Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticarette Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenir?

E-Ticaret yapacaklar ve firmalar için sosyal medya stratejisi büyük önem taşımakta. Sosyal ağlarda pazarlama çalışmaları yaparken veriminizi artırmak için pek çok yola başvurabilirsiniz. Bu yollar bazen büyük hatalarla dolu olsa da zamanla öğreniyoruz ki güzel bir strateji belirlemek ve buna bağlı olarak hareket etmek çok daha faydalı olacaktır. Daha iyi bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, geri dönüşleri ve yatırım getirinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Peki ideal sosyal medya stratejisi nasıl olmalıdır?

Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenmeli?

sosyal medya

Sosyal Medya stratejisi üzerinde çalışırken, belli aralıklarla bu çalışmaları güncellemeniz ve önce verilerinizin analizini yaparak, stratejinizi çok daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Eğer önceki verilerin ve çalışmaların analizini yapmazsanız ileriye dönük planlamalar yapamaz ve bu sebeple stratejilerinizden verim alamazsınız. Peki sosyal medya stratejilerinizi çok daha iyi bir hale getirebilmek için hangi yöntemleri izlemelisiniz?

Hangi Platformda Olmalısınız?

Stratejinizi tam anlamıyla belirlemeden önce hangi platformda olmanız gerektiğine dikkat etmelisiniz. Stratejinizin etkili bir şekilde çalışabilmesi için hangi sosyal ağların sizin için doğru mecra olduğunu belirlemeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Doğru Paylaşım Zamanı

Doğru platformu bulduğunuzu düşünüyorsanız sıra doğru paylaşım zamanına odaklanmaya geldi. En yüksek etkileşimleri alabileceğiniz zaman aralıklarında paylaşım yapmanız ve toplam erişim oranlarınızı mümkün olduğunca artırmanız gerekmekte. Sosyal Medya platformlarında bu konu oldukça önemlidir. Doğru bir analiz yaparak takipçilerinizin en çok hangi zaman aralıklarında aktif olduğuna dikkat etmeli ve stratejilerinizin içeriklerini de buna göre hazırlamalısınız.

Sosyal Medya Entegrasyonları

Sosyal ağlarda satış kanalları oluştururken, e-ticaret siteniz ve sosyal ağlar da arasındaki entegrasyonları da doğru yapmanızda yarar var. Facebook ve Instagram entegrasyonları ile e-ticaret sitenizdeki ürünleri bu platformlara ekleyebilir ve doğrudan sosyal ağlar üzerinden satış yapabilirsiniz.

Sosyal entegrasyonları yapmadığınızda bu platformlar üzerinden satış yapma işlemleriniz daha zor olur ve ürünleri buralarda listelemek daha fazla vakit gerektirir. Bu da sizlere ek olarak bir iş ve zaman kaybı demektir.

RGS Yazılım müşterileri E-ticaret sitelerindeki ürünleri sosyal ağlar da hızlı bir şekilde listeyerek, ürünlerini sosyal ağlarda gösterebilmekteler. Bununla beraber InstaShop eklentisi ile de Instagram’da satış yapabilmekteler.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin