Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Arama algoritmasını ve içerik verilerini sürekli olarak güncelleme yoluna giden Google, bu sefer de tasarımsal alanda ki değişikliklerle karşımıza gelecektir.

Google Arama Sonuçları İçin Yeni Tasarım Geliştiriyor

Google, almış olduğu bu kararla kendine güzel bir tasarım meydana getirmektedir.

arama sonuçları

 

İşin içinde arama motoru devlerinden Google olunca tasarım da nasıl bir değişim meydana geleceği de merak konusu olmaktadır.

 

 

Yeni tasarıma göz atıldığında Google Profiller de olduğu gibi hoş renkler ve ideal bir tasarım gözümüze çarpmaktadır.

 

 

Hala daha kullanıcıların tümüne açık olmayan bu yeni tasarım gerçek zamanlı arama ile değişiklik gösteren tasarımın üzerine bakıldığında anlaşılmaktadır.

 

 

Tasarıma detaylı olarak bakılacak olursa ilk göze çarpan detaylardan biri de arama sonuçlarında karşımıza gelen başlıkların altından alt çizgilerin kaldırılmış olmasıdır.

 

 

Arama sonuçlarında yine başka bir değişiklik olarak arama sonuçları aralıkları biraz daha genişletilmiştir.

 

 

Bunun ileri de Google + da yeni değişikliklere neden olacağına ilişkin yorumlarda yapılmaktadır.

 

 

Sonuçlarda çıkan görseller de bazı alanlarda soluk gri renginde kesik çizgilerde tasarım da dikkat çeken detaylar arasında yer almaktadır. Her sonuç ayrı ayrı ön plana gelmektedir.

 

Google Arama Sonuçları İçin Yeni Tasarım Geliştiriyor

 

arama sonuçları

Google bu tasarımla kullanıcıların gözüne daha hoş daha az göz yoran bir tasarım koymak isterken bir yandan da içeriklerini zenginleştirme yoluna gitmiştir.

 

 

Son zamanlarda Google arama motorları noktasında oldukça başarılı olsa da içerik noktasında kendisine yeni bir düzen getirmedikçe insanların son tercihi olacaktır.

 

Google arama sonuçlarına ilişkin yeni tasarımlar geliştirirken bu sadece sonuçların renkleriyle kalmayacak gibi durmaktadır.

 

Kısa bir zaman önce arama sonuçlarında mavi rengi yerine tercihini siyah linkler kullanmayı tercih eden Google, şimdi de tüm sayfayı kapsayacak sade bir tasarım geliştirmeye karar verdi.

 

Engadget’ ın yayımlamış olduğu habere göre Google, MaterialDesıgn’ ı yakında arama servisine getirecek olabilir.

 

Google, 2014 yılında açıklamış olduğu dinamik tasarım anlayışı MaterialDesıgn ile programlarda belirli bir ölçütü yakalamak ve ara vermeden yüksek memnuniyette bir müşteri deneyimi sunmayı hedeflemektedir.

 

Şimdiye kadar haritalar önde gelmek üzere farklı birçok uygulamada Material Design uygulamasını görmüştük ancak bu değişimden yararlanmayan Youtube ve Arama Servisleriydi.

 

Bu konuya da bir el atan Google uygulamaya koyduğu bu yeni bakış açısını geçtiğimiz aylardan itibaren Youtube üzerinde göstermeye başlamıştır.

 

Yapılan ve alınan son kararlar ile arama sonuçları da bu işten gerekli payı alacak gibi durmaktadır.

 

Google Arama Sonuçları İçin Yeni Tasarım Geliştiriyor

Google arama sonuçları için deneme kararı alınan yeni tasarım seçeneği, arama kısımlarında daha az göz yoran ve daha sade bir tasarıma işaret etmektedir.

 

Arama motoru devi Google, arama sonuçlarına ilişkin tasarımda sıralama ve bağlantı kısmında değil sayfanın genel hatlarında değişiklikler yoluna gitmektedir.

 

Açık gri arka plan üzerinde arama sonuçları kart görünümlü ayraçlarla dikkat çekmektedir.

 

Arama sonuçlarında ekranın sağ köşesinde hazır ol da bekleyen reklamların kaldırılması ile de alan daha genişlemiştir.

 

Şu an için reklamların tamamen kalkıp kalkmayacağına ilişkin bir bilgi olmasa da ekran da reklamalar olmadan daha iyi bir görüntü yer aldığı açık olan bir veridir.

 

 

Deneme testlerinde yapılan sonuçlara göre arama yapmak istediğini isim, sinema, şirket, toplantı ya da tarihi önemi olan bir olay ya da merak ettiğiniz diğer eğlence, tarih, siyasete ilişkin konular yeni tasarımda sağ kısımda ilgili verilerin kısaca derlendiği bir kutu içinde gösterilmektedir.

 

arama sonuçları

Yeni tasarımda bu veriler arama sonuçlarının en başında gelmektedir ancak tasarım şu an için hala daha test aşamasındadır.

 

Test sürecinde kullanıcıların deneyimleri de göz önüne alınırken ilerleyen günlerde tasarımın nasıl değiştiğini hep beraber göreceğiz.

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin