Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Facebook'da Canlı Yayın Nasıl YapılırSosyal mecranın önde gelen uygulamaları arasında adı sıkça geçen Facebook, yapmış olduğu çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Aynı uygulama Türk bir girişimci tarafından yapılmış olsaydı bu çalışmalar hız vermeden kesilirdi ancak Facebook rakiplerinden her zaman bir adım önde gitmeyi sevdiği için yeni güncellemeler peşinde koşmaktadır. Son zamanlarda Facebook oldukça başarılı olduğu alanlara da tekrar el atarak rakiplerini kendi sahasından çıkarmayı düşünmektedir. Sosyal mecralarda canlı yayın avantajı sağlayan Meerkat ve Periscope gibi platformların sistemlerine kafayı takmış olan Facebook kendi alt yapısında da bu hizmeti faaliyete geçirmeyi planlamaktadır hatta bununla ilgili ön çalışmaları yaparak test aşamasına kadar gelmiştir.

Periscope’a Rakip; Facebook Canlı Yayın Yapacak

En başta ABD tarafında kullanılmaya başlayacak olan bu hizmet sonrasında Dünya genelinin hizmetine sunulacaktır. Facebook faaliyete geçirmek istediği bu canlı yayın uygulamasını İOS ve Android uygulamaları yer alan cihazlarda hizmete açmış hatta test aşamasının kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmesine olanak sağlamıştır. Uygulama bu yeni faaliyete geçirdiği hizmet ile kısa zaman içinde tüm kullanıcılarına hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Uygulamaya açılacak olan bu yeni özellikle bir kimse canlı yayına girdiği anda o kişinin arkadaşlarına canlı yayın yaptığına ilişkin bildirim gidecektir. Sonrasında kaydedilen canlı yayın o kişinin kişisel sayfasında yer bulacaktır. Bu özelliğin Facebook tarafında da oldukça büyük bir ilgi gördüğü hiç şüphesiz kullanan kişiler tarafından ortaya konmuştur.

Peki Facebook Üzerinden Canlı Yayın Yapmak için Hangi Adımları Takip Etmek Gerekir?

Kısa zaman önce Ülkemizde de açılan bu yeni özellikle kullanıcılar uygulamaya kısa zamanda adapte olmuşlardır. Facebook üzerinden canlı yayın yapmak için sayfanıza girdikten sonra durum güncellemesi yapmanız gerekmektedir.. Bu alanda yer alan video, fotoğraf, hisler, eylemler, yer bildirimi gibi seçeneklerin arasından canlı yayına geç sekmesine tıklatılır. Bundan sonra canlı yayına çıkmanızda hiçbir engel olmamaktadır. Arkadaşlarınıza otomatik olarak uygulama tarafından canlı yayına çıktığınız hakkında bildirim iletilecek isteyen kişiler sizi izleyebilecektir. Sonrasında yapılan bu yayın sayfanıza da kaydedilecektir. Sayfasında bu özellik açık olmayan kişilerde yapılması gereken adım uygulamanın yeni versiyonunu indirmeleridir. Uygulamayı güncelleyerek yeni eklenen tüm diğer özelliklerin yanı sıra canlı yayın özelliğini kullanıma açabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin