çağrı ifadelerinizi de kullanabilirsiniz. Böylelikle onları belli bir sayfaya ya da eyleme yönlendirerek, geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Buradaki eyleme yönelik yapmış olduğunuz çağrı ifadeleriniz, “linke tıklayarak siteye yönlendirme”, “etiketleri paylaşma”, “indirimlerden yararlanma” gibi farklı amaçlara yönelik eyleme çağrı ifadelerinizi kullanabilirsiniz.

Adres ve telefon bilgilerinizi paylaşın

Özellikle fiziki mağazanız bulunuyorsa ve takipçilerinizi mağazanıza çekmek istiyorsanız, açıklama bölümünde ve işletme profil hesap bilgilerinizde açık adresinizi de paylaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra müşteri hizmetleri telefon numaranızı paylaşarak tüketicilerin size telefon kanalından da ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri’nizi öne çıkartın

Profil bilgilerinizin bulunduğu alanın hemen altından paylaşımlarınızdan önce öne çıkarmak isteyeceğiniz bir alan yer alıyor. Bu alanda profilinizi ziyaret edenlere Hikaye paylaşımlarınızı gösterebilirsiniz.

Hikaye paylaşımları çok daha fazla ilgi çektiği için, bu öne çıkan hikaye bölümünde, son yaptığınız paylaşımları gösterebileceğiniz gibi, en güncel kampanyalarınızı, en popüler ürünlerinizi, iletişim bilgilerinizi, diğer sosyal medya hesap bilgilerinizi ya da ilgi çekici paylaşımlarınızı bu alanda öne çıkartabilirsiniz.

Eğer 10 binin üzerinde takipçiniz bulunuyorsa, Hikayelerinizde yapabileceğiniz ek çalışmalardan biri de dışarıya yönlendirme linkleri koymak olacaktır.

Burada istediğiniz yere  yönlendirme linkleri koyduğunuzda, profilinizi ziyaret edenleri belli bir nokta ve ürün sayfalarına yönlendirerek, Instagram üzerinden trafik çekmeye başlayabilirsiniz.

Çok geniş bir ürün kategorileriniz bulunmuyorsa, tüm ürünlerinizi de burada öne çıkan görsel olarak seçebilir, birkaç hikayede ürünle ilgili detayları kısa ve öz bir şekilde paylaşarak, kullanıcıların ürünlerinizi görmelerini sağlayabilirsiniz.

Eğer geniş bir ürün kategorileriniz bulunuyorsa, bu noktada da öne çıkarılacak olan görseli ve en popüler olan ürün kategorilerinizi burada paylaşabilir; bu hikaye gruplarının içinde de farklı ürünleri kullanıcılara gösterebilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin