Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticarette Sosyal Medya’nın Önemi

e-ticarette sosyal medya

Son zamanlardan E-ticarette Sosyal Medya’nın Önemi ve yükselişi her yerde konuşuluyor. Sosyal medya ve de pazarlama hakkında birçok haber yazılmakta. Tabi bu haberler sadece bununla kalmıyor.

Sosyal medyanın e-ticarete etkisi son zamanlarda en çok konuşulan şeylerden biri.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bir rapor açıkladı. Bu raporda 2011 yılının sonu itibari ile ülkemizdeki internet aboneleri sayısı tam 14 milyonu daha da geçmiş. Yani ülkemizde internet abonelerinin artış yüzdesi yıllık olarak %62,8 olarak hesaplanmıştır.

E-ticarette Sosyal Medya’nın Önemi  ve Artışı

Internet aboneleri çoğaldıkça haliyle E-ticarette sosyal Medyanın Önemi ve  kullanımı da çok fazla bir şekilde artmıştır. Bir sürü firma da sosyal medya kullanımının artması ila sosyal medya platformun da buluştu.

Günümüzde özellikle Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal ağlar güçlü satın alma platformları haline gelmiş durumdadır. Bunun nedeni ise çok kolay ve de çok hızlı bir şekilde ulaşım, takip edilebilme, geri bildirim vb. çok iyi özelliklerdir. Markafoni.com adlı sitenin yönetim kurulu başkanı Sina Afra’nın söylediği söz ise sosyal medyanın e ticaret firmalarının üzerindeki etkisinin kanıtıdır. Sosyal medya son zamanlar çok yaygınlaşmıştır.

E-ticarette Firmalar için Sosyal Medya Kullanımı

Firmalar ise sosyal medyanın yaygınlaştırmak ve de etkileşimi arttırmayı benimsemiş durumda. Ayrıca sosyal medyanın marka bilinirliğini yaygınlaştırmak için benimsemiş durumda olmaktalar. Lakin sadece bununla kalmamaktadır.

Elektronik ticaret firmaları sadece bu platformda yer almamalıdır. Çünkü bu hiç yeterli olmamak durumundadır. Bu firmaların markalarının tanıtımı yapılmalıdır. Lakin bu işlem yapılırken sosyal medyanın pazarlama iletişi stratejileri kullanılmalı ve değerlendirilmelidir. Şüphesiz ki sosyal medyanın e ticaret firmalarının üzerinde bir etkisi olduğu biliniyor. Lakin bu da risklidir.

E-ticaret Firmaları için Sosyal Medya Kullanım Şekli

Firmalar bu platformu kullanırken kullanım şekli çok önemlidir. Çünkü risk taşımak durumundadır. E ticaretin platform shopify dir. Ülkemizde 90 bin mağazaya shopify dir. Shopify’ın hazırladığı infografiğe göre Instagram ve youtube verileri ile dikkat çekmektedir. Tam 37 milyon sosyal medya takipçisi bulunmak durumundadır. Bu 37 milyondan 23,3 milyonu facebooktur. Yani oran olarak %63 ü facebookundur. Twitter ise oran olarak 10.5 kullanıcıya sahip olmaktadır. Yani sosyal medyanın e ticarete etkisinde rol oynayan en büyük sosyal medya ağı %63 oranla Facebooktur.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin