Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 SüreçBir e-ticaret sitesine sahip olmanız, yanında bir takım da rutin süreçleri sürekli olarak yüklenmeniz gerekmektedir. Sitenizin performansını yüksek tutmak ve gelirinizi arttırmak için bazı periyodik işleri planlı bir şekilde e-ticaret sitenize uygulamanız gerekmektedir.

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç Nedir ?

 

 

1. Periyodik SEO Analizi Yapılmalı

Ne SEO ne de sizin e-ticaret siteniz durağan bir kavram değildir. Sitenizin kodu ve içeriği siz isteniz de istemeseniz de zaman içerisinde değişecektir. Bir geliştirici bazen ne kadar iyi niyetli olursa olsun bir sorunu hallederken başka sorunlara sebep olabilir. Ekonomik ve stratejik hedefleriniz ile her şeyin planlı bir şekilde yürüdüğünden emin olmalı ve arada sırada belirli periyotlarda sitenizi SEO analizi yapmanız gerekmektedir. Bu analiz sonuçlarına göre de sitenizin yeniden düzenleyebilir, yeni geliştirmeler yapabilirsiniz.

 

 

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç

 

2. Google Webmaster Tools Kullanın

Neden mi ? Çünkü; ücretsiz ve SEO sorunlarınızın çoğunu çözemese de dizi bunlardan haberdar ederek gerekli önlemleri almanızı sağlayabilir. Öncelikle sitenizde yer alan 404 hatalarını bulmanız ve hemen bu hataları gidermeniz gerekmektedir. Sitenizin, ürünlerinizin, sayfalarınızın SERP’ ler de nasıl durduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Popüler sayfaları, anahtar kelimeleri, söz öbeklerini ve benzeri sayfaları müşterilerinizin ilgisini çekecek şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Google Wesmaster Tools bunların hepsini yapabilecek kapasitede özelliklerle donanmıştır.

 

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç

 

Google Webmaster Tools, Google Adwors ve Google Analytics’ i entegre edip beraber kullanırsanız, siteniz için son derece önemli bilgilere ücretsiz bir şekilde erişebilirsiniz.

 

3. Eyleme Geçin

Yalnızca verileri görüntülemek pek bir işinize yaramayacaktır. Eyleme geçmeniz gereken alanları da bulmanız gerekmektedir. Neye ve neden bakacağınızı bilmek bu noktada işinizi kolaylaştıracaktır. Çift içerik, indeks sorunları, Google tarafından verilmiş cezalar gibi hataları bulup ortaya çıkarmalı ve bu hataları gidermek için gerekli çalışmalara başlamalısınız.

 

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç

 

4.SEO Araçlarına Yatırım Yapın

Moz, Search Metrics, Raven SEO Tools, Deep Crawl ve diğer araçlar sorunlarınızı ortaya çıkarıp, nasıl çözümler üretebileceğinize yönelik öneriler sunmaktadır. Her aracın güçlü olduğu belli bir alan olduğunu gözardı etmemeniz gerekmektedir. Biz bu araçların bir kombinasyonunuzu kurmanızı e e-ticaret sitenizi rutin olarak bu araçlar ile baştan aşağıya kontrol etmenizi öneririz.

 

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç

 

5.Kendi Testinizi Kendiniz Yapın

Screaming Frong SEO Spider kullanarak sayfalar ve bölümlerle ilgili sorunları ortaya çıkarabilirsiniz. Sizin için önemli olan bir ürün segmenti belirleyin ve spesifik kategoriler ve alt kategoriler üzerinde analizler yapmaya başlayın. Genellikle, çabucak halledilebilecek site kaynaklı basit hatalarla karşılaşacaksınızdır.

 

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç

 

6. Veri Analizi Her Şeyiniz

Yaptığınız her şey aslında çok daha iyi yapılabilir ancak bunları yapacak kaynaklara sahip değilsiniz. Hangi alanların öncelikli geliştirilmesi gerektiğini belirlemek için veri analizi araçlarını kullanmalı, dashboardlar oluşturmalısınız.

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç

 

 

7. Mobil Temayı Ciddiye Alın

Mobil cihazlar son zamanlarda hızla gelişmektedir. Mobil uyumlu sitenizi gelişmekte rakiplerinizden geç kalırsanız, basitçe online işiniz bir anda yok olabilir. Mobil kullanıcılara nasıl bir deneyim sunuyorsunuz ya da bu deneyimi nasıl daha iyi bir hale getirebilirsiniz ? Bu soruların doğru cevaplarını verebilirseniz, mobil devrim içerisindeki siteler arasında yer alan aramalarda üst sıralarda çıkabilir ve buna paralel olarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç

 

Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de Her E-ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin