Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticarette iletişimin amacı ilgi uyandırmak, dikkatini çekmek, satın alma arzusu uyandırma ve satış aşamasına geçirmektir. E-ticarette yaratıcı içerik hazırlamak için dikkat çeken noktalar şu şekilde;

1.Kullanıcılar

Ürünü kullanacak kişiler. Satın almaya etkileri küçük de olabilir büyük de. Bazı durumlarda alım sürecini başlatan ve alınacak ürünün özelliklerini belirleyen kullanıcıdır.

2.Giriş tutucular

Alım merkezindeki üyelere bilgi akışını kontrol edebilen kişiler.

3.Etkileyiciler

Normalde satın alma birimindedirler. Satın alma birimine alternatif teklifleri değerlendirme veya satın alma kriterlerini oluşturmada yardım ederler. Kalite kontrolcü veya araştırma geliştiriciler buna örnektir.

4.Karar Vericiler

Formal yetkisi olmasa da asıl satın alma kararını veren kişilerdir. Bu kişiyi belirlemek zor olabilir.

e-ticarette yaratıcı içerik hazırlama

E-pazarlama yaparken insan psikolojisinin bazı ortak özelliklerini dikkate almakta fayda vardır.

5.Alıcı

Tedarikçiyi seçme ve satın alma işlemini sonuçlandırmaya yetkili kişiler. Webde sunulan bilgiler satın almanın aşamalarına göre konumlandırıldığında, veri indiriminde sorulacak formlarda müşterinin; satın almadaki yetkisi, bütçesi, zamanlaması ve ihtiyacın aciliyeti anlaşılmaya çalışılmalıdır.

a. Merak:

Güçlü bir motivasyon olabilir. İnsanlar bir şeyleri kaçırmaktan korkarlar. Ürünle yeni bir fayda sağlanacaksa bunu belirterek siparişe dönüştürmek için harekete geçmeleri sağlanabilir.

b. Aşırılık, ölçüsüzlük:

İnsanlar her şeyin en iyisini en düşük rakamla almak isterler. Pazarlık yapma istekleri baskındır. İkna için ürünün üretilme süreci ve maliyetleri anlatılabilir.

c. Hata yapma, yanlış karar verme korkusu:

Bu genelde tüm reklamlarda üstesinden gelinmesi gereken en büyük engeldir.

Bunun için reklamda kanıtlar sunulabilir, kullanıcılardan alıntılar kullanılabilir. İkincisi, memnun kalınmadığı durumda geri alma garantisidir. Üçüncü bir yol, deneme imkanı olabilir. E-ticarette yaratıcı içerik hazırlamak için denemek gerekir.

d. Özel, tek olma:

İnsanlar sadece kendilerine özel yapılan teklifleri duymak isterler. İsimlerini söylemek bir yöntemdir. Teklifleri genele değil unvanlara göre, örneğin sadece yöneticilere yapmak sonuç getirici olabilir. Trendyol‘un kişiye özgü gelen kampanyalar örnek verilebilir.

e. Stresi veya sıkıntıyı önleme:

Gereksiz baş ağrılarını, sıkıntıları yaşamamak da önemli bir motivasyondur. Çoğu kişi onları daha fazla uğraştıracak işlere girmek istemez. Alım yapan kişilerin rahatlığını sağlayacak çözümler satışı kolaylaştırır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin