Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

H (Heading) Etiketi Nedir?

H (Heading) etiketinin kod alanında yazım şekli H gibidir. H (Heading) etiketi, Google botlarının sayfa içeriği hakkında bilgi alabilmesi için başlıklara yerleştirilen HTML etiketlerinden yararlanmaktadır. Heading etiketleri 1’den başlayarak (H1) 6’ya kadar (H6)’ya kadar gidebilmektedir. SEO çalışmaları yapılırken sayfa içi teknik yapıda önemli bir yeri bulunmaktadır.

heading etiketi kullanımı ve seo açısından

H1 Etiketi Nasıl Kullanılır?

Heading etiketi kullanımı ve seo açısından etkisine bakılacak olursa, her bir sayfanın tek bir H1 etiketine sahip olması ve bu etiket içerisinde sayfanın odak anahtar kelimenin geçmesi gerekmektedir. Bir sayfada H1 dışındaki alt başlık etiketleri birden fazla şekilde kullanılabilir. Heading etiketi kullanımı ve seo açısından etkisi, başlık biçimlendirmesi etiketleri kullanıcıların dikkatini çekmeye yarayan önemli HTML etiketlerini oluşturmaktadır. Düzensiz olarak bir başlık etiketinden diğerine geçiş yapılmaması ve hepsinin belirli br mantık çerçevesinde kullanılması önerilmektedir.

Title ya da Description etiketleri gibi alt başlık etiketlerinin bir karakter sınırı bulunmamaktadır. Ancak mantıken, H1 etiketi dahil tüm alt başlık etiketlerinin bir paragraf olmaması gerektiği bilinmesi gereklidir. Aslında tüm bu etiketleri yazınızın başlıkları gibi düşünerek kullanılması daha doğal ve akıcı olabilmektedir.

H1 Etiketi Kullanırken Yapmanız ve Yapmamanız Gereken Şeyler

 Her sayfa için sadece bir defa kullanın.

 H1 etiketi için sadece belirlediğiniz anahtar kelimeyi geçirin.

 H1 dışındaki etiketleri alt başlık etiketleri ile beraber kullanmaya dikkat edin.

 H1 etiketini sayfanızın en başında yani başlık alanında kullanın.

 Birden fazla kullanımı arama motorlarının sayfanızı anlamamasını sağlamaktadır.

–  Karakter sınırı bulunmamaktadır fakat kullanırken bir gazete haberini veya bir makale başlığını göz önünde bulundurarak doldurun.

–  H1 Etiketini kullanmazsanız, arama motorları en önemli başlığı belirlemek için H2 gibi diğer etiket alt başlıklara bakmaktadır. Hiçbir etiket kullanmaz iseniz, hem okuyuculara hem de arama motorlarına yazınız hakkında bir ipucu vermemiş olur, dolayısıyla mükemmel bir kullanıcı deneyimini göz önünde bulunmamış olursunuz.

H (Heading) Etiketi Kullanım İpuçları

İçerikte H1 (heading) etiketilerinizi kurgularken uygulayabileceğiniz ipuçları;

  • Uzun metinlere baştan sonra H (heading) etiketi vermemeniz gereklidir.
  • İçeriğinizi oluştururken H (heading) etiketlerini yerleştirme işleminiz için tamamladıktan sonra yerleştirmeniz daha iyi sonuçlar çıkartabilmektedir.
  • Kısa açıklamalarınıza H (heading) etiketi kullanabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin