Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Kullanıcının yapmış olduğu yorumlar; e-ticarette, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için kullanılabilecek yöntemlerden biri. Kullanıcıların yaptığı yorumlar, sosyal kanıt niteliğindedir ve diğer kullanıcılara almayı düşündüğü  ürünler ya da firma ile ilgili kısaca bilgiler sunar.

Bot olmayan yani gerçek kullanıcıların ürün ya da firma ile ilgili yapmış olduğu yorumlar, siteyi önceden ziyaret etmiş olan başka kullanıcıların fikrini değiştirmesine ya da bir ürünü daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Gerçek kullanıcı yorumlarının bir e-ticaret sitesine birden fazla yararı dokunacaktır. Bu yazımızda da siz kullanıcıların yapmış olduğu yorumların önemini ele alacağız.

E-ticarette Kullanıcı yorumları neden önemli?

E-ticarette Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı yorumları sitenize olan güveni artırır

E-ticaret sitenizdeki güven unsurunu artırmak için kullanıcı yorumlarını kullanabilirsiniz. Tüketiciler internet üzerinden alışveriş yaparken, özellikle başka kullanıcıların ürünlerle ilgili yorumlarına ve verdiği yıldızlara bakmayı tercih ederler.

Çünkü gerçek kullanıcı yorumları, ürün, marka ya da aldıkları hizmet hakkında daha doğru ve gerçekçi bilgiler sunacak ve böylelikle sizde karar vermiş olursunuz.

Olumlu ya da olumsuz yorumların sitenizde olması, markanıza olan güvenin artmasını sağlar. Özellikle hem olumlu hem de olumsuz yorumların olması, kullanıcı yorumlarının inandırıcılığını da artıracaktır.

Sadece olumlu yorumların olması, olası bir manipülasyonu akla getirebilir. Bu da güvenilirliğinize zarar verebilir. Bu sebeple de olumsuz yorumları da iyi bir şekilde yöneterek sitenizde sergilemelisiniz.

Satın alma kararlarında etkilidir

Kullanıcı yorumlarının en etkili olduğu konulardan biri de tüketicilerin satın alma kararlarında etkili olmalarıdır. Pazarlama ve reklam çalışmaları tüketicileri sitenize çekebilir; ancak bu çalışmalar gerçekten onların satın alma kararlarını etkilemeyebilir.

Kullanıcı yorumları bu noktada sizin daha kolay ürünü satın alıp almayacağınıza seçenek sunar, tüketicilerin ürünlere olan bakışını değiştirmenizde önemli bir rol oynar.

Başka tüketicilerin ürüne dair yaptığı görüşleri, ürünün kullanımı ya da satın alma süreciyle ilgili yorumları, onların da satın alma kararlarını etkilediği için önemlidir.

Özellikle ürün sayfalarında ürünle ilgili yorumları öne sürmeniz, bu süreçte satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

SEO’ya katkısı vardır

Kullanıcı yorumlarının arka planda süregelen yararlarından biri de web sitenizin SEO’suna yaptığı katkılardır.

Bir ürün sayfasına kullanıcı yorumu bırakıldığında hem bu sayfadaki içerikler güncellenmiş olur ve indekslenmeyi olumlu etkiler hem de sayfanın değerini artırır.

Ürün sayfalarındaki yorumların artması aynı zamanda Google’a bu sayfanın içeriğinin kaliteli ve seçilen anahtar kelimelerle ilgili olduğunu da göstereceği için, arama sorgularında bu sayfayı üst sıralarda gösterme olasılığı da artar.

Geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur

Bir üründe ne kadar çok yorum varsa ve kullanıcılar bu ürün hakkında konuşuyorsa, bu ürünlerin satışından elde edeceğiniz geri dönüşümler de artacaktır. Bu durumda sadece olumlu kullanıcı yorumları barındırmak zorunda değilsiniz.

Olumsuz yorumlar da geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olur; çünkü bir ürün yüzde yüz mükemmel olamaz ve bazı müşterilerin üründen ya da aldıkları hizmetten mutsuz olduğu durumlar vardır.

Bu noktada da olumsuz yorumların siteniz üzerinde olması daha güven verici bir yaklaşımdır ve tüketicilerin ürünle ilgili daha iyi bilgi almalarını sağlar.

Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi geliştirmek için geribildirim sağlar

Kullanıcı yorumlarının size katacaklarından biri de ürünleriniz ya da hizmetlerinizle ilgili tüketicilerin neler düşündüğünü görmenizi sağlamasıdır. Kullanıcıların satın almış oldukları ürün ya da hizmet hakkında neler düşündüklerini öğrenerek, sitenizi daha da geliştirebilirsiniz.

 Aynı zamanda ürünleriniz hakkındaki geribildirimler sayesinde ürünlerinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilir; hangi ürünlere daha fazla talep olduğunu görebilir veya tüketicilerin ürünlerden ne gibi beklentileri olduğunu ya da bu beklentileri karşılayıp karşılamadığını öğrenebilirsiniz.

Kullanıcı yorumlarını sadece e-ticaret sitenizde ürün sayfalarında değil ana sayfa üzerinde de kullanıcı yorumlarından bazılarını da sergileyebilirsiniz. Bu yaklaşım sosyal kanıt değerinde olacağı için ana sayfa üzerinde de ziyaretçilerinize bu bilgileri gösterebilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin