Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret siteniz varsa ve reklam yapmak istiyorsanız bazen Google Adwors kampanyalarından yararlanmanız gerekir. Bu reklam kampanyasını da doğru yapmanız gerekir. Çünkü bu kampanyayı doğru bir şekilde yapmak Google üzerinde arama yapman hedef kitlenize daha verimli ve olumlu bir biçimde ulaşmanızı sağlamaktadır. Kampanyanızı doğru ve etkili yapmak için yapmanız gereken bir takım şeyler vardır. Belki de bunalardan en önemlisi doğru bir anahtar kelime seçmektir. Eğer doğru bir şekilde doğru anahtar kelime seçerseniz kampanyalarınız hedef kitlesine ulaşır. Google Adwors kampanyalarında  Doğru anahtar kelime hem size güzel bir hedef kitlesi sağlar hem de reklam bütçenizi daha rahat yönetmenizi sağlar.

Google Adwors Kampanyalarında Doğru Anahtar Kelime Tercihini Nasıl Yaparım?

Reklam bütçenizi güzel ve verimli bir şekilde kullanarak yaptığınız kampanyaların daha uzun süre yayında durmasını sağlayacaktır. Ayrıca paranızı verimli kullanarak reklam bütçenizi daha rahat bir şekilde yönetmenize katkı sağlamaktadır. Tabi doğru anahtar kelime seçmek de zordur. Bu yazımızda doğru anahtar kelime seçimini yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sizin için aşağıda belirttik.

Google Adwors Kampanyalarında Doğru Anahtar Kelime Tercihi ve Yapmanız Gerekenler

  • Ürünleri En İyi Şekilde TanımlayınGoogle Adwors Kampanyalarında Doğru Anahtar Kelime Tercihi

Google Adwors kampanyalarında doğru anahtar kelime tercihinde en önemli olan şeylerden biri ise ürününüzü çok iyi bir şekilde tanımlamaktır. Sitenizde farklı ürünler satıyorsanız anahtar kelimelerinizi seçerken ürünlerinizin seçenekleri ve özellikleri üzerinde durmanız gerekmektedir. Bu şekilde doğru anahtar kelimenizi seçebilirsiniz.

Birden fazla ürün satıyor iseniz Google Adwords kampanyalarında doğru anahtar kelime programında ürünleri tek tek bir şekilde tanımlamak daha iyi olur ve çok daha fazla verimli sonuç vermekte olur. Bu yüzden de kampanyasını yapmak istediğiniz ürünlerin anahtar kelimelerini önceden mutlaka belirleyin. Eğer bu ürünlerin reklamını sitenizin özelinde hazırlayacaksanız maalesef ki anahtar kelimeleriniz sınırlı olabilir.

  • Daha Fazla Anahtar Kelime Girin

Reklam kampanyalarınızı tanımlarken elinizden geldiği kadar sitenize bolca anahtar kelime eklemeye özen göstermelisiniz. Reklam vermeyi düşündüğünüz ürün ya da hizmetlerle alakalı kullanıcıların sitenize ulaşmak için aratacağı kelimeler üzerinde yoğunlaşın. Bunlarla alakalı sitenize anahtar kelimeler ekleyin. Bunlara ek olarak Google arama verilerinde ki otomatik doldurma özelliği size bazı ürünlerde çok aranan kelimelerle ilgili ipuçları sunmaktadır. Bunu avantaj haline getirerek siteniz için kullanabilirsiniz.

  • Google Adwors Kampanyalarında Doğru Anahtar Kelime TercihiGoogle Analytics’den Destek Alın

Google Analytics üzerinden hesabınıza ulaşarak web sitenize hangi kelimelerden arama geldiğine ulaşabilirsiniz. Bu verilere göre de ilgili anahtar kelimeler üretebilirsiniz. Yeni anahtar kelimeler oluşturmak için de yine analytics üzerinden bu şekilde destek alabilirsiniz.

  • Sonuçlarınızı İndirgeyin

Reklam kampanyalarınızı tanımlarken ortaya koymuş olduğunuz tüm bu anahtar kelimeler maliyet noktasında sizi oldukça zorlayacaktır. Bu sebeple seçmiş olduğunu anahtar kelimeler arasından özenle seçim yaparak vermek istediğiniz reklam kampanyası için kelimeleri azaltmanız gerekmektedir.

Bunu yaparken de aşağıda vermiş olacağımız faktörlere dikkat etmeniz yararınıza olacaktır;

  • Fiyat: Seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerin tıklama başı maliyetlerini göz önünde tutarak kendinize en uygun tıklama maliyeti olan anahtar kelimeyi seçmeniz bütçeniz açısından faydalı olacaktır.
  • Hedef Kitle: Karar vermiş olduğunuz anahtar kelimenin ulaşacağı kitlenin ne kadar geniş olduğu reklam giderlerinizi arttıracağı için önemli bir faktördür. Bu nedenle reklam verirken belirli bir yaş grubu seçmek oldukça önemlidir.
  • Ürüne Yakınlık: Reklam vermek istediğiniz anahtar kelimeler ürününüzle ne kadar ilgili? Arama motorları yanlış yönlendirmelere yol açan ve fazla tıklama almak için özenle seçilen kelimelere cezalar vermektedir. Bu nedenle ürün ya da hizmetinizin anahtar kelimenizle ilişkili olduğuna özen göstermelisiniz.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin