Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Yapılması Gerekenler

Satın alma ve sepet sürecinde müşteriye kabul edilen ödeme şekilleri(kredi kartı, havale,  kapıda ödeme vb.) alternatifleri gösterilmeli. Alternatif ne kadar çok olursa, o kadar  yararlıdır. Ödeme sürecinde 3D Secure gibi güvenliği arttırıcı imkanlar sunulmalı.

E-Ticarette Satın Alma Ve Sepet

● Satın alınan ürünlerin ürün adı, adedi, boyutu vb. sepet detayları açıkça  gösterilmeli.
● Satın alma sonucunda ödenecek net ve son fiyat yer almalı. Kafa karıştırıcı  olmamalı.
● Gönderim şekilleri açık olmalı. Daha düşük gönderim ücreti imkanı, ücretsiz  gönderim, acele gönderim gibi alternatifler sunmaya çalışın.
● Satın alınan ürünün fatura bilgileri ve gönderim adresi açıkça yazılabilecek şekilde  kurgulanmalı.
Satın alma sürecinde varsa promosyon kodlarının girilebilmesi için alanın yer  alması gerekir.
● Sepet esnasında ürün sayısını değiştirme veya almaktan vazgeçilen ürünü bırakma  seçeneği sunulmalı.
● Eğer anlık indirim ya da özel durum söz konusu değil ise ürünleri daha sonra satın  alma seçeneği yer almalı.

E-Ticarette Satın Alma Ve Sepet

Satın Alma

Bu özelliklere rağmen ziyaretçileriniz sayfanızdan çeşitli nedenlerle ayrılabilir. Yanlış  yönlendiren, karmaşık siteler veya kötü web tasarımları ziyaretçilerin siteden alışveriş  yapmadan ayrılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ziyaretçilerinizin ayrılmasından  sonrası için de çeşitli önlemler almanız gerekebilir. Ziyaretçilerinize gönderebileceğiniz  elektronik posta bunlardan biridir. Kişinin daha önce seçmiş olduğu ürünlerin ve  benzerlerinin yer aldığı, kişisel bir elektronik posta gönderimi büyük alışveriş sitelerinin  tercih ettiği yollardan biridir.

Yapılan bir çok araştırmada kullanıcılar, sepeti terk etmelerini sağlayacak en büyük  nedenin ödeme adımlarında karşılaştıkları ekstra maliyetler olduğunu söylüyor. Ürün  fiyatlarına vergiyi dahil etmemek, kargo ücretlerini sürpriz bir şekilde sepette ortaya  çıkarmak kullanıcıların sepete terk etmesinde büyük rol oynamaktadır. Bundan dolayı  kullanıcılara kargo bilgisi gibi ek maliyet yaratabilecek şeyleri şeffaf bir şekilde  sunabilirsiniz.

Göndereceğiniz elektronik posta kişiye özel bir şekilde tasarlanmalı ve alışveriş sepetinizle  bağlantılı olmalıdır. Burada ziyaretçinizin alışveriş sepeti tercihleri oldukça önemlidir.  Tercih edilen bu yöntem kişilerin elektronik postalarının sisteminizde olduğu durumlar ile  ilgilidir. Kuşkusuz buradaki amaç sizden ayrılan ziyaretçilerinizi size geri getirecek bir  yaklaşım sergileyebilmenizdir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin