Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
İnfluencer pazarlama stratejileri

Influencer pazarlama stratejileri

Influencer pazarlama stratejisi, tanınmış kişiler tarafından yapacağınız pazarlama ve reklam çalışmalarınızdan daha fazla ilgi görmeniz açısından için önemlidir.

Tanınmış kişilerle ya da hesaplarla yapacağınız reklam çalışmalarında müşteri tarafından daha fazla geri dönüşüm almanız sizin önemlidir. Belli bir stratejiniz olmadan ilerlemek yanlış olur.

Influencer pazarlama stratejileri çalışmalarından geri dönüş almak için sağlam bir temel oluşturmanız ve bu temelden ne beklediğinizi belirlemelisiniz. Bu stratejilerde yer vermeniz için önemli aşamaları aşağıda sizin için ele alacağız.

Hedeflerinizi belirleyin

Öncelikle yapmanız gereken ilk adım hedeflerinizi belirlemek olacaktır. Belli bir hedefiniz olmadan bu çalışmaya başlandığında doğru kişi ya da doğru hesaplamalar bulunamayabilir. Bu nedenle beklediğiniz geri dönüşümleri alamayabilirsiniz.

Bu hedefinizde kimlere ulaşacağınıza, hangi ürünlerinizi öne süreceğinize ve bu çalışma için ne kadar bütçe ayıracağınıza karar vermeniz lazım.

Hedef kitlenizi seçin

Bir sonraki aşamada ise Influencer marketing çalışmaları ile kendinizi nerede görmek istediğinizi bilmeniz gerekir.  E-Ticaret şirketinizin hedef kitlenizi oluşturacak olan müşteri grubunu belirlemeniz gerekir.

Hedef kitlenizi belirlemek, çalışmalarınızın marka ve ürününüzle ilgili bir kitleye ulaşmasını sağlarken bir yandan da çalışacağınız kişileri daha iyi elemenize yardımcı olur.

 Ulaşmış olduğunuz her hedef kitle farklılık göstermektedir. Bu yüzden sizin de bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Geniş ve sizinle bağlantısı olmayan bir kitleye ulaşma hesaplamalarınız, beklediğiniz geri dönüşümleri alamamanıza neden olacağı için bu durumdan uzak durmanız gerekebilir. Hedeflediğiniz kişilere ulaşan hesaplarınız kampanyalarınızın daha fazla ilgi görmenize ve  alacağınız geri dönüşüme katkı sağlayacaktır.

 

Bütçenizi belirleyin

Stratejinizde harcayacağınız bütçeyi belirlemelisiniz. Özellikle çalışmaları bu yıl içerisinde yayına almayı planlıyorsanız, toplam bütçenizi belirlemeniz ve kampanya için bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra başka hesaplar bütçe talep edeceğinden küçük ancak doğrudan  kitleye ulaşan hesaplarla anlaşmak daha mantıklı olacaktır.

Kampanyalar üzerinde birlikte çalışın

İçeriklerin kalitesinin artması için, influencer hesaplarıyla beraber çalışabilirsiniz.

Özellikle bir indirim yapmayı düşünüyorsanız, influencer   hesaplarla içeriklerin ne zaman yayına sunulmasını belirlemeniz gerekmektedir.

Bu hesaplar bir kampanya duyurusu yaptıklarında eğer ki sizin sitenizde o kampanya aktif değilse sizin tarafınızdan olumsuz bir etkileşim oluşacaktır.

Kampanya türlerinizi belirleyin

Influencer pazarlama stratejileri çalışmalarınızda Sizlere yardımcı olabilecek farklı içerikler ve kampanya türleri:

  • Hediyeler verilebilir
  • Konuk yazar içerikleri bulundurulabilir
  • Yarışmalar yapılabilir
  • Çekilişler düzenlenebilir
  • Sosyal medya etiketlemeleri olabilir
  • İndirim kupon kodları olabilir
  • Influencer hesapları markanın yüzü haline getirebilirsiniz

Bu çalışmaları belli bir düzen ve çalışma içerisinde yaptığınızda, sizlere geri dönüşümlerin arttığını göreceksiniz. Tek bir içeriğe veya kampanyaya bağlı olmanız bir süreden sonra müşterilerin ilgisini çekmemeyi olumsuz yönde etkiler.

Çalışmalarınızı ölçümleyin

Pazarlama çalışmalarınızın sonuçlarını önceden tahmin etmeniz, stratejileriniz içim önemli rol oynar. Yaptığınız çalışmaların size ne tür geri dönüşler kazandırdığını görerek, bir sonraki çalışma adımına geçebilirsiniz.

Bu satıştan satışa yönelen tüketiciler, sitenizde oluşan trafik, sosyal medyalarda oluşan etkili olaylar, toplamda erişilen kişi sayısı ve içeriklerin ne kadar bir görüntüleme aldığını elde edilen yatırıma göre ölçümlemeniz gerekebilir.

Böylelikle ne kadar katkı sağladığını gözlemleyebilirsiniz. Hangi kampanyanın size daha çok kazandırdığını gözlemleyerek o kampanyaya yönelebilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin