Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
E-Ticarette Arama Motoru ve Site Tanımlama; Tüm dünyada en çok bilinen arama motorlarına sitenizi kaydettirin.
Bunlar; Google, www.google.com, Yahoo,www.yahoo.com vb. Arama motorları belirli aralıklarla, kendilerinde kayıtlı web sayfalarını ziyaret edip onları, içlerinde kullanılan kelimelere göre indekslerler. Böylece, arama yapanlar, o indeks kelimelerini girdiklerinde, kelimelerin geçtiği ilgili web sayfalarının adreslerine erişir. Web sayfalarının içinde, özel HTML komutlarıyla anahtar kelimeler verilir.

E-Ticarette Arama Motoru ve Site Tanımlama

Kelimeler

Arama motorları önce bu kelimelere bakar. O yüzden anahtar kelimeleri dikkatli seçmek, arama motorları kullanarak arama yapan müşterilerin e-mağazalarınızı bulmalarını kolaylaştıracaktır. Ayrıca, sattığınız ürünleri, şirket adını vb. belirten kelimeleri, metin içinde de belli aralıklarla kullanın. Arama motorlarının bazıları, doğrudan metinde geçen kelimeleri de indeksler. Bu şekilde, anahtar kelime bazlı aramalarda e-mağazanızın adının çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ama arama sonuçlarında en başa yerleşmek istiyorsanız, ne yazık ki bunun standart/sihirli bir yolu yok. Olsa bile, herkes kullanır ve bu da sonuçta pek bir şeyi değiştirmezdi.

Reklam

Sitenizin reklamını çok ziyaret edilen bazı popüler sitelere verebilirsiniz. (Günlük gazete siteleri, arama motorları vb.). Ancak, web reklamları oldukça pahalı olabilmektedir. Bu tip reklamlar, o reklama tıklayıp, sitenize ulaşan kişi başına bir ücret ödemeden tutun da, sabit ücret ödemeye kadar birçok şekilde olabilir. Sitenin tanıtımı ve marka bilinirliği, başarı faktörlerinin ilk sıralarında yer almaktadır. Yukarıda bahsedilen etkenlerin dışında, ürünün kalitesi ve hizmet sunumu da doğal olarak isim tanıtımına katkı sağlayacaktır.

Eğer kullanıcılar Arama motorlarında isminizi bulamazsa büyük e-ticaret sitesi inşa etmek pek bir anlam ifade etmiyor. Bunun için sitenizi tanıtan anahtar kelimeler belirlenerek SEO (Search Engine Optimization-Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması yapılmalı. Organik ya da ödemeli arama sonuçlarında gözükmek günümüz dünyasında firmalar için büyük önem arz ediyor.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin