Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticarette tasarım önemlidir. Sitenizi ön plana çıkaracak olan tasarımıdır. E-Ticaret sitenizin tasarımı sade, kullanımı kolay, kullanıcı deneyimini merkeze alan, içeriği bilgilendirici, ilgili, doğru ve güncel, arama motoru dostu, mobil uyumlu olmalıdır. E-ticarette iyi tasarıma  Kaekoo sitesi örnek verilebilir. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Peki iyi tasarım için ne yapılmalı, bunu makalenin devamında bulacaksınız.

Tasarım adımları:

Yenilikçi: İyi tasarım, yenilikçidir. Hayal gücüne dayalı tasarım, gelişen teknolojiyle beraber ilerler ve asla sona ermez.

Fayda odaklı: İyi tasarım, ürünü faydalı kılar. Her ürün kullanılmak için satın alınır, ancak sadece işlevsel değil aynı zamanda psikolojik ve estetik tatmin de sağlamalıdır.

Estetik: İyi tasarım, estetiktir. Bir ürünün estetik kalitesi, kullanılabilirliği ile bütündür, sadece iyi gerçekleştirilmiş ürünler güzeldir.

Anlaşılır: İyi tasarım, ürünü anlaşılır kılar. Daha iyisi, kullanıcının sezgilerinden yararlanarak, ürünün işlevini açıkça ifade eder. En iyisi ise kendi kendini anlatır.

Mütevazı: İyi tasarım, mütevazıdır. Bir amacı gerçekleştiren ürünler, aletler gibidir; dekoratif ürünler yahut sanat eserleri değildirler

Dürüst: İyi tasarım, dürüsttür. Ürünü olduğundan daha yenilikçi, güçlü yahut değerli göstermeye çalışmaz. Kullanıcıya tutamayacağı türden sözler vererek yanıltmaz.

Zamansız: İyi tasarım, zamansızdır. Modaya ayak uydurmaktan kaçınır; günümüzün tüketim toplumunda bile, dönemlik revaçta olan ürünlerin aksine, yıllar boyu kullanılır.

Tüm ayrıntılarıyla tamam: İyi tasarım, tüm ayrıntılarıyla tamamdır. Hiçbir şey plansız değildir ve şansa bırakılmamıştır. Tasarım sürecindeki özen ve titizlik, müşteriye duyulan saygının göstergesidir. “Az, aslında çoktur.”: İyi tasarım, mümkün olduğunca az tasarımdır. Daha az ama daha iyi. Çünkü iyi tasarım, temel özelliklere odaklanır ve ürünü gereksiz özelliklerin yükünden kurtarır. Sadeliğe, basitliğe geri dönüşü amaçlar. Dikkat Etmemiz Gereken “Küçük” Detaylar:
Kullanıcılar, webde gezinirken “Z” hareketini izler: Bu teoriye göre en önemli içerik, kullanıcının dikkatini çekebilmesi için bu bölge içerisinde olmalıdır. Kullanıcıların bu bölgede karşılarına çıkan, bilgi veren veya merak uyandıran bir şey olmadığında bulmak istedikleri (ve sizin bulmalarını istediğiniz) şeyi bulmadan sitenizi terk edebilirler.

E-Ticarette Tasarım

Renkleri kullanın:

Mavi, çoğu kişinin en sevdiği renktir ve her iki cinsiyet için de dinginlik ve emniyeti çağrıştırır.
Kırmızı rengin insanların iştahını açtığı, mavinin ise tam tersi bir etki uyandırdığı söylenmektedir.
Sarı, uyarıcı bir renk olarak görülür. Mutluluk, gün ışığı ve eğlenceyle ilişkilendirilen bir renktir, fakat dikkatli olun; herkes, bu kadar coşkulu bir duygusal duruma pozitif tepki vermeyebilir ve sevinçten çok, kaygılı hissedebilir.
-Psikologlar yeşil rengin, organik ve açık hava ürünleriyle olan doğal ilişkisinin yanı sıra yaratıcılığı teşvik eden bir renk olduğunu belirlemiştir. Siyah, ayrıcalıklı bir renk olarak algılanır ve zarafet, klas ve yüksek değerin göstergesidir. Renk düzeninize biraz siyah eklemek bir miktar arzu edilebilirlik uyandırmak için hızlı ve kolay bir yol olabilir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin