E-Ticaret’de Kampanyaların Önemi Nedir,Nasıl Oluşturulur?

Kampanya nedir?

Belirli bir konuda ve belirli süredeki hızlı, yoğun ve yaygın etkinlik ya da etkinlik dönemine kamppanya denir. bir işe ayrılmış süre olarakta bilinmektedir.

E-Ticarette Kampanya Oluşturma

E-ticarette kampanya oluşturma ve oluşturulan kampanyanın  idaresi çok önemlidir . Kampanyalar marka tanınırlığını  artırma, ürün reklamı  yapma, tüketicilerle etkileşim haline  geçme ve ekstra trafik oluşturmak için e-ticaret firmalarınca sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Kampanyanın başarılı olması için gerekenler

  • Doğru kitleye yönelmek 
  • Doğru reklam hedeflemelerinin yapılması
  • İlgi ve heyecan uyandırmalı
  • Aciliyet hissi uyandırmalı
  • Bir değer sunmalı.
  • Önceden planlanmalı.

Kampanyaların amacı

Satışları artırmak: E-ticarette kampanya oluşturmanın diğer bir amacıda satışları arttırmaktır. Düzenlenen kampanyaların  tüketicilere ulaşması, onları web siteye çekmek ve satışları artırmak için kullanılan yöntemlerden biri.

Site Trafikleri artırmak: Kampanyalar daha geniş kitlelere ulaşarak, bu kişileri web sitenize yöneltmek için de iyi bir araçtır.

Marka ve ürün bilinirliğini artırma: Uyguladığınız kampanyalar sonucunda yeni veya daha büyük kitlelere ulaşma şansı yakalayacağınız için marka ve ürün bilinirliğini de hızlı bir şekilde artırabilirsiniz.

Görüşmeleri  artırmak Yaptığınız kampanyalaraynı zamanda tüketicilerle etkileşime geçmek için de oldukça etkilidir. Yaptığınız kampanya dahilinde müşterileriniz sizinle iletişime geçmek isteyecektir. Bu kişilerle iletişimde olmak, paylaşımlarınız üzerinde onlarla etkileşim kurmak, markanız için de bir hayli faydalı olacaktır.

Kampanya türleri

Siteniz üzerinden bir çok farklı kampanyadan yararlanabilirsiniz. Bu kampanya türlerini de aşağıdaki gibidir.

Yüzde odaklı kampanyalar: Yüzde odaklı kampanyalar belli başlı oranlarda (örneğin %30 gibi) belirli süre içerisinde teşvik için kullanılan kampanyalardan birisidir.

Belli bir para indirimi yapılan kampanyalar: Yüzde odaklı kampanyaların yanı sıra belli bir para indirimi yapılan kampanyalarda mevcuttur. Örnek olarak, belli ürün gruplarında 60 TL indirim yapmak, bu kampanya türünü özetleyebilir.

Ücretsiz kargo kampanyaları: Özel gün ve haftalarda ücretsiz kargo gibi kampanyalar müşterilerinizi satın alma yolunda teşvik edici bir etkendir.

Belli bir limitin üzerindeki alışverişler için sunulan kampanyalar: Kuruluşunuza özel siteniz üzerinde X limitini geçen müşterileriniz için kampanyalar oluşturabilirsiniz. Site üzerinde 300 TL’lik alışveriş sonrasında, belli bir oranda indirim yapmak veya opsiyon sunarak kampanyalar geliştirebilirsiniz.

Hediye içeren kampanya tasarımı: Tekrar siteniz üzerinden yapılan alışverişlerde, tüketicilere ücretsiz olarak hediyeler sunumu yaptığınız kampanyalar da hazırlayabilirsiniz.

 Yarışmalar ve çekilişler: Sosyal medya üzerinden yapılan çekilişler ve kampanyalar oldukça ilgi çekici ve iyi bir yöntem olarak gündeme gelmiştir. Farklı içerikli yarışma konseptleri oluşturarak, tüketicilerin sizinle etkileşime geçmelerini sağlayabilir ve yarışma sonrasında kazanan kişilere ödüller verebilirsiniz

Kampanyaların uygulanma aşamasında bilinmesi gerekenler

Karşılıklı kazanç sağlamaya yarayan kampanyalar Hazırladığınız kampanyaların hem size hem de tüketicilere bir değer sunması oldukça önemlidir. Sadece firmanızı ve kendinizi düşünmeniz kampanyaların olumsuz etkilenmesini sağlayacaktır..

Tüketicilerin beklentilerini araştırın: Tüketicilerin satın alma davranışlarını takip etmek, onların firmalardan neler beklediğini araştırmak da kampanyalarınızı oluştururken hangi stratejiler üzerinde ilerleyeceğiniz konusunda size bir takım fikirler verecektir

Tüketiciler için süreci kolaylaştırın: Kampanyalarınızın koşulları kolay olmalıdır. Tüketicilerin işini kolaylaştırmak ve onlara iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanız da bir hayli önemlidir. Bu sürecin zor olması ve onları uğraştırması kampanyalarınızın başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.

Demo Talebi

Merkez : Acıbadem Mah Çeçen Sk. Akasya Residence A1 Kule No:150 ÜSKÜDAR İSTANBUL