Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Digital ekonomiden önce güç firmalardaydı; ne üretirlerse satabiliyorlardı. Ama artık güç, tüketicide… Çok geniş bir yelpazede sunulan ürün/hizmet çeşitliliği var. İstenilen bilgiye dakikalar içerisinde ulaşılabiliyor.

kritik başarı faktörü

Sitelerde kendileri için ayrılan mesaj kutularından şikayetlerini yada memnuniyetsizliklerini dile getirebiliyorlar.
Bu nedenle artık sanal mağazaların, burada satılan ürünlerin ve satış sonrası hizmetlerin müşteri beklentilerini karşılayabilmesi çok daha önemli oldu.

Başarılı e-ticaret çözümlerinin sırrı nedir? Neden birçok internet tabanlı proje hüsranla sonuçlanırken küçük bir azınlık başarılı oluyor? E-ticaretten parayı kim kazanıyor ve başarısız olanlardan farklı olarak ne yapıyor? Başarılı şirketlerin hepsi, son 2-4 yılını, müşterilerin elektronik ortamda hızlı, kolay ve ekonomik olarak kendileriyle iş yapmalarını nasıl kolaylaştırabileceklerini araştırarak geçirdiler. E-Ticaret’in Kritik 10 Başarı Faktörü şu şekilde sıralayabiliriz:

E-Ticaret’in Kritik 10 Başarı Faktörü

1. E-ticaretin kritik başarı faktörlerinden biri doğru müşteriye odaklanma

2. Pazarlama kanallarını belirlemek, (İlk önce e-mail, banner, bloglar, mikro bloglar, sosyal ağlar gibi mecraların kullanımı ve sonra radyo, gazete gibi geleneksel kanallar seçilebilir.)

3. Ürün merkezli değil, müşteri merkezli olmak, (Şirketin ana işleyiş sistemini dışarıdan içeriye, yani müşteri perspektifiyle tekrar düzenlemek.)

4. E-ticaretin kritik başarı faktörü ana merkezinde müşteriler vardır. Müşterinizin talep ve ihtiyaçlarını bilmek, ona zaman kazandıracak yaratıcı fikirler sunmak ve tek bir el bir elden çıktığı düşünülecek kadar uyumlu iş ortaklarıyla işinizi yürütmek,

5. Müşterileri etkileyen iş prosedürlerini daha etkin hale getirmekten çıktığı düşünülecek kadar uyumlu iş ortaklarıyla işinizi yürütmek,

6. Müşteri ilişkilerine 360 derecelik bir vizyonla ve tüm yönleriyle hakim olmak,

7. Kişiselleştirilmiş servis sağlamak ve sadık müşterileri ödüllendirmek,

8. Web ortamında sitenizi devamlı ziyaret eden bir topluluk oluşturmak…Kulağa basit geliyor, değil mi? Ama değil. Müşterilerinizin sizinle kolayca iş yapmalarını sağlama düşüncesi basit. Bu vizyonun uygulanması ise zor. Öncelikle vizyoner bir lidere, özellikle pazarlama kariyeri olan bir lidere, sonra da düşünülerek yapılmış yatırımlara, birbiriyle uyumlu yöneticilere ve bilgi teknolojisi vizyonerlerine ihtiyaç var.

9. E-ticaretin kritik başarı faktörü ve belki de en önemlisi müşteri odaklı yöneticiler ile teknolojiyi kullanan bilgi teknolojisi departmanlarının verimli çalışması, (Büyümeyi hedefleyen, müşteri odaklı yöneticiler ve bu yöneticilerin verdikleri sözleri tutabilmeleri için teknolojiyi kullanan bilgi teknolojisi departmanları! Tabii bu iki grup, zaman zaman anlaşamayabilir; tartışabilir veya tam aksine, çok uyumlu işler çıkarabilir. Ama
bu grupların tartışmasız önem verdiği grup, müşteri olmalıdır.)

10. Online video yayınlamak. Online satışlarda tüketicinin ihtiyacı olan malı satın almasında videoların tetikleyici etkisi vardır. Araştırmalar, video kullanımın metin içeriği ve sabit imajlara göre etkisinin daha fazla olduğunu ve video takipçilerinin her yıl ortalama %40 oranında arttığını gösteriyor.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin