Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticarette Retargeting Reklam Modelleri

E-ticaret firmaları, reklam ve pazarlama alanlarında retargeting reklam modelleri olarak ifade edilen çalışmalara yönelmektedir. Belli bir nedeni olmadan e-ticaret sitelerinden giden, sepette almış olduğu mal ya da hizmeti bırakan tüketicilere bunu sonradan tekrar hatırlatma ve kullanıcıların siteye tekrar gelmelerini amaçlamak için yapılan çalışmalara bu ad verilmektedir ve bu yapılırken uygulanan çok sayıda reklam modeli yer alır. Bu modeler sayesinde çok sayıda amaçla çok sayıda mecra üzerinden kullanıcılara bu hatırlatma çalışmalarını yapabilirsiniz.

E-ticarette retargeting reklam modellerinden şimdi teker teker kısaca bahsedeceğiz;e-ticarette Retargeting

  • Web Site Retargeting Model: Bu reklam metoduyla yapılmak istenen, tüketicilerin siteyi tekrar ziyaret etmesini sağlamak ve geri dönüş oranlarını yükseltmektir. Bu model sayesinde sepette mal ya da hizmet bırakma oranlarında düşme ve marka bilinirliğini yükseltme çalışmaları da istenen sonuçlardandır.

 

  • CRM Retargeting Model: Siteye daha önceden gelen tüketicilerin mail adreslerini belli bir alana yükleyerek onlara siteyle ilgili reklamlar ve dönüşler yaptığınız bir modeldir. Bu model de başarılı olmanın etkin yolu sağlam bir veri tabanına sahip olmaktan geçecektir.

 

  • Sosyal Medya Retargeting Model: Bu modelde siteye gelen kullanıcıların tekrar ziyaretlerini sağlamak ve satışları yükseltmek için reklamların sosyal medya üzerinden yapılmasıdır. Site retargeting model den ayıran fark ise özellikle facebook da reklamınızı nasıl görüntüleyeceğinize sizin karar vermeniz olacaktır.

 

  • Video Retargeting Model: Video içeriklerin son dönemde çok izleniyor olması ve sosyal mecralarda ön planda yer alıyor olması video üzerinden reklamların popüler olmasına ve e-ticaret şirketlerinin bu modele yönelmesine neden olmuştur.

e-ticarette Retargeting

  • Mobil uygulama retargeting: Mobil platformlar üzerinden de sepeti terk eden kullanıcılara ulaşma olanağı size sunulmaktadır. Mobil ticaret sitenize gelen tüketiciler farklı mobil platfotmlar üzerinden sitenizle alakalı reklamlara ulaşmaktadır. Akıllı cihaz kullanan tüketiciler farklı mobil platformlara gün içinde sıklıkla yönelmekte ve bu reklam modeli kullanıcılara sürekli ulaşmanızda size yarar sağlamaktadır.

 

  • Dinamik retargeting model: Bu model de tüketicilere sunulan reklam kullanıcıların ihtiyaçları olan ve direk olarak aradıkları ürünlerin onlara reklam halinde sunulmakta olduğu reklam modelidir. Kullanıcıları almaya itmesi ve kısa zamanda sepete yönlendirmesi e-ticaret firmalarının bu modele yönelme nedenleri arasında yer alır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin