Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
google remarketing

Temel reklamcılık üzerinden gidersek, öncelikle siz bir siteye reklam verirsiniz ve o siteden ziyaretçileriniz siteye giriş sağlar. Daha sonrasında ürünlerinizi inceler ve  olumsuz yönde bir ilerleme yaşar. Böylelikle satın alma işlemi yapmadan sitenizden ayrılmış olur.

Peki ya sitenizden satın alma işlemi gerçekleştirmeden ayrılan kişilere tekrardan rahatlıkla ulaşabileceğinizi söyleseydik tepkiniz ne olurdu?

İşte bu nokta da Remarketing tanımı devreye giriyor. Türkçe olarak tabirini ise “Yeniden Pazarlama” olarak yapabiliriz. Yani ziyaretçinin davranışına göre hedefleme yapmak (behavioral targeting).

Daha somut bir örnek üzerinden gidelim. Mutfak malzemeleri satan bir e-ticaret sitesine sahipsiniz. Yemek masası kategorisini inceleyen kullanıcılara tekrardan ulaşmak, onlara daha farklı kampanyalar sunmak, müşterinin direkt olarak istediğini, Google Remarketing aradığını em kısa sürede bulmanı sağlıyor.

Google Remarketing yapabilmeniz için reklam verdiğiniz ile reklamının yayınlandığı platform entegre olması gerekir. Bu konuda ise size yardımcı olacak kişi Google‘ dir.

Google Adwords kullanıyorsanız, sahip olmuş olduğunuz hesap üzerinden remarketing kodu oluşturarak yola devam etmelisiniz. Daha sonrasında ise  bu kodu örnek olarak yemek masası kategorinize koyarsanız eğer, bu kategoriye giren bir kişinin bilgisayarına “cookie” denilen bir çerez düşer, ziyaretçinin ip adresi v.s. kayıt edilir.

Böylece bu kişi artık mutfak malzemesi seven bir kişi olarak nitelendirilmiştir ve bu kişi başka sitelerde dolaşsa bile sizin adwords reklamlarınız sürekli olarak karşısına çıkacaktır ve bu kişilere daha özel reklamlar sunabilir, yemek masası veya çapraz satış ise mutfak malzemeleri reklamını gösterebilirsiniz.

5 Adımda Google Remarketing optimizasyonu için ipuçlarını sıralayalım.

1-Her Sayfanızı Etiketleyin

Ziyaretçilere olabildiğince doğru ürünleri gösterebilmek için her kategorinizi etiketleyin. Böylece  maksimum seviyede etkin ziyaretçi elde edecek ve kusursuz  bir kaynağa sahip olacaksınız.

2- Farklı teknikler Deneyin

Pazarlama verilerine dayalı bölümlere sahipsiniz, alışveriş yapmış veya yapmamış müşterileriniz hakkında birçok bilgiyi inceleme fırsatınız var. Sürekli olarak sizden alışveriş yapan müşterileriniz varsa, bu müşterilerinize genel bir kampanya reklamı göstermek yerine  yeni müşterilerinize ise kampanyanız hakkında mail veya reklam gönderimi sağlanması trafiğinizi ve müşteri gizliliğinizi arttırır.

3- Ölçeklenebilir Google Remarketing Kampanyaları

Verdiğiniz reklamlar veya yaptığınız mailingler ile sürekli google remarketing kampanyalarınız için pozitif durumlar oluşturmuş olacaksınız.

Her veriyi iyi kullanın. İlgi alanlarını, hedefleri, içeriğe dayalı ziyaretçilerin nüfus bilimini çıkarın. Bu küçük ayırtılar ile çarpıcı biçimde farklı yatırım getirileri oluşturabilirsiniz.

4- Frekans Yönetimi

Markalarınız veya ürünleriniz hakkında müşterilerinize tutarlı hatırlatmalar yapmak istiyorsunuz, ancak bunu sürekli yapmak yanlış bir hareket olacaktır.

Ziyaretçi tepkisini analiz ederek, doğru zamanda, doğru kişilere ulaşarak doğru satış stratejileri izleyebilirsiniz.

5- Sosyal Medyayı Kullanın

Kampanyanızın ne kadar tutulacağını veya kampanyaya başlamadan önce oluşabilecek tepkileri sosyal medya üzerinden ölçebilirsiniz. Kampanya oluşturmak, insanların tek başına veya birlikte satın almak istediği ürünleri ölçümlemek için ideal bir strateji olarak sosyal medyayı kullanabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin