Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticarette Güvenli Alışveriş

E-ticaretin tarihi 1990’ lı yılların temeline dayansa dahi  günümüzde tüketicilerin hala sorulan soruların başında e-ticaret nedir?  Ve İnternetten alışveriş güvenli mi? Soruları gelmektedir. En basit tanımıyla açıklayacak olursa e-ticaret ürün ya da hizmetlerin online satışının yapılmasıdır diyebiliriz. E-ticarette geleneksel ticarette olduğu gibi alıcılar ve satıcılar yüz yüze gelmediği için güven duygusunun kazanılması biraz daha zaman alabilmektedir.

Peki E-ticarette Güvenli Alışveriş Nedir ve İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli Midir?

Ülkemizde ki tüketiciler hala alışveriş alışkanlıklarından kopabilmiş ya da teknolojiye tam olarak uyum sağlamış değildir. Bankamatiklerden hızlıca işlemlerini yapmak varken makinelere güvenmeyip banka gişelerinde sıra beklemeyi tercih eden tüketiciler çoğunluktadır.  Teknoloji ürünleriyle yakından ilgili bir toplum olsak da teknolojiyi kullanmayı çok fazla tercih etmiyoruz.

E-ticarette güvenli alışveriş altyapı sağlayan firmaların site müşterilerinin ve site sahiplerinin bilgilerinin korunmasına yönelik önlemler almasıdır. Online alışveriş siteleri üzerinden sanal pos üzerinden yapılan ödemelerden kart sahibinin gizliliğini sağlamaya yönelik bankalarla iş birliği yapılarak siteye entegre edilen ortak çalışma 3D Secure olarak adlandırılmaktadır.

E-ticarette güvenli alışveriş

3D secure ile ödeme özelliği aktif olan sitelerde banka ve müşteri ekranlarında banka tarafından verilen özel bir 3D işlem ekranı karşımıza gelmektedir ve alışveriş yapan müşteriye ödeme onayı için sms ile şifre iletilmektedir. Müşteri bankanın kendi cep numarasına iletilmiş şifreyi ödeme ekranında ilgili kısma girerek ödemeyi onaylayıp tamamlamış olmaktadır. Bu şekilde yapılan ödemelerde herhangi bir olumsuzluk durumunda sorumluluk banka tarafındadır.

3D Secure önlemi ile çalıntı kartlardan yapılabilecek alışverişlerin önüne geçer, kullanıcı bilgilerinizin 3. Şahısların eline geçmesini engellemiş olursunuz.

3D Secure Sisteminin Müşteriler sağladığı avantajlar aşağıda sıralanmaktadır;

  • E-ticarette güvenli alışveriş imkanı sağlar,
  • Bilgilerinizin korunmasını ve 3. Şahısların eline geçmesini engeller,
  • 3D Secure ile şifreniz sadece size aittir, ödemelerinizde hızlı şifre gönderimi ile size kolaylık sağlamaktadır,
  • 3D Secure müşterilere kolay kayıt ve kullanım imkanı sağlamaktadır. Bu sayede kayıt olduktan sonra tek yapmanız gereken şifrenizi girmektir.

 

3D secure’ ün özellik ve avantajları bu kadar fazlayken eski sistemlerin güvenlikleri nasıldı? Daha öncelerde kullanılan sanal pos sistemlerinde kredi kartı bilgilerinin gizliliği işlemler sırasında tam olarak sağlanmakta ancak başka ortamlardan ele geçirilmiş sahtekarlık ya da dolandırıcılıkla bilgilerine ulaşılmış kartların engellenmesi sağlanamamakta ve kart kullanan müşteriler tereddütte kalmaktaydılar. 3D Secure sistemi ile e-ticarette güvenli alışveriş yüksek oranda sağlanmış oldu.

E-ticarette Güvenli Alışveriş

E-ticarette güvenli alışveriş sağlanmasının bir diğer yolu ise SSL sertifikasıdır.E-ticarette Güvenli Alışveriş

SSL Sertifikası (Secure Socket Layer);SSL Sertifikası ağlar üzerindeki veri transferleri sırasında gizlilik ve güvenlik sağlamak amacıyla kullanılan bir güvenlik önlemidir. 1996’ lı yıllardan bulunan uygulama o zamandan günümüze popülerliğini korumuş ve kullanımı e-ticaret siteleri için zorunlu hale getirilmiştir. SSL Sertifikası gönderilen verilerin kesin ve doğru adrese iletiminde deşifre edilmesinden olanak sağlar. Veriler iletilmeden önce SSL tarafından otomatik olarak şifrelenmekte ve sadece doğru adrese iletiminde kendini deşifre etmektedir.Her iki tarafr için de doğrulama yapılarak verilerin doğruluk ve gizliliği teyit edilir. 2 farklı SSL çeşidir yer almaktadır. Bunlardan ilki 128 BIT, ikincisi ise 256 BIT SSL Sertifikasıdır.

SSL Sertifikası altyapı sağlayan firma tarafından sitenizde aktif edilmektedir. Banka başvuruları ya da sizin için sanal pos sağlayan firmaların baktıkları ve sitede kesin yer alması gereken protokollerdendir. Müşterilerin de bilhassa dikkat ettikleri SSL Sertifikası sitenizde aktif değilse altyapı sağlayan firmanızla irtibata geçerek SSL sertifikanızı almalarını isteyebilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin