Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Etkili E-ticaret Sitesi Yönetimi Nedir?

Günümüzde e-ticaret sektörü tamamen profesyonel yaklaşılması gereken bir iştir. Armut piş ağzıma düş terimi maalesef e-ticaret için geçerli değildir. Yani e-ticaret sitesi yönetimi için siteyi açıp hiç çalışmadan emek vermeden satış yapmak, marka olmak, aramalardan üste çıkmak söz konusu değildir. Sektördeki A firması çok başarılı olduysa, bunu nasıl yapmış neden yapmış araştırmalı, stratejiler kurmalı ona göre yapabileceksek e-ticaret sitesi açmaya yanaşmalıyız. Yine de tüm bunlar sizi korkutmasın, şimdi bunları nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz.

Etkili E-ticaret Sitesi Yönetimi nasıl yapılır?

  • Pazarı Takip edin: Sektöre adım atar atmaz nelere ihtiyaç duyulduğunu araştırın ve planlarını buna göre uygulayın.
  •  İçerik Girişleri: Ürünlerinizi eklerken gerekirse yardım alın. İçerikler siteyi dolu gösteren ve insanları almaya teşvik eden unsurlardır. Bu nedenle profesyonel olmak, kaliteli ve açıklayıcı içerikler sunmak, yapılması gereken önemli aşamalardandır

e-ticaret sitesi yönetimi

  • Kategori Yönetimi: Ürünleri eklerken doğru kategorileri oluşturmak, dikkat çekmek ve buna uygun girişler yapmanız önemlidir. Tişört kategorisinde sadece tişörtler yer almalı ve sattığınız ürüne ilişkin sitenize özel kategori açıklamaları kullanıcıların karşısına çıkmalıdır.
  • Reklamlar: Kullanıcılarınıza sattığınız mal ya da hizmetler için uygun reklamlar düzenlemelisiniz. Bunun için sosyal mecralara başvurabilir ya da bir ajansa giderek sizin için çalışmalar yapmasını sağlayabilirsiniz.
  • E-mailing: Kullanıcılarınıza ara ara hatırlatmalar yapmak ya da doğum günlerini kutlamak, özel günlerinde hediyeler vermek için sms hizmetinden faydalanarak mailer gönderin. Sitenize olan dönüşüm sayısını da arttıracak bir etkendir.
  • Gelişmelerin Takibi: Belirli aralıklar ürünlere ilişkin veriler güncellenmelidir. Doğru fiyat, doğru içerik, doğru stok kullanıcılara doğru verilerle sunulmalıdır.
  • Müşteri İlişkileri: Kullanıcıların istekleri ve sizden şikayet ettikleri yönlerde kendinizi yeniden düzenlemeli ya da isteklere uygun çözümler sunmalısınız. Etkili bir müşteri ilişkileri politikası her zaman kazanmanıza fayda sağlayacaktır.
  •  Gizlilik ve güvenlik: E-ticaret sitesi yönetimi bu bir sitenin olmazsa olmazıdır. Kullanıcıların size güven duymaları ve sizden alışveriş yapmaların da ki en büyük etkendir.
  •  Teslimat Kontrolü: Ürünün kullanıcıların satın alması o sürecin bittiği anlamına gelmez yeni başladığı anlamını taşır. Kullanıcılar ürünü ellerine alana kadar durum takibi yapmanız ve kullanıcıları da bu konuda aydınlatmanız gerekmektedir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin