Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Günümüzde e-ticaret kullanıcılarının ve diğer herkesin bildiği gibi e-ticaret sektörü gün geçtikçe gelişime ve yükselişe geçen bir sektör olmaya başlamıştır. İşini sabırla ve severek büyütmeye çalışan şirketler, yeni girişimciler ya da İnternetten üzerinden satış yapmaya karar veren herkes e-ticaret sektörüne adım atmaya karar vermiştir. Hal böyle iken sektörde hızlı bir ivme ile en hızlı büyüme ve gelişme gösteren iş kolları arasında kendini göstermeye başlamıştır.

E-ticarette Sosyal Medyanın Önemi

Peki e-ticarette sosyal medyanın önemi nedir? Şimdi bu soruların cevaplarına tek tek bakalım.

Sektörün büyük bir hızla sıçrayışı girmesi ve bu kadar önemli bir konumda yer alması işini mağazaya taşımak isteyenler ve yeni girişimciler için oldukça cazip bir hale gelmeye başlamıştır. Daha öncelerden bu işi fırsata ve yeni bir iş kapısına çevirerek ürünlerini ve hizmetlerini tanıtan ve satışını yapan şirketlerin ya da şahısların ciroları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

E-ticarette Sosyal Medyanın Önemi

Site sahiplerinin yaptıkları çalışmalar ve paylaşımlar sayesinde ilk zamanlarda ki tek tük satışlar şimdi iki katı şeklinde sahiplerine meyvelerini vermektedir. Tam da bu çalışmaların yani siteye çekilen trafiğin en baş etkenlerinden biri sosyal medya çalışmalarıdır. E-ticarette sosyal medyanın önemine kadar bilinirse buna paralel olarak satışlarında artacağını bilmeniz gerekmektedir.

Sosyal Ağ Mecraları

Sosyal medyada etkin olabilmek ve ön plana çıkabilmek adına özellikle Facebook ve Twitter gibi çok bilinen ve kullanılan sosyal medya ağlarında hesaplarınız olmalı yoksa dahi hemen açılmalıdır. Aynı zamanda sitenizde eş zamanlı olarak yaptığınız duyuruları, kampanyaları ve makale yazılarını da sosyal medya üzerinden duyurmalısınız.

Facebook Kullanıcıları

Facebook İnternet tarihinde hatta diğer sosyal ağlarının kurulumlarında öncü ağlardan biri olarak görülmektedir. Milyonlarca kullanıcısı ve sayfa oluşturma gibi özelliklerin yer aldığı online mağazanızı en iyi pazarlayabileceğiniz alanlardan biri Facebook sayfalarınızdır. Bu nedenle zorunlu olarak bir Facebook hesabınız olması gerektiğiniz ve duyurularla müşterilerinize ulaşmanız gerektiğini bildirmek isteriz. Hatta altyapı anlaşması yapmış olduğunuz firmanın özellikleri arasında Facebook üzerinden satış yapma özelliği mevcutsa bunu da müşterilerinize sunmanızın iyi bir fikir ve satış kanalı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Twitter Hesapları

Bu sosyal mecra Facebook kadar eski olmasa da yine de ürün tanıtımlarınızı kolay bir şekilde yapabileceğiniz alanlardan biri olarak yer almaktadır. Yapacağınız paylaşımlar sayesinde hesabınızda ki kullanıcı sayısını yükseltebilir hedef kitlenize ürün ya da hizmetlerin paylaşımları yapabilirsiniz. E-ticarette sosyal medyanın önemi için tüm sosyal mecralarda etkin olmanız gerektiğinin büyümeniz için zorunlu bir etken olduğunu yine belirtmek isteriz.

Makale ve Duyurular

E-ticaret siteleri için belki de en önemli çalışmalardan biri de makalelerin düzenli olarak yazılmasıdır. Hem arama motorlarındaki başarı ve sıralama için hem de sitenizin güncelliği ve müşterilerin ulaşımı açısından oldukça etkili çalışmalardan biri de makale paylaşımlarıdır. Yazacağınız makaleler sayesinde hem aram motorlarında yükselecek hem de müşterilerinizin sorularını ya da merak ettiklerini yanıtlayabileceksiniz. Makaleleri düzenli bir şekilde paylaşmak ve devam ettirmek için belirli bir plan ya da strateji uygulayabilirsiniz.

Diğer Sosyal Mecralar

E-ticarette sosyal medyanın öneminden yukarıda detaylı olarak bahsedip Ülkemiz de genel olarak kullanılan ve kullanıcıların aktif oldukları sosyal ağlardan teker teker bahsettik. Bunların
haricinde yine e-ticarette sosyal medyanın önemi için yer almanız gereken ve kullanıcılara ulaşabileceğiniz portallerden kısaca bahsedeceğiz.

Linkedin, Google Plus, Instagram, Flickr, Blogspot, Pınterest gibi diğer sosyal mecralarda da bir hesabınızın olması ve sitenizle ilgili kampanya ya da duyuruları paylaşabileceğiniz alanların olması da çok önemlidir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin