Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Dijital pazarlama talep yaratma ve bir müşterinin tüm yaşam değeri boyunca firmamızdan almasını sağlamaya odaklanmalıdır. Dijital pazarlama, süreklilik kararlılık, deneme, revize etme arz etmeyen ve sonuç vermeyen uygulamaların hemen kaldırılmasını gerektirir.

Ayrıca her kanalda aynı anda bulunmak veya iyi olmak gerekmemektedir.  Özellikle sosyal medyada hangi ortamlarda ne paylaşılacağına, iyice düşünüldükten sonra karar verilmesi gerekir. Müşterilerin alışveriş alışkanlıkları ve ihtiyaçlarının değişiyor olması, e-ticaret işletmecilerinin de sektörü yakından takip etmesini gerektiriyor.

E-Ticarette Planlama Süreçleri

Planlama Stratejisi

Üretim yönetiminde, endüstri ve hedef kullanıcıların analizinin ardından, uygulanacak strateji ile genel amaç ve hedeflerin belirlenmesi gerekmektedir. Genel faaliyet alanı ile zaman ve bütçe kaynak planlamasının açıkça tanımlanması, proje başarısında anahtar faktörlerdir. E-ticarette planlama süreçleri, faaliyet alanı ve programı belirlenmiş bir site yaratılmasında, kullanıcı odaklılık ve site içi yönetimde idari aşamalar ile ihtiyaçların belirlenmesi ön planda yer almalıdır.

Ürün veya hizmetin başarılı bir biçimde satışı, web sitesi üzerinden iletilen mesajın hedef kullanıcılar üzerinde etkili olduğunun bir göstergesidir. Yeni bir web sitesi yaratılırken, arama motorları üzerinden benzer yapı ve özellikteki sitelerin bulunması ve izledikleri işletme-pazarlama politikalarının araştırılması faydalı olacaktır.

Önce hedefleri belirlemek

  • Bu hedefler için kullanılacak ölçütler,
  • Kullanılabilecek taktikler,
  • Kullanılacak Araçlar.

1- İş Hedefleri :

Açık, spesifik ve belirli bir sayı ile sınırlanmış olmalıdır. Mutlaka kar olması gerekmez. Marka farkındalığını artırmak, firma hakkında olumsuz algıları düzeltmek, maliyetleri azaltmak için talep yaratma birer iş amacı olabilir.

2- Ölçütler :

İşin en zor kısmıdır. Tüm paydaşların üzerinde anlaşacağı ölçütler olmalıdır. En fazla 3-4 ölçüt seçilmelidir. Ziyaretçi sayısı, sitede geçirilen zaman, izlenen sayfa sayısı, yeniden gelen ziyaretçi sayısı da ölçütlerdendir. Sektöre göre bakılması gerekir. Niş bir pazarda az sayıda alıcıya satış yapan bir firmanın ziyaretçi sayısı artışı yerine, mevcut müşteri veya ziyaretçilerle bağlanma oranı daha etkili bir ölçüt olacaktır.

3- Araçlar :

firma web sitesi, firma bloğu, çalışanların blogları ve Twitter ana araçlardır. Facebook, Linkedin, YouTube ve diğer sosyal medya işin içine dahil edilebilir. Zamanlama önemlidir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin