Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Müşterilerinizi veya kullanıcılarınızı bilgilendirmek için ve hızlı destek sağlamak adına oldukça faydalı ve önemli bir yere sahip olan Sıkça Sorulan Sorular sayfaları e-ticaret sitelerindeki en önemli sayfalarından biridir.  Birçok firma veya e-ticaret sahibi burada sıkça sorulan soruları cevaplayıp müşterinin veya kullanıcının içini rahatlattığını düşüncesine varmaktadır. E-ticaret sitenizin ziyaretçileriniz veya müşterilerinizin merak ettikleri bir konunun cevabını oluşturmuş olduğunuz “Sıkça Sorulan Sorular” sayfasına bakarak bilgi sahibi olabilirler.

Sıkça sorulan sorular sitelerin farklı yerlerine konumlandırılabilirler. Sitenin tüm sayfalarında sabit kalan bir bölüm de olması “Sıkça Sorulan Sorular” sayfası için ideal bir durumdur. Fakat çoğu zaman sitenin tüm sayfalarında sabit kalan alanlarında e-ticaret ana sayfanızın en altındaki footer bölümünde yer almaktadır. SSS sayfasına hızlı ulaşmalarını istiyor iseniz e-ticaret ana sayfanızın en üstündeki header bölümünde de yerleşim sağlayabilirsiniz.

SEO’ya Katkı
E-ticaret sitenizde bulunan “Sıkça Sorulan Sorular” sayfanız içerisinde ürünleriniz, kategorileriniz, ödeme sisteminiz ve kargo hizmetiniz vb. konularla ilgili hazırlamış olduğunuz her soru ve cevap SEO değerinizi yükseltmektedir. Doğrudan olarak e-ticaret siteniz ile ilgili arama yapılmasa bile, müşterilerinizin benzer ürünlerle ilgili yaptığı aramalarda Sıkça Sorulan Sorular (SSS) bölümünüz arama sonuçlarında çıkabilme oranı oldukça çok yüksektir.

“Sıkça Sorulan Sorular” sayfası nasıl hazırlanmalı?

E-ticaret sitelerinin en önemli kısımlarından biri olan Sıkça Sorulan Sorular sayfası site işleyişi, kargo hizmeti, müşteri hizmetleri ve iade/değişim koşullarını vb. konuları içeren bilgilerin yer aldığı müşterinin aklında oluşabilecek soruları gidermesini sağlayan sayfadır. Müşterilerin en çok sorduğu konular bu sayfada yer almalıdır ki bu sayede müşteriler de sorularına hızlı ve doğru yanıtlar bulabileceklerdir.

1. Kendinizi müşteriniz yerine koyarak düşünün

Sıkça Sorulan Sorular sayfası tasarlanırken kendinizi müşterinin yerine koyarak ve onlar gibi düşünerek, hangi bilgileri bu sayfada görmek istediğinize karar vermek e-ticaret sahipleri açısından faydalı olmaktadır. E-ticaret sitenizi kendinizi müşteriniz yerine koyarak sitenize bakıp incelediğinizde eksik veya atlanmış olan noktaları kolaylıkla fark etmenize faydalı olacaktır.

2. Sorulara kısa ve net cevap vermek aynı zamanda marka kimliğinizi göz önünde bulundurmak avantaj sağlar

Sıkça Sorulan Sorulara mümkün olduğunca kısa, net ve anlaşılır yanıtlar vermelisiniz fakat fazla detaylı açıklamalar gerektiren sorulara ise birkaç cümlede özet cevaplar vermeniz yeterli olacaktır. Bunun yanında aynı zamanda marka kimliğinizi göz önünde bulundurarak ve marka kimliğinizi yansıtacak bir dil kullanarak bunu kelimelere dökmek de devamlılığınızın açısından avantajlı olacaktır.

3. Müşteri hizmetleri, kargo ve iade & değişim vb. konularına sayfanızda yer verin

Soruları kategorilere göre veya maddeler halinde ayırmak kavram ve anlam karmaşasını önler ve yalın bir anlatım dışında sayfa düzeni sağlamaktadır. Maddelerin başına madde olacağını belirtecek işaretler koymak hem görsel açıdan hem de daha rahat bir okuma sağlamaktadır. Aynı zamanda kargo, iade/değişim, güvenlik sertifikaları, ödeme koşulları, müşteri hizmetleri gibi vb. konulara sayfanızda yer vererek bu süreçlerle ilgili daha detaylı bilgi büyük bir avantaj sağlamaktadır.

4. Görsellere başvurabilirsiniz

Bazı açıklamalar için görsellere başvurmak çoğu zaman olumlu sonuçlar getirmektedir. Adım adım takip edilmesi gerek bir süreç için hem de görsel zenginliği sağlamak için görsellere başvurabilir, açıklamayı aynı zamanda videolarla ile de desteklemek çok daha net ve anlaşılır bir yöntem olabilmektedir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin